Kui kaua peaks ootama ümberistumist?

Eesti maapiirkondades on palju kohti, kust lähimasse tõmbekeskusse ei saa ühe ühiskondliku transpordivahendiga, vaid peab ümber istuma. Kõigepealt pole mul selget sotti, mis see tõmbekeskus on? Võiks ju loota, et kõik väikelinnad või isegi alevid on tõmbekeskused? Samas on avaldatud arvamust, et Eesti-taolisel väikeriigil ongi üksainus tõmbekeskus – Tallinn! Praeguse seisuga arvan, et Lõuna-Eesti piirkonnale on siiski Tartu tõmbekeskuseks. Meie elupaik asub endisel Põhja-Tartumaal, nii ongi selleks ebamäärase tähendusega tõmbekeskuseks Tartu. Sinna on meilt 60 kilomeetrit, aga sõita saab kahe bussiga. Maakonnaliini buss Tartu suunas peatub meile lähimas Piibumäe peatuses kell 6.50, aga Kodaveres tuleb maha minna, sest sealt saab edasi bussiga, mis sealt kell 7.30 peale võtab. Ootamist pool tundi.

Nüüd soovingi kelleltki vastust, kas see pool tundi talvisel ajal külmas ja pimedas on paras ajavahemik? Küsimus on just selles, et väikepeatustes pole ju kuskile sooja minna, aga alles oli ju külma üle 20 kraadi?

Võib öelda, et ega seal eriti keegi bussi peale saada soovigi. Aga võib-olla ongi pika ootamise perspektiiv potentsiaalsed sõitjad minema peletanud? Kui oleks lühem ooteaeg, võib-olla oleks sõitatahtjaid enam? Ja lõpuks: kas me ei peaks nende viimaste sealkandis elavate inimeste huve kaitsma, olgu neid või mõni üksik?

Jõgeva maavalitsuse kodulehelt ühistranspordi järelevalvele klikkides ilmub uus pealkiri: Valdkonnaga tegelevad Jõgeva maavalitsuse ametnikud ja MTÜ Jõgevamaa Ühistranspordikeskus töötajad”. Aastaid tagasi sai nende käest küsitud, kas ei saaks lühendada ooteaega Kodavere peatuses. Ma täpseid põhjendusi ei mäleta, aga ei saanud. Ent buss, mis meil peatub 6.50, väljub Mustveest kell 6. Meieni jõudes on see enamasti reisijateta ja Jõgevale jõuab see küllalt vara, kui enamik asutusi on suletud. Kas see buss ei võiks veidi hiljem väljuda Mustveest? Tegelikult võiksid ühistranspordiga tegelevad ametnikud vastata, kas neile meeldiks külma ilmaga pimedas pool tundi oodata ja mil moel ootamisaega lühemaks võiks muuta.

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus