Kuhu lähed, majandus?

Eesti maasotsioloog ja kultuuriantropoloog Argo Moor on öelnud, et majandus on inimese heaks, mitte vastupidi. Ning seda näitab ka meie tänase Jõgevamaa igapäevane elu. Kui läinud nädalal avati Põltsamaal kaks värsket poodi, siis tänases lehes räägime Jõgeva Majandusühistust ning üldisest heaolust nii Eestis kui ka meie maakonnas.


Eesti majandusel läheb täna hästi. Nagu paljud kinnitavad: paremini kui kunagi varem. Hoogu annavad majandusmootorile puidutööstus ja IT-sektor, meie maakonnas põllumajandus. Ja Eesti kapitalil baseeruvaid ettevõtteid jagub ka Jõgevamaale. Ning selle üle peab ainult hea meel olema.

Jõgeva on oma tugevust näidanud oskusega säilitada nii maa- kui ka linnapoode, kasutades selleks oma raha, kuid osanud ka õigel ajal laenu võtta, et teha suuri asju. Ja õigel ajal on osatud poed ühildada, isegi siis, kui algul tundus mõte võõras ja võib-olla isegi vale. Lõpuks aga selgus, et kõik läheb paremini kui üldse oodata osati.

Olgugi et meil läheb hästi, tuleb osata tulevikku vaadata. Sest kui on tõus, järgneb sellele alati langus. Seda majanduses ja elus tervikuna. Seega tuleb osata säästa siis, kui on tõus, et elada siis, kui on langus. Kriisiolukorraks valmistuvad päästjad, politseinikud, isegi pangad, kuid lihtinimene elab ikka nii nagu homset poleks. Kuid kui uskuda eksperte, võime seista majanduskriisi lävel. Ja mitte pelgalt sellel lävel, et maalt kaovad pangaautomaadid ja võimalus sularahale, vaid millegi suurema lävel. Kus oskus säästa ja majandada kuluvad eluliselt marjaks ära.

blog comments powered by Disqus