Kristjan Rosenberg vaatab lootusrikkalt uude aastasse

Juuniorina maailma paremikku kuulunud kümnevõistlejal Kristjan Rosenbergil on seljataha jäänud esimene hooaeg täiskasvanute hulgas. 20-aastane tabiverelane tunnistab, et ootas aastast enamat, kuid tänaseks on ta kogu hooaega seganud vigastusest paranenud ning vaatab taas lootusrikkalt tulevikku. Järgmisel aastal on Rosenbergi peaeesmärgiks U23 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlused Tallinnas, sihikule on võetud 7800 punkti ületamine.

Möödunud aastal juunioride Euroopa meistrivõistlustel viieteistkümnenda koha saanud ning maailma juunioride edetabelis 7487 punktiga üheteistkümnendal kohal olnud Kristjan Rosenbergil oli tänavune aasta tiitlivõistluste puudumise tõttu planeeritud ülemineku- ja treeninguaastana. Üksikaladel võistlemise kõrval soovis ta aasta jooksul osaleda ka kahel kümnevõistlusel ning lootis senisest raskemate vahenditega saada kokku vähemalt 7400 punkti.

Kõige rohkem arenes jooksudes

Ometi tabas Kristjan Rosenbergi juba sisehooaja algul vigastus, mis jäi teda segama peaaegu kogu aastaks. “Jaanuari algul tekkis hüppeliigese vigastus, mis andis tunda nii sise- kui ka välishooajal,” lausus sportlane, kes pidi veebruaris vigastuse tõttu pooleli jätma Tallinna rahvusvahelise mitmevõistluse. “Lootsin hooajast enamat. Maikuus sain ühe kümnevõistluse teha, kuid ka see jäi tagasihoidlikuks.”

Aprillis Portugalis treeninglaagris olnud Rosenberg võistles 24. ja 25. mail Tenerifel, kus püstitas 7164 punktiga isikliku rekordi ning sai neljateistkümne osaleja hulgas kuuenda koha. Üksikalade tulemused Tenerifel: 100 m jooksus 11,51, kaugushüppes 6.81, kuulitõukes 12.71, kõrgushüppes 1.95, 400 m jooksus 51,31, 110 m tõkkejooksus 15,53, kettaheites 37.76, teivashüppes 4.60, odaviskes 52.01 ning 1500 m jooksus 4.42,04. Eesti hooaja edetabelis annab 7164 punkti üheteistkümnenda koha, kõigi aegade edetabelis on Rosenberg hetkel 81. kohal.

Tenerifel näidatud tulemustest rõõmustas Kristjan Rosenbergi enim 1500 meetri jooksus püstitatud uus isiklik rekord, senine tippmark paranes 13 sekundiga. “Kõige rohkem arenesingi ma sel hooajal jooksudes. Ettevalmistusperioodil sai palju joostud, tänu sellele tuli ka see parandus,” lausus ta. “Ka 400 meetris olin ma tegelikult heas vormis, kuid alustasin Tenerifel liiga kiiresti ning lõpp vajus natuke ära. Arvan, et oleksin suutnud 400 meetrit joosta 50,5-ga. Hüppealadel jäi Tenerifel aga kõva varu.”

Kaugele jõuda tahtes peab riskima

Augustis tegi Rosenberg kaasa ka Eesti kümnevõistluse meistrivõistlustel, kuid pidi võistluse pooleli jätma. “Teivashüppe proovikatsel läksin täishooga peale, jooksin natuke liiga palju alla ning ei liikunud teibaga piisavalt edasi. Kukkusin tagasi rajale, täpselt sama jala peale, millele olin talvel haiget teinud,” rääkis ta ühel oma trumpalal juhtunud ehmatavast kogemusest.

Nelja ala järel rekordigraafikut 44 punktiga edestanud ning enne teivashüpet endiselt 7100 punkti graafikus olnud Rosenberg otsustas arstiga konsulteerimise järel võistluse katkestada. Samas ei sünni sellised otsused tema jaoks kunagi kergelt. “Kui tahan kaugele jõuda, pean ikka riskima. Ei tasu ennast niisama lihtsalt tagasi hoida. Kes riske ei võta, see ei jõua ka kusagile,” ütles ta.

Üksikaladel võisteldes saatis Kristjan Rosenbergi tänavu suurim edu just teivashüppes. Eesti noorsooklassi meistrivõistlustel pälvis ta sel alal hõbemedali nii talvel kui ka suvel, teise kohaga lõpetas ta ka Tartus toimunud rahvusvahelistel üliõpilaste mängudel SELL Games 2014, kus ületas 4.72. Ühe enda jaoks üllatusliku medali võitis Rosenberg Eesti noorsoo meistrivõistlustel siiski veel. “See, et ma kuulitõukes oma vanuseklassis pronksi sain, oli küll üllatus,” muigas ta.

“Teised võistlejad olid kõik minust palju suuremad ja tugevamad.”

Kümnevõistlus sobib täielikult

Eesti täiskasvanute meistrivõistlustel sai Kristjan Rosenberg teivashüppes 4.60-ga neljanda koha, hooaja edetabelis on ta 4.90-ga kuues. “Teivashüppes näen kindlasti edasiminekut. Viis meetrit on väga lähedal, paaril võistlusel tegin sellel kõrgusel päris head katsed,” ütles ta.

Treenerite Katrin ja Toomas Klaubi juhendamisel harjutav Kristjan Rosenberg mõnele üksikalale siiski keskenduda ei tahaks. “Kümnevõistlus sobib mulle täielikult,” lausus ta. “Mulle meeldib, et see on nii mitmekülgne ja teha saab palju erinevaid alasid. Mul pole otseselt ühtegi nii tugevat ala, mida ma võiksin maailmatasemel teha, kõik alad on enam-vähem ühtlased. Kõige suurem varu on mul tõkkejooksus ja kettaheites. Võrreldes eelmise aastaga, on jõutreeningute osakaal kasvanud, selle arvelt peaks tulema areng hüpetes, heidetes ja sprindis.”

Järgmisel aastal on Kristjan Rosenbergi peaeesmärgiks 9.-12. juulini Tallinnas peetavad U23 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlused. Kümnevõistluses on normiks 7200 punkti (teivashüppes näiteks 5.20). “Kümnevõistluses on Eestis vähemalt neli võimalikku normitäitjat,” lausus Rosenberg. Hetkel on veel otsustamata, kus ja millal ta uue hooaja esimese kümnevõistluse teeb. “Ilmselt toimub see kas mais või juuni alguses. Kui hooaja esimene kümnevõistlus hästi õnnestub ja teen tulemuse, mis mind kindlalt kolme normitäitja hulka ehk koondisse viib, siis enne EM-i ma rohkem kümnevõistluses ei võistle.”

Kõik alad teha rekordilähedaselt

Kristjan Rosenberg loodab koguda uuel hooajal kümnevõistluses 7800 punkti. “7600 punkti sooviksin kindlasti kokku saada, selline tulemus peaks järgmisel aastal igal võistlusel jõukohane olema,” lausus ta. “7800 eeldaks aga seda, et kõik alad tulevad välja rekordilähedaselt.” Ületulevaks aastaks on Kristjan Rosenberg oma sihiks seadnud 8100 punkti ületamise. “See on selline pikem eesmärk. Iga kord, kui trenni lähen, on meeles, et just selle nimel ma pingutan.”

Eesti kümnevõistlus on Kristjan Rosenbergi sõnul taas tõusuteel. “Kui mõne aasta eest ei olnud tiitlivõistlustel kedagi välja panna, siis praegu on järelkasv tugev. Väga palju võib näiteks oodata Maicel Uibolt, Janek Õiglaselt ja Taavi Tšernjavskilt. Arvan, et lähiaastatel on võimalik väga tugev koondis kokku panna.”

Möödunud aastal gümnaasiumi lõpetanud Kristjan Rosenberg õpib Eesti Maaülikooli tehnikainstituudis energia kasutamise eriala teisel kursusel. Sporti ja õppimist on Kristjanil siiani õnnestunud hästi ühendada, selles osas on abiks ka soodne tunniplaan ja sõbralikud õppejõud. “Kui kevadel välismaal treeninglaagris olin, suhtusid õppejõud sellesse väga positiivselt ning lubasid kõik hiljem järele teha. Üks õppejõududest ütles koguni, et just praegu on õige aeg spordiga tegeleda, küll jõuad need asjad järele teha. Praegu plaanin bakalaureusekraadi kätte saada, edasine sõltub sellest, kuidas spordis selleks hetkeks läinud on.”

Kristjan Rosenbergi sporditegevust on käesoleval aastal toetanud Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp, Hasartmängumaksu nõukogu, Tabivere vald, OÜ Same, Eesti Maaülikool ja Eesti Maaülikooli Spordiklubi.

Kristjan Rosenbergi isiklikud rekordid kümnevõistluse üksikaladel annavad hetkel kokku 7643 punkti:

100 m jooks 11,25 (806)

kaugushüpe 7.14 (847)

kuulitõuge 13.25 (682)

kõrgushüpe 2.05 (850)

400 m jooks 50,92 (773)

110 m tõkkejooks 15,48 (792)

kettaheide 40.81 (681)

teivashüpe 4.90 (880)

odavise 55.10 (664)

1500 m jooks 4.42,04 (668)

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus