Kõrvitsad tõid Tapikule huvitavat vaatepilti ja tervislikku maitset

Põltsamaa vallas Tapikul kolmandat korda toimunud Jõgevamaa halloweeni festivalil ja kõrvitsapäeval meisterdati kõrvitsalaternaid, maitsti kõrvitsatoite, elati kaasa muusikute esinemisele ja nauditi tuleetendust.


Kõrvitsapäeva muutis põnevaks kõrvitsalaternate lõikamise võistlus. Meisterdati kõikvõimalike väljanägemise ja kujuga laternaid. „Laternate tegemisel läheb vaja nii käteosavust kui ka fantaasiat,“ arvas Karmen Kasar, kui tal see töö parajasti teoksil oli.
Kõrvitsakohvikus sai proovida kõrvitsast valmistatud toite: salatit, pirukaid, püreesuppi, aga ka marmelaadi ja jäätist.
„Kõrvitsajäätises kasutatakse kõrvitsajahu, mille tegemiseks tuleb kõrvits eelnevalt ära kuivatada,“ rääkis Tapiku Külade Seltsi juhatuse liige Eda Kasar.
„Kõrvitsajäätis maitses mulle väga. Kasvatan ka ise kodupõllul kõrvitsaid. Tapikule neid kaasa ei võtnud, küll aga viisin Tallinna loomaaeda elevantidele. Asi sai alguse sellest, et mu lapselaps käib lasteaias ja temalt kuulsin, et loomaaia loomadele kogutakse toiduks köögivilja,“ ütles Elvi Luhamets Pisisaarest. 
Külakosti pärimusmuusika valdkonnast tõi kõrvitsapäevale Ersa-Mokša kultuuriühingu Svjatko ansambel, kes alustas oma esinemist lauluga, mis sisaldab selle rahva maausu palvet. Ansambli juht Natalia Abrosimova kutsus kohalolijad tantsima ka ersa-mokša rahvatantse ja õpetas selgeks mõned ersa- ja mokšakeelsed sõnad. 
„Meie ansambel on tegutsenud ligi kakskümmend aastat. Rahvuselt oleme ersad ja mokšad, kes sündinud Mordvamaal. Mõned on tulnud Eestisse juba Nõukogude Liidu perioodil. Mina saabusin Eestisse paarkümmend aastat tagasi hõimurahvaste programmi raames stipendiaadina. Ansamblis on üheksa naist. Esineme rõõmuga erinevates paikades, kuhu meid kutsutakse. 
Meie laulud on mitmehäälsed ja mõned nendest loodud väga ammustel aegadel,“ rääkis Vooremaale Natalia Abrosimova. 
Ersa-Mokša kultuuriühingut kutsus Tapiku kõrvitsapäevale esinema MTÜ Tapiku mõisa eestvedaja Olev Kull, kes juhtis tähelepanu sellele, et ansambel esineb sellistes rahvarõivastes, mille sarnased olid nende esivanematel seljas juba väga ammustel aegadel. 
Tapiku raamatukogus uudistati Olev Kulli koostatud näitust Mordvamaast ja sealsest kultuurist. Raamatukogu perenaine Hiie Nugis osales usinasti kõrvitsapäeva korraldamisel. 
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus