Koostöökoja uuringud tõid toiduvalmistajad põranda alt välja

Jõgevamaa Koostöökoda uuris, mida Jõgevamaal kasvatatakse ja milliseid tooteid valmistatakse. Uuringu käigus selgus, et meil on palju vahvaid ettevõtteid, kellest seni midagi kuulda pole  olnud. Maamessil oli osa neist juba oma kaupa pakkumas.


Tänu kohaliku toidu valmistajate aktiivsusele, on koostöökoda kokku pannud toidukoti “Toodetud Jõgevamaal” ning hakkab kujunema võrgustik. Uuringuga taheti kombata olukorda, kuid praeguseks on juba välja koorunud väga huvitavaid tegemisi. Koostöökojal on tootjatega otsekontaktid.

Koostöökoja juhatuse esimehe Indrek Eensalu sõnul oli varem küll kuulda, et kusagil keegi midagi teeb. “Kuid nad julgesid välja tulla, on valmis suuremale turule oma kaupa pakkuma ning maakonna eest väljas olema,” väljendas ta rahulolu. Eensalu hinnangul on tegemist väärt sammuga ning nüüd tuleb neid tootjaid edasiminekul aidata.

Koostöökoja tegevjuht Aive Tamm tõdes, et küllap oli aeg juba küps, et oma toodetega välja tulla. “Järelikult oli juba katsetatud oma tutvusringkonnas ning tunti, et ollakse õige asjaga õigel teel ja tuleb välja pakkuda.”

Uuel toetusperioodil tuleb kohaliku toidu teema väga tugevalt välja. Kõikide ettevõtjate kontaktid, kes kohalikku toitu väärindavad, kogub koostöökoda kokku ning koja kodulehelt on näha, kelle kaudu ja kuidas on võimalik üht või teist soetada.

Kohaliku toidu soovib ühte internetiportaali kokku koguda arendaja, keskkond on väljatöötamisel ja toob varsti huvilisteni uusi võimalusi. Kui näiteks Läänemaa inimene soovib osta Peipsi kandis kasvatatud kurki või sellest järvest püütud kala, saab ta selle portaali vahendusel endale kauba koju tellida. See on tulevik. Ott-võrgustik pakub juba praegu palju võimalusi.

Kohaliku toiduga on naabrid juba mõnda aega tegelenud, Võrumaal on Uma Mekk ja Põlvamaal “Rohelisem märk”. Jõgevamaa inimesed olid naabritele pigem kadedad, et neil on ja meil pole. Kadedus oli aga edasiviiv jõud, tänu sellele lükati protsessid käima.

Koostöös omavalitsusliidu ja ettevõtlus-arenduskeskusega on kokku pandud tööhõive arengukava. Sealgi on oluline osa kohalikul toidul, millega koostöökoda sügisel tõsisemalt tegelema hakkab.

Samuti kaardistati kogukonnakeskused, kes on saanud mitmete  toetustega soetada seadmed, mida neil on võimalik kasutada oma teenuste jaoks või teistele välja rentida. Uuel perioodil on võimalik nende kohta koostöökoja kodulehelt infot saada.

Täna peetakse Jõgeva kultuurikeskuses seminar, kus mõlema uuringu tegijad oma tööd põhjalikult tutvustavad.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus