Kooriühing tunnustas Maret Oja

 

Möödunud laupäeval Tallinnas Estonia kontserdisaalis toimunud Eesti Kooriühingu aastakontserdil kuulutati välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate saajad. Kaheksas kategoorias välja kuulutatud üheteistkümne preemiasaaja hulgas oli ka Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetaja Maret Oja, kellele Alo Mattiiseni muusikapäevade korraldamine tõi ühe kahest välja antud aasta korraldaja tiitlist.

Jõgeva Gümnaasiumis läheb Maret Ojal juba kahekümnes tööaasta. Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevi korraldab ta kolmeteistkümnendat aastat.

Algas tegelikult kõik kooli muusikanädalast, mille Maret kutsus ellu 1995. aastal. 1997. aastal lisandus sellele üleriigiline koolinoorte vokaalansamblite konkurss ning sel viisil tekkinud esinduslikud muusikapäevad hakkasid kandma Jõgeva Gümnaasiumi vilistlase ja Maret Oja konservatooriumi aegse õpingukaaslase, varalahkunud isamaalauliku Alo Mattiiseni nime.

Üleriigilise ansamblite konkursi Jõgevale toomise idee tuli Maret Ojale aasta varem Tallinnas toimunud üleriigilisel solistide, duettide ja ansamblite konkursil, mis oma saamatu ja ükskõikse korraldusega nii temal kui ka Saaremaa muusikaõpetajal Sirje Medellil harja punaseks ajas. Koos otsustati, et püütakse teha ise ja paremini. Sestpeale võistlevadki solistid ja duetid igal aastal Kuressaares ning ansamblid Jõgeval.

Vaevalt et Maret Oja tosin aastat tagasi isegi täpselt ette kujutas, mille ta käivitab. Nüüd läheb tal süda soojaks, kui märkab Orkutis või mõnes muus noortele omases veebisuhtluskeskkonnas dialooge stiilis “Kas Mattiiseni päevadele lähed?”—“Igatahes!”.

“365 päeva aastas ma muusikapäevade ettevalmistamisega küll ei tegele, aga mingeid toiminguid jätkub igasse kuusse,” ütles Maret Oja.

Peaaegu aastapikkuseks venival ettevalmistusperioodil on Maret Ojale parimaks abiliseks raamatupidaja Kaja Pärtels, kelle töökoht varem oli Jõgeva Gümnaasiumis, nüüd aga linnavalitsuses.

“Mina teen põhiliselt telefonitööd, st sõlmin igasuguseid kokkuleppeid, Kaja ajab numbrid tulpadesse ja liidab need kokku,” ütles Maret Oja. “Mulle on arvudega tegelemine suisa vastunäidustatud, nii et ilma Kajata ei tuleks ma kuidagi toime. Ning ilma Kultuurkapitali, kultuuriministeeriumi, Hasartmängumaksu Nõukogu, Hansapanga, Jõgeva linnavalitsuse ja paljude teiste rahalise toetuseta samuti mitte.”

iii

iii

Vahetult enne muusikapäevi ja päevade ajal paisub korraldustoimkond päris suureks: siis jätkub tegevust paljudele õpetajatele ja õpilastele: poisid peavad turvamehe ametit, tüdrukud istuvad valvelauas jne. Kui esimestel aastatel tuli Maret Ojal kontrollida, et kõik õpilastele antud ülesanded ikka täidetud saaksid, siis viimastel aastatel pole seda enam vaja olnud: muusikapäevade korraldamisel kaasalöömist peetakse juba auasjaks.

“Rapla muusikaõpetaja Thea Paluoja ütles ükskord muusikapäevade lõppedes, et tema tahaks eelkõige tänada neid märkamatuid töötegijaid, kes puuviljad vaagnale sätivad, kohvi valmis keedavad, mustad tassid-taldrikud vaikselt minema ja puhtad asemele toimetavad ning muusikapäevade külaliste elu muul viisil mugavaks muudavad,” ütles Maret Oja.

Vaatamata sellele, et nii Maret kui ka tema õpilased on muusikapäevade ettevalmistamisega hõivatud, ei jää neil endalgi ansamblite konkursil osalemata. Tänavu läheb Maret konkursile kuueliikmelise noormeeste ansambliga, kes tõestas oma head taset juba maakondlikul ansamblite konkursil.

Kooriühingu aasta korraldaja nominendiks esitasid Maret Oja neli Harjumaa muusikaõpetajat: Grete Põldma, Elviira Alamaa ja Ulvi Kanter Sauelt ning Anne Kruuse Koselt. Saue Gümnaasiumi muusikaõpetaja ja huvijuht Grete Põldma ei salanud, et just tema oli asja algataja.

“Taotluskirja kirjutasin mina, teistelt palusin vaid toetusallkirju. Toetajate nimistu oleks kindlasti tunduvalt pikemaks veninud, kui oleksin veel natuke telefonitööd teinud,” ütles Grete Põldma.

Ta ise on oma ansamblitega Alo-päevadel käinud viiel aastal ja tuleb peatselt kuuendatki korda.

“Ma arvan, et Maret Oja ja kogu muusikapäevade korraldustoimkond on igati tunnustust väärt, sest lapsed saavad Jõgevalt alati tohutu emotsionaalse laengu. Sügisel, kui kooli tullakse, ongi alati esimene küsimus: kas Alole ikka läheme? Pigem jäetakse ema juubelile minemata kui Jõgevale muusikapäevadele,” ütles Grete Põldma.

Tohutu töö

Tema sõnul on nii muusikahuvilistel noortel kui ka muusikaõpetajatel Jõgeval käimisest palju kasu: kus mujal saaksid nad teada, millega tegelevad ansamblilaulu valdkonna korüfeed, nagu Thea Paluoja, Toomas Voll ja teised. Paraku kiputakse sellise sündmuse iga-aastast toimumist liiga ruttu iseenesest mõistetavaks pidama ja unustatakse ära, kui palju tööd selleks tegelikult teha tuleb, et kõik pisiasjadeni paika saaks.

“Mina kui huvijuht tean seda omast käest,” ütles Grete Põldma.

Maret Oja sõnul kergitanud Eesti Koorijuhtide Liidu esimees ja Eesti Kooriühingu juhatuse liige Hirvo Surva, kes korduvalt Mattiiseni-päevadel käinud, laupäevasel aastakontserdil kulmu ja küsinud, kas Maret saab aasta korraldaja tiitli tõesti alles nüüd ning lisanud: “Ammu oleksid pidanud saama!”

“Midagi sellist ma ütlesin jah,” kinnitas Surva telefoniusutluses. “Hakkasin tõesti mõtlema, et võiksime sellise järjepideva töö tegijaid varem märgata ja tunnustada. Samas näitab see, et Maret Alo-päevi juba kolmeteistkümnendat aastat korraldab, et ta ei tee seda mingi preemia pärast, vaid et ta lihtsalt tahab neid korraldada ning peab neid vajalikuks.”

Alo Mattiiseni muusikapäevade tähtsust on Surva sõnul raske üle hinnata: ansamblilaulu vallas on see raudselt aasta kõige tähtsam üritus. Ent kui arvestada, et ansamblilauljad laulavad tavaliselt ka mõnes kooris, siis avaldab sündmus kaudset mõju kogu Eesti koorikultuuri arengule.

Kooriühingu aastakontserdil võttis Maret Oja kultuuriminister Laine Jäneselt vastu ka aukirja, millega tunnustati teda ja Jõgeva Gümnaasiumi segakoori eduka esinemise eest mullustel konkurssidel, sealhulgas Tuljaku võistulaulmisel. Üks esimesi, kes Maret Oja aasta korraldaja tiitli puhul õnnitles, oli aga Alo Mattiiseni ema Helmi, kes kuulis rõõmsat uudist oma kooriühingu aastakontserdil viibinud sõbrannalt, kunagiselt Jõgeva Muusikakooli direktorilt Elvi Kotkaselt.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus