Kooperatiiv Carmen alustas Jõgeval ligi 20 aastat tagasi

Koos EhitusGamma 15. sünnipäevaga tähistavad firma omanikud Kalmer Lain ja Tõnu Jalakas oma esimese ettevõtte, teenindus-tootmiskooperatiivi Carmen peagi saabuvat 20. asutamise aastapäeva.

 

Meestel oli mõte rajada toitlustusasutus. Nad leidsid ka sobiva hoone – endise Jõgeva linna sauna, kus alustasid keldrikorrusel baari pidamisega. Omanikud töötasid üle päeva kordamööda baarmanidena, pesid ise nõud, varustasid toitlustuskohta kõige vajalikuga. “Eks vanemad ja elukaaslased olid kaudselt meile toeks ja aitasid,” märkis Tõnu Jalakas. 

Nädala sees kauplus, nädalavahetusel ööklubi

“Olime esimesed, kes taolist teenust pakkusid,” ütles Lain. Tema sõnul oli tol ajal söögikoha pidamine lihtne – pakuti paari sorti salatit, viinereid ja sardelle või kotlette. Oli defitsiidi aeg ja siis olenes väga palju sellest, kellel kusagil tutvusi oli. Tol ajal oli probleeme nii alkoholi kui ka toiduainete kättesaamisega. Kõik salatid segasid mehed ise. “Siis olid kõige paremad salatid, sest tegime need oma maitse järgi. Ju siis inimestele maitses, sest järjekord oli ukse taga,” rääkis üks omanikke.

Tol ajal tegutses Jõgeval vaid Pae restoran, sellepärast oli õhtul kella kaheksa paiku juba järjekord baari ukse taga. Baar pandi kinni tavaliselt kell kaksteist-üks öösel.

“Võtsime 1989. aastal Maapangast kolmeks aastaks laenu intressimääraga viis protsenti. Tagasi maksime 1992. aastal nii, et viisime ühe õhtu kassa panka ja oligi kõik,” lisas ta.

Lain ja Jalakas on samas vahepeal pidanud kauplust, kus valuuta eest tarbekaupu osta sai, ning riidekauplust. Riideäriga oli nii, et nädala sees kauplusena toiminud ruum muutus nädalavahetuseks ööklubiks. Poe tühjaks tõstmine ja laudade sisse toomine läks juba lõpuks üsna kiiresti – paari tunniga said kogenud mehed hõlpsasti hakkama. Kohti, kus käia, oli vähe, sellepärast tuli kasutada kõiki variante. Hiljem tuli baari asemele ööklubi Carmen ja pärast maja ostmist rajati sinna Sinu Pubi. 

Konkurents hoiab meele erksana

Tõnu Jalaka sõnul oli pubi rajamiseks krooni algusaastatel miljonilise laenu võtmine tagantjärele mõeldes hulljulge tükk. Aega ja summat võrreldes võrdub see ehk tänapäeval viie miljoni krooni laenamise ning tagasimaksmisega. Risk on end õigustanud, firma on uuel ringil, sest programmiga pidude asemel pühendutakse toitlustamisele ning vaba aja veetmisele ja cateringiteenusele.

Konkurentsi on Tõnu Jalaka hinnangul Jõgeval vähe. “Konkurents on üks ütlemata hea asi, sest hoiab meele erksana. Aga konkurentsi võiks siin rohkem olla, praegu on meie tegevus seotud vaid iseenda mõtete elluviimisega,” tõdes ta.

Koos on mehed hakkama saanud ligi 20 aastat ja toimetavad üheskoos ka edasi.

Ehitusmaterjalide müügi juurde sattusid nad juhuslikult, kui otsiti kohalikku ettevõtjat, kes võiks hakata värvi müüma ning värvi toonimisega tegelema. “Poole hommikuni mõtlesime, kes see võiks küll olla, kuid siis saime aru, et see sobib just meile,” tunnistas Lain.

Nii hakkas tema ehitusmaterjalide äriga tegelema, toitlustamine jäi Jalaka hooleks. EhitusGamma alustas 1993. aastal 16-ruutmeetrisel müügipinnal, praeguseks on pind kasvanud üle 50 korra. Firma tõi Jõgevale aparaadi, millega sai värvi toonida. “Tol ajal maksid need masinad nii palju, et selle raha eest sai kaks sõiduautot. Tegemist oli väga uue teenusega, seni oldi harjutud põhivärve poest ostma ja ise kodus segama. Esimene aasta oli väga raske, kuid ettevõttel oli varasemast ajast pisut kapitali. Teisel aasal läks kergemaks,” ütles Lain.

Tema hinnangul on ettevõte praeguseks Jõgeva jaoks sobiva suurusega. “Majanduslangus toob maa peale tagasi ja sunnib mõtteid koondama, kuidas edasi minna,” lisas ta. EhitusGamma peab oma tugevuseks kvaliteetse materjalide müüki ja kliendisõbralikku teenindust. Ettevõttele kuulub neli kauplust, lisaks Jõgevale on ehitusmaterjalide poed ka Põltsamaal, Paides ja Türil.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus