Koolitüdrukute kogutud fotod Palamuse muuseumis

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis avati teisipäeval Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi õpilaste Heilika Nigulase ja Krislyn Tammistu loovtöö „Minu hetked Lutsuga” fotonäitus.


Heilika ja Krislyn kogusid loovtööna inimestelt pilte, kus nood oleksid koos mõne Oskar Lutsuga seotud asjaga või mõnes temaga seotud paigas. „Tahtsime näha, millise hetke inimesed valivad. Pildisaatjaid ei lugenud, aga pilte tuli kokku 33, meie omad ka nende hulgas,“ ütles Kryslin Tammistu.

„Õpin Palamuse gümnaasiumis, Lutsu teosed kohustusliku kirjandusena tulevad alles nüüd. Olen „Kevade“ juba varem läbi lugenud ja „Nukitsamehe“ ka. Rohkem tema loomingut veel ei ole lugenud,“ rääkis Heilika Nigulas oma näitusest.

Tüdrukute teada ei ole Palamuse gümnaasiumi loovtööd väga tihti Oskar Lutsuga seotud olnud, pigem korraldatakse noorematele klassidele teemaüritusi. „Ka fototöid pole meie teada eriti olnud. Meil on fotohuvi olemas – pilte teeme ise ka, enamasti küll telefoniga,“ selgitas Kryslin.

Evelyn Merusk, Palamuse kooli huvijuht ja tüdrukute loovtöö juhendaja selgitas, et 8. klassi peavad õpilased tegema õppekava järgi loovtöö. „Nad tulid ise oma ideega fotosid koguda. Koos tulime selle peale, et laseme inimestel saata pilte, millised on nende hetked Oskar Lutsuga. Tüdrukud tegid kuulutused koolimajja seinale, saatsid Stuudiumis koolikaaslastele kirja, kutsusid Facebookis üles pilte saatma. Loovtöönäitus oli kooli raamatukogus, seal olid pildid küll väiksemalt välja prinditud,“ selgitas Merusk.

Jaanuari esimesel nädalal, kui koolis oli Lutsule pühendatud kirjandusnädal, jõudis kooli raamatukokku muuseumipedagoog Aili Kalavus, kes tuli ideele näitus ka muuseumi tuua.

„Minu korraldada on ka ajutised näitused köstrimaja teisel korrusel. Vahetame neid iga kuu. Töömahukamad neist, nagu 100 palamuslast, on vaadata kauem. Olen jälginud, et need oleks erinevad. Eelmine oli Avinurme puiduaida näitus ja pärast „Minu hetked Lutsuga” tuleb muinsuskaitseameti tunnustatud ehitisi tutvustav näitus,“ ütles Aili Kalavus.

„Silmapaistev oli Mariko Kasseli tehtud pildiseeria oma tantsurühmaga Lutsukivid, kus tantsijad poseerivad raamatutega. Raamatud on jäetud värviliseks ja ülejäänud pildipinnad on mustvalged,“ rääkis Heilika Nigulas, kes ise ka rühmas tantsib.

„Igaüks mõtles mingi poosi, milles ta võiks mõne raamatuga olla. Proovisime järgi ja kui sobis, tegime pildi. Võtsime oma tantsudest ka mõned poosid. Mina ilmselt oma poosis küll raamatut ei suudaks lugeda. Fototöötluse idee ja teostus on treenerilt,“ lisas ta.

Andra Kirna

blog comments powered by Disqus