Kooliteatri kõrgliiga Jõgeval

Jõgeval algasid eile üheksateistkümnendad Betti Alverile pühendatud luulepäevad „Tähetund“. Kahe päeva jooksul saab Jõgeva kultuurikeskuse laval näha 21 kooliteatritrupi 22 lavastust, mis põhinevad Betti Alveri ja tema abikaasa Heiti Talviku luulel.

 

Nagu ikka, anti luulepäevade avamisel ühe esimese asjana üle Betti Alveri Fondi aastapreemiad ja stipendium. Fondi aastapreemia tänavused laureaadid on „Tähetunni“ zhürii ehk Akadeemia staazhikaim liige, teatrimees Jaak Allik ja muusikaõpetaja Ingrid Orgulas. Jõgeval gümnaasiumi lõpetanud ja kõrgkoolis kultuurialal edasi õppivale noorele ette nähtud stipendiumi sai Viljandi Kultuuriakadeemia kultuurikorralduse eriala tudeng, Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja vilistlane Virgo Ernits.

Ingrid Orgulas kahjuks „Tähetunni“ avamisele preemiat vastu võtma tulla ei saanud, Jaak Allik ja Virgo Ernits on see-eest tänavuse „Tähetunniga“ tugevasti seotud ja viibisid kohal: Allik on taas Akadeemia ridades ning Virgo Ernits toimetab, nagu seitsmel varasemalgi aastal, kultuurikeskuse heli- ja valguspuldis. Mõlemalt sai küsitud, mida „Tähetund“ nende jaoks tähendab.

Maailmavaate dünaamika

„See ei tähenda mulle nüüd enam Betti Alveri luuletuse pealkirja, vaid just ilusaid novembripäevi Jõgeval särasilmsete noorte keskel, kes oskavad luulet lugeda, kuulata ja hinnata,“ ütles Jaak Allik. „Sporditermineid kasutades võib öelda, et „Tähetunnil“ on koos kooliteatri kõrgliiga, kusjuures juhendajatel tuleb aastast aastasse endale üha uut koondist kasvatada, sest kooli lõpetanute asemele tuleb võtta algajad. Ehkki juhendajad on aastast aastasse enam-vähem samad, on muutused siiski paratamatud, sest muutuvad noorte vaimsus, huvid ja hoiakud. Noorte maailmavaate dünaamikat ongi siin huvitav jälgida.“

Virgo Ernitsa sõnul tähendas „Tähetund“ talle ajal, kui ta ise veel kooliteatris kaasa tegi, suure hulga sarnaselt mõtlevate noorte kokkusaamist ja ühise keele leidmist.

„Võisime mingi seltskonnaga kasvõi öö läbi mingit mängu mängida, sest see meeldis meile kõigile,“ ütles Virgo Ernits. Stipendiumi üle polnud tal eile õieti aega rõõmustadagi, selle asemel tuli tal jukerdavate mikrofonidega tegelema tormata.

Nagu Virgo Ernits, on ka Jõgeva abilinnapea Mihkel Kübar osalenud „Tähetunnil“ erinevates rollides.

„Omal ajal Rapla Ühisgümnaasiumis õppides käisin kahel „Tähetunnil“,“ meenutas Mihkel Kübar. „Esimesel korral oli põnev, teisel korral, kui asjast maik juba suus, oli äge. Tudenginagi käisin mõne korra siin Rapla omadele kaasa elamas. Siin saad alati pool „kaifi“ kätte juba sellest, kui saali astud ja kogu seda seltskonda näed.“

Värsked klassikud

Tänavustel luulepäevadel teeb Mihkel Kübar kaasa Akadeemia ridades. Peale tema ja Jaak Alliku kuuluvad sinna Tartu Ülikooli õppejõud Ele Süvalep ja Aare Pilv, näitleja Kersti Kreismann, raadio- ja teleajakirjanikud Margit Kilumets ja Tarmo Tiisler, rahvusringhäälingu raadioteatri juht Toomas Lõhmuste, Tallinna Ülikooli õppejõud Rain Mikser, Jõgeva haigla ravijuht Kalle Piiskoppel. Betti Alveri loomingu parim tundja on nende hulgas arvatavasti Ele Süvalep.

„Ootused kõrged. Ehkki Betti Alveri loomingut on „Tähetunnil“ palju käsitletud, ei ole ohtu, et valikud otsa saavad, sest see looming on nii mitmekesine,“ ütles ta. „Samas pakub hetkel ehk enamgi põnevust see, kuidas tõlgendatakse Heiti Talviku filosoofilist ja mitmekihilist loomingut. Üldse on „Tähetunnil“ huvitav jälgida, kuidas õpilased luulet mõistavad ning kui värsketena klassikute tekstid muutuvas ajas püsinud on.“

Luulepäevade pidulik lõpetamine on täna kell 15.30 Jõgeva kultuurikeskuses.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus