Koogil aitab külaelu edendada ka eesel

Tartumaa aasta külaks kandideerib endises Tabivere ja praeguses Tartu vallas paiknev Koogi küla, mille külaselts on muutnud hubaseks kogukonna liikmete ja atraktiivseks ning vaatamisväärseks kohalike elanike jaoks.


Paikkonna elu tegusam korraldamine sai Koogi külas alguse 2000. aastal, mil loodi Koogi küla seltsing. Aastast 2019 tegutseb ühendus Koogi küla seltsi nime all. Seltsis on liikmeid 24, selle juhatuses seitse, kogukonnas elab orienteeruvalt sada inimest.

Külaelu elavneb pidevalt

Paikkonna elu eestvedaja Koogi külaseltsi juhatuse liige Liia Koorts nimetas külaliikumise olulisemateks tegevussuundadeks küla säilitamist ja arendamist, kultuuri- ja hariduse hoidmist, põlvkondade lõimumist.
„Aastal 2002 ehitasime külakoja koos tantsulavaga. Oleme loonud ja hooldanud külaplatsi, kalatreppi ja randa, koos väikese mänguväljakuga. Korraldanud meeldejäävaid külapäevi, järvemuusikakontserte, Saadjärve kooli kokkutulekuid ja talgupäevi,“ rääkis Koorts.
Selle aasta ettevõtmistest meenutas ta talgupäeva: „Kui kevadine koroonaviiruse oht hakkas tasapisi kaduma, elavnes ka külaelu.
Saime kokku külaplatsil 21. juuni hommikul ja tegime toreda talgupäeva. Kokku tuli 18 täiskasvanut ja palju väikeseid põngerjaid, kes toetasid meie tegevust oma mängude ja naeruga. Mehed hakkasid hoolega lõhkuma vana lava külakoja ees, sest peatselt kerkib sinna uus ja natuke suurem lava. Vana lava koosnes lihtsalt neljast moodulist. Kasutasime ära tervemad moodulid, millest riietusruum sai uue põranda ja istumisenurk uue aluse. Nii saigi taaskasutus teoks.
Teine seltskond mehi tegid meie väikese ujuvsilla pikemaks ja kindlamaks. Naistel jätkus tööd värvimiseks ja kaevasime läbi terve rannaala, sest umbrohi tahtis võimust võtta. Trimmeriga sai puhastatud kalatrepp ja rannaala. Lapsed vedasid aga hoolega. Pärast väsitavat tööpäeva ootas meid imehea talgusupp ja kringel,” ütles Koorts.
Koogi külapäev toimub traditsiooniliselt 1. augustil.

Eesel lööb aktiivselt kaasa

„Kui eelmisel aastal käis esinemas Silver Sepp, siis sellel aastal tegime etteasted oma jõududega. Oli väga meeleolukas ja mitmekesine kontsert. Esmakordselt olid ka külaplatsil perekohvikud koos erinevate tegevustega. Süütasime järvekaldal ja kalatrepil küünlaid, tõrvikud ja lõkke, mis andsid sooja ja hubase tunde. Avasime oma uue lava, mis valmis Tartu valla ja KOV projekti toetusel,“ rääkis Liia Koorts.
Koogis korraldatakse suguvõsa kokkutulekuid, koos käivad ka endise Saadjärve kooli vilistlased.
„Soovime tekitada kogukonnale hea ja uhke tunde oma väärtuslikust külast. Meie külas on tekkinud tugev kultuuritaseme hoidmine ja väärtustamine. Soovime, et iga kogukonna liige tunneks uhkust oma väikeses külast,“ toonitas Koorts.
Oleme küla, kellel on oma lipp, oma külaplats, saar, laul, mida põlvest põlve edasi antakse, oma raamat „Lugusid Koogilt minevikus ja tänapäeval“, autor Eve Kurs, omad vabatahtlikud, kes hoolitsevad inimeste heaolu eest, omad kokad, ehitajad, muusikud ja eesel,“ rõhutas ta.
Esinduslik eesel, kelle perenaiseks on Koogi elanik Taimi Peetsalu, osaleb sageli ka Koogis toimuvatel üldrahvalikel sündmustel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus