Möödunud pühapäeval sai Põltsamaa linnas teoks kolmas kohvikutepäev, mida iseloomustas kirev meelelahutusprogramm ning varasemast suurem kohvikute arv. Silma järgi hinnates oli tänavu ka kõige rohkem külastajaid.
Kesk tänava äääres, Selveri vastas üle tee tegutsenud kohviku perenaine Katrin Koitla ütles, et kohviku nimi “Mehe lugu” vihjab tuleval suvel Jõgeval toimuvale naiste tantsupeole. Kohvikut pidaski Põltsamaa naisrahvatantsurühm Uhka, kes juba teist suve kohvikutepäevast korraldajana osa võttis. Naiskonda kuulus 12 tantsijat ja juhendaja. Ka mõned mehed olid tulnud naistele appi kohvikut pidama. Kohvikus “Mehe lugu” tutvustasid kaks Itaaliast kohale tulnud noormeest oma kodumaa toite.
Toidukoguse plaanimisel oluline tegur ilm
Kaunis Lojanderite koduaias tegutsenud Kiwwja kohviku üks perenaistest Marge Kütt kinnitas, et talle väga meeldib oma lapsepõlvekodus kohvikut korraldada. Nüüd elab siin tema õde Milvi Lojander oma perega ja kohvikuidee tuligi Milvilt. Marge ütles lõuna paiku peetud jutuajamises, et rahvast on piisavalt ja omalt poolt proovivad nad teha kõik, et külastajatele nende juures meeldiks. Ta lisas, et toitu peaks kohviku plaanitud lahtiolekuajaks jätkuma, aga toidukoguse planeerimine oleneb suuresti ilmast. Koos kahe vanaema, paari sõbranna ja lastega tegutses Lojanderite koduaia kohvikus enam kui kümnest inimesest koosnev meeskond. Kohviku korraldaja sõnul võib majanduslikus mõttes öelda, et kahjumisse nad ei jää, kulutused saadakse müügitulust tagasi. Esimest korda oma koduaiast kohviku teinud Heldur Otsus pidas seda koos abikaasa Pille, poegade ja õe perega. Tegelikult oli nende sooviks juba möödunud aastal kohvikutepäeval korraldaja rollis olla, aga siis jäädi registreerimisega hiljaks. Otsus lausus, et nad on kahel eelnenud aastal hoolega jälginud, kuidas teised oma kohvikutega hakkama on saanud, ja mõnega neist peeti ka nõu. Otsused on käinud uudistamas ka kohvikutepäeva sünnilinnas Kärdlas toimuvat.
Muusikalised üllatused keset linna
Otsuste “Muusika- ja taimekohvikus” olid taimed varustatud nimesiltidega, perepoeg Taavi ülesandeks oli aga muusikalise poole korraldamine. Kohvikukülastajate üllatuseks esines seal kohalike pillimeeste kõrval ka ansambel Justament eesotsas Toomas Lungega.
Kördiööbiku pagaripoe juures oli pühapäeval avatud samanimeline kohvik. Kohviku korraldaja, OÜ Paikpluss tegevjuht Raul Kirsel lausus, et kui Põltsamaa linn on sellise vahva ürituse ellu kutsunud, siis oli igati loomulik, et nemadki kaasa löövad. “Kördiööbiku” kohviku eeliseks oli muidugi oma kondiitrite ja pagarite ning selleks tööks vajalike ruumide olemasolu. Lisaks liikus sellel päeval linnas ringi buss, kust Kördiööbiku pagari- ja kondiitritooteid osta sai. Esimest aastat kohviku korraldamisega tegelenud OÜ Paikpluss juhatuse esimees Ants Reinumägi lausus, et tema on “Kördiööbiku” kohvikuga väga rahul ja see on nende firmale väga hea reklaamiüritus, kus nad saavad testida ka uute toodete populaarsust.
Põltsamaa kultuurikeskuse juures tegutsenud kohvikut , mille nimeks “Klaver põõsas”, pidasid kultuurikeskuse töötajad. Selle asutuse rahvakultuurispetsialist Keiu Kess kinnitas, et kultuuritöötajad on alati väga leidlikud, sealhulgas ka kohviku korraldamisel. Selle söögikoha külastajad said proovida selga mitmesuguseid kostüüme, mis pärit kultuurikeskusest, uudistada vilditud nukkude näitust ning pakuti ka mitmekesist meelelahutusprogrammi. Kultuurikeskuse kohvikus lõpetati ka tänavune kohvikutepäev.
Muusikakooli õpilased said esineda
Põltsamaa raamatukogu ees tegutsenud kohvikut “Raamatukoi koogilett” pidasid mõistagi raamatukogu töötajad. Selle asutuse juhiabi Tiina Ilvese sõnul ei saanud nemadki kõrvalt vaadata, kui linnas nii suurejooneline ettevõtmine teoks saab. Nad osalesid juba möödunud suvel ning said positiivse kogemuse. Tublimad küpsetajad olid Maris Oro ja Kristel Rohtla. Muusikat tegid väikesed viiuldajad, kes õpivad seda pilli linna muusikakoolis õpetaja Hiie Taksi juhendamisel. Raamatukogu lasteosakonna juhataja Nelli Orgma lausus, et nad täielikult naudivad kohviku korraldamist, mida nad ei tee kellegi käsul, vaid vabast tahtest ja rõõmuga.
Eelkõige lastele mõeldud kohviku “Ise tehtud, hästi tehtud” korraldanud naiskonna esindaja Katre Põder rääkis, et neil olid abiks suvekooli lapsed. Lapsed olid koos emadega eelnevalt küpsetanud ja pühapäeval teenindasid külastajaid. Nii võis seda kohvikut nimetada ka õppekohvikuks, sest õpiti teenindamist ja rahaga ümberkäimist. Katre Põderi sõnul oli neil keskpäevaks väga hästi läinud, sest külastajaid käis päris palju. Eriti rohkelt oli külastajaid just siis, kui lapsed näidendi esitasid. Katre Põder kinnitas, et nende seltskond on valmis korraldama kohvikut ka aasta pärast, sest lastele see meeldib.
Vana-Põltsamaa mõisa “Õllevabriku kohviku” peremehe, Põltsamaa Jordani koguduse õpetaja Meelis Maikalu sõnul olid neil ametis oma koguduse liikmed ja nemad osalesid juba kolmandat aastat. Kui enamasti pakuti kohvikutes magusaid suupisteid, siis selles kohvikus sai ka suppi süüa.
Tänavu tegutses 21 ühepäevakohvikut, nende seas kohvik “Kamari kodukotkad” Kamari seltsimaja juures.
TOOMAS REINPÕLD