Kolm küsimust lavastajale Jaanika Johanson

Jõgevat ootab ees teatrielamus, mille kohta kriitik on öelnud, et „pinge saabub esimeste minutitega ega lahtu enne loo lõppu”. Tegemist on kirjanik Reeli Reinausi gootiliku noorteromaani „Verikambi” lavaversiooniga.


Elamuse maaletoojaks ei ole keegi muu, kui Rakvere teater. Dramaturgiks ja lavastajaks Jaanika Johanson, kelle lavastatud oli ka Rakvere teatri noortelavastus „Nullpunkt“.

Laval on suurem osa Rakvere teatri noorematest lavajõududest ning Laura Niils ja Mihkel Kallaste külalistena Tartu ühest nooruslikuma vaibiga teatrist Must Kast. Samuti Kristian Põldma, endise „Nullpunkti“ keskne osatäitja. Kriitika lavastusele on olnud soosiv ja lubab eeldada, et kasutatakse palju tänapäevasele teatrikeelele omaseid nippe.

Romaani autor Reeli Reinaus on kirjutanud peamiselt laste- ja noorteraamatuid ning avaldanud kaks luulekogu. Et autor on õppinud nii teoloogiat kui ka folkloori, käsitleb ta oma teostes sageli eesti rahvaluule ja -usundiga seotud nähtusi. Tema sulest on ilmunud veel romaanid „Kliinilised valed”, „Praktiline nõiakunst” ja „Deemoni märk”. Kui see teatritükk  ka noori teatrisse ei too, siis mis siis veel?

Küsisin lavastaja ja dramaturg Jaanika Johansonilt, et mis tükiga on tegu?

Tegu on Reeli Reinausi menuka noorteromaani „Verikambi” põhjal sündinud lavastusega. Lugu algab õudusfilmide klassika kohaselt – neli keskkooliõpilast eksivad metsa ja on sunnitud veetma öö vanas mahajäetud vesiveskis. Sellest ööst saab aga alguse tumedate sündmuste pööris, mis noored endasse tõmbab ning nende elusid jäädavalt muudab. See on lavastus, kus on nii saladusi kui kummitusi, üks igivana needus, noorte omavahelised suhted ja seks, igavene armastus ja surm.

Miks sa seda tegid?

Kahtlemata võin nimetada end ulmefänniks ja ka läbi selle noortele suunatud põnevuskirjanduse austajaks. Nii et lavastuse alusmaterjal köitis mind isiklikult. Teiseks oli huvitav kogemus püüda raamatu müstilist maailma lavale kanda ja teatrivahenditega edastada. Kolmandaks, mulle meeldib teha noorele vaatajale suunatud teatrit. Pean seda väga oluliseks, et erinevatel sihtrühmadel oleks võimalik vaadata väga erinevates žanrites lavalugusid.

Ja kellele see võiks meeldida?

Kõigile, kellele meeldib nooruslik tulevärk nii noorelt näitlejate pundilt kui värvika lavamaailma poolest. Samuti neile, keda köidab tempokas, müstika sugemetega põnev lugu. Vanuseliselt nii keskkoolis, aga ehk veelgi enam põhikooli lõpuklassides õppijatele. Meie loo tegelased on gümnaasiumiõpilased, kuid nagu ma enda minevikust mäletan, siis eriti huviga sai vaadatud endast natuke vanemaid. Seda elu, mis just ootab ees, seda muinasjuttu, mis saabub ühe, kahe, kolme aasta pärast. Aga miks mitte ka vanemale vaatajale, kes soovib üht isepärast sissevaadet noorte ellu.

Etendus toimub Jõgeva kultuurikeskuses järgmisel kolmapäeval.

INDREK SARAPUU

blog comments powered by Disqus