Põltsamaa ja Soome Kokemäe linn kirjutasid omavahelisele koostöölepingule alla 13 aastat tagasi. Kümme aastat tagasi said põltsamaalased esimest korda näha kokemäelaste ülevaatlikku kunsti- ja käsitöönäitust. Mõistagi sobis siis nüüdsele, arvult teisele suurele Kokemäe kunstiseltsi ja sealse rahvaõpistu tiiva all tegutsevate käsitöömeistrite külalisnäitusele pealkiri “Kümme aastat hiljem”.
Kuna kümne aasta tagune näitus jäi allakirjutanul nägemata, ei oska paralleele kahe väljapaneku vahel tõmmata. Küll aga kujunes näitusevaatamine rõõmsaks taaskohtumiseks kokemäelaste Seppo Prepula ja Tapio Haapala töödega: nemad on Põltsamaal mitte just väga ammu isiknäitusega esinenud.
Seppo, jõulise natuuri ja ammendamatu fantaasiaga naivisti seekord Põltsamaale toodud töödest on siinse kunstipubliku jaoks tähendusrikkaim pilt, millel Seppo on jäädvustanud Põltsamaa kunstikooli möödunudsuvise maalilaagri, mis toimus Saaremaal Pamma külas. Seppo käis tookord laagrilisi kaemas ning tähelepanelik vaataja võib pildilt leida peale laagriliste majutuspaiga Pamma koolimaja lõunalauas istuvad ja performance’it tegevad kunstiõppurid, küla piimamehe, Vigala Sassi juurde viiva tee ääres paiknevad pealuud, advokaat Sulev Raudsepa koduõuel paikneva välidu?i ja ka autori enda.
Peale Seppo Prepula ning abstraktsete õli- ja akrüülmaalidega esinevate Tapio Haapala ja Lauri Rinne püsivad teised õli-, akrüül-, pastell- ja akvarellimaalijad nagu Mirja Ranta, Kaarina Koski, Aila Rinne jt kena ja rahuliku realismi piirides: kes on jäädvustanud maastikke, kes lilli, kes kalu. Anna-Maija Tuomisto kolm akvarellportreed on seevastu põnevamas, eksperimenteerivamas laadis. Neid tahaks kohe mingi “-ismi” alla liigitada, aga ei oska määratleda, millise.
Eraldi esiletõstmist väärib kokemäelaste graafika: seda ?anri meie väikelinnades tavaliselt sellisel tasemel ei viljelda. Keraamikaväljapanekust moodustavad suurema osa aga Christina Prepula juhendatud laste tööd, mis on pühendatud terviseteemale. Teema on iseenesest tõsine, aga tulemus tükati musta huumori valdkonda kalduv: kujutage näiteks ette keraamilisi kunsthambaid, punane keel kahe hambarea vahelt tolknemas…
Mis käsitöösse puutub, siis enamjaolt on see esindatud sisustustekstiilide ? niplispitside ja tikanditega või telgedel kootud linikute, diivanipatjade, seinavaipade jms näol. Ning tekstiili alal on soomlastel nii tugevad traditsioonid, et nad ei tunne mingit vajadust ennast muu ilma tuultest-tõmblustest kõigutada lasta. Kõik on äärmiselt kvaliteetne, püsib vääramatult hea maitse piirides ning ei löö tasakaalust välja ühtki interjööri.
Näituse pidulikul avamisel viibis Põltsamaa linnajuhtide ja kunstipubliku kõrval ka Kokemäe kunstirahva esindus. Selline väljamaa sõprade kunstidessant kuluks, ausalt öeldes, iga muugi paiga kunstipublikule pilgu värskendamiseks ära.
RIINA MÄGI