Sama abitu nagu on küsimus “Kas me sellist Eestit tahtsime?”, on ka ütlus, et “minu häälest nagunii midagi ei sõltu” või “pole ju kedagi valida”! Aga just Sinu häälest võibki sõltuda ? ja päris palju! Ilmekas näide on möödunud aasta septembri lõpupäevil toimunud presidendivalimised. Eesti kodanike aktiivne seisukohavõtt, julged ja selged väljaütlemised ja “laulupeod” valimispäeval “Estonia” maja ümber andsid paljudele valijameestele julgust ja kinnitasid sisimas veendumust hääletada just nii, nagu nad seda tegid. Ja tulemus on teada. Kindlasti mõnele vastukarva, kuid Eestile ainuvõimalik! Täna võib tagantjärele öelda, et 2006. aastal tegi presidendi rahvas ? ise selleks otsest valimisvõimalust omamata. Saadi vastu mõnede erakondade tagatoalepetele ja nurjati äraostjate ja ostetavate salatehingud. Võimas!
Ei susserdamisele ja valskusele
Mis siis Riigikogu valimistel teistmoodi on? Mitte midagi! Nii kuis kuude taga toiminul saab ka paari kuu pärast näidata oma meelsust. Anda hinnang nii tehtule kui ka tegude viisidele. Saab valida Eestile suuna tervelt neljaks aastaks ja järelkajana veel mõned aastad otsa. Võin kindlalt öelda, et nii, kuidas septembris oli vastamisi kaks selgelt erinevat arusaama, on see ka 4. märtsil. Valida on susserdamise, valskuse, salalepete ja ostetavuse ning julgete, ennast juba tõestanud tegude, selgepiirilise sihtide ja edukursil liikumise vahel. Hea kaaskodanik, tee enesele selgeks, kumb vaade Sulle sobib. Seda vastust ootab terve Eesti ja kindlasti ka Euroopa ning maailm, sest meid vaadatakse suure huviga. Vali Sinagi!
Kas õng või kala?
Luban enesele siin paar nõuannet, mille järele olen ka ise käinud. Kõige olulisem on selgeks teha maailmavaade. Ehk siis laias laastus: kas parempoolne või vasakpoolne. Kuidas eneses see ära tunda?
Võib olla lihtsaim viis on see õnge ja kala jutt, et kas näljasele anda õng või kohe kala. Kas utsitada teda üles ettevõtlikkusele, leidlikkusele ja tegudele või sööta kõht täis ja oodata, kuni ta jälle kisama hakkab? Naiivsevõitu, kuid toimib.
Edasi, kui minna nn “õnge” teed mööda, siis väheneb erakondlik valim Reformierakonna, IRL ja võimalik, et ka mõne üksiku teise erakonna kandidaadi peale. Kui jääda kala juurde, siis on minu arvates Sulle südamelähedane sotsiaaldemokraatia. Kui otsida kompromissi ja anda pool kala ning ilma tamiilita õng, siis sobib Sulle kenasti Rahvaliit; kui aga kohe kolmveerand kala ja lubada õng tuua järgmisel aastal, siis Keskerakond.
Kui see valik tehtud, siis peaks ikka korraks vaatama, mida on konkreetsel parteil aastate tagant ette näidata ja kindlasti vaatama homsete lubaduste reaalsust. Ning jõuamegi konkreetsete kandidaatide juurde ehk siis lõppvalimisse, kelle kandidaadi number valimislehel olevasse ruudukesse kirjutada.
Siinkohal hakkab vist mängima suurt rolli isiklik sümpaatia. Vähemalt minul on nii, tunnistan ausalt. Ja võin ka kindlalt öelda, et pole siiani veel alt läinud. Kindlasti on ka teisi kriteeriume nagu kandidaadi tegusus, tema mõtete selgus, plaanide julgus ja sõna kaalukus. Paljud kandidaadid on valija ees juba teab mitmendat korda, mõned tulevad valimistulle esimest korda. Seega ? mõtlemist ja pusimist kui palju! Igatahes jõudu meile kõigile. Ja tea, et just Sinu valikust sõltub Eesti käekäik!
Tarmo Leinatamm,
Reformierakond