Kõik geniaalne ongi lihtne

“Lapsed on leidlikud, kui neile võimalus anda,” võis algkoolimaja huvijuht Mariin Sirk selle nädala alguses kinnitada. Välja kuulutatud konkurss lõppes möödunud reedel ning valmistatud oli päris huvitavaid esemeid. Teisisõnu oli suudetud muidu äraviskamisele mõistetud pakenditest tarvitamiskõlblikke asju teha.

Mitte millestki midagi

Kokku toodud esemete hulk polnud just teab kui suur, aga tundus, et valmistatud oli mõnuga ja mis peaasi ? nähtu võib panna mõtte liikuma vaatajalgi, kuidas mõnelegi tarbetuna tunduvale asjale uus elu anda. Kasutusse olid läinud nii kile, pappkarbid, plekkpurgid, topsikud, kanistrid kui ka plastikpudelid.

Agaramad nuputajad olid just nooremate klasside lapsed. Angela Allik Ia klassist oli näiteks ühe pappkarbi õige lihtsalt linnumajaks muutnud ning teinud teisest rahakarbi. Ic klassi poiss Hans Anniste oli aga saanud mitmesuguseid asju plekkpurkidest. Õpetuski seisis juures, mis tõestas, et purke ei maksa ära visata, sest neid saab kasutada päris mitmeks otstarbeks ? pliiatsitopsina, lillevaasina ja ka küünlaalusena. Need esemed on pealegi purunematud ja kaunistada võib ju vastavalt oma fantaasiale.

Koduvalvurist mänguasjadeni

IIIb klassi poiss Kaspar Kallasmaa oli koos sõbra Karl-Sander Noolega meisterdanud aga hoopis keerulisema asja ning kasutanud selleks ka mitmeid erinevaid materjale nagu jogurtitopsid, papp, kile jms. Mängu oli läinud ka vana elektrijuhe. Mõtte said poisid “Tähesõdadest” ning nimeks oli meistritööle pandud “XR-13 Koduvalve”. Selgituseks seisis juures kiri: “See on selleks, et kui sa lähed kuskile reisile, siis jääb XR-13 kodu valvama ja ta aitab kodustel töödel”. Nii nagu valmistamisel, läks siin tarvis fantaasiat ka vaatamisel, aga Kaspar tuli seekord appi ja selgitas, et kuigi see on mudel, võiks selle järgi kasvõi päriselt koduvalvuri valmistada.

Martin Joonas Pariis oli leiutanud karbiauto tikutopsidest ja kahest niidirullist, mille abil ühtlasi saab rullist niiti võtta. Aga näha võis ka pooleks lõigatud mahlapakkidest lillekasti. Üks kanister oli korgi sisse torgatud aukudega kastekannuks muudetud ning pooleliitrisest plastikpudelist oli niisama lihtsal viisil saanud veeprits.

Kaarel Jalajasele IIc klassist oli ilmselt kõige enam indu andnud tema väikevend, kellele ta oli nuputanud mitmesuguseid mänguasju, näiteks väikestest mahlapakkidest mobiiltelefoni. Suuremate jaoks aga oli ta leiutanud suuremast karbist põneva golfimängu, millel ka kirjalik õpetus juures.

Lihtsalt valmistatud leidlikke asju oli veelgi ? karbikaanest välja lõigatud värvilisi järjehoidjaid, plekk- ja plastmasstopsikutest rütmipille jm. Nii et enne, kui midagi prügikasti visata, tasuks seda hoopis lastele näidata ? ehk panevad nad pead tööle ja nuputavad sellest midagi põnevat.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus