Kõigepealt koristatakse talirüps ja oder

Mõnedel Jõgevamaa põllumeestel on tänaseks koristatud talirüps. Sel nädalal algas põldudel ka varase odra koristus.


Palamuse valla põllumajandusettevõttes osaühingus Kerseli kasvatatakse talirüpsi kaheksandat aastat. “Tänavused koristustööd kestsid 31. juulist 3. augustini. 75-hektariliselt talirüpsipõllult saime saagiks kaks tonni kuivkaalus. On olnud paremaid ja ka halvemaid talirüpsi  saake,” ütles firma juhatuse liige Raul Pärendson.

Saab kombainide ja kuivati töövõimet proovida

“Talirüpsi kasvatamine ei too just märkimisväärselt suuri sissetulekuid. Selle õlikultuuriga tegelemine võimaldab aga enne teravilja koristamist kuivati ja kombainde töövõime ära proovida,” märkis Raul Pärendson.

Kerseli teine juhatuse liige Andrus Piho ütles, et talirüpsi kasvatamist raskendasid ebasoodsad talveilmad. “Lund oli vähe. Tekkis oht, et külm võtab ära. Väliselt oli aga rüpsipõld ilus,” lausus ta.

“Müüme talirüpsi aktsiaseltsi Scanola Baltic. Osa tänavuse koguse eest oleme juba rahagi kätte saanud,” ütles Pärendson.

Põltsamaa valla firmas Vitsjärve põldur kasvatati talirüpsi tänavu esimest aastat. “46-hektariliselt põllult saime keskmiseks saagiks kolm tonni hektarilt. Sellega võib rahule jääda,”  ütles juhatuse liige Tanel Tõrvand. Tänaseks on talirüps koristatud ka Pajusi vallas asuvas Sepassaare talus.

“Talirüps on varane kultuur ja mõneti talvekindlam kui taliraps,” lisas Tõrvand.

Talirüpsi kvaliteediga jääb kokkuostja rahule

Praegu ei kasvatatagi Eestis suvirüpsi, vaid ainult talirüpsi. “Tänavuse talirüpsi kohta võib öelda, et õli sisaldus on keskmiselt üle 41-42 protsendi, mis on kõrgem kui mõnelgi eelneval aastal. See on tingitud asjaolust, et talirüpsil on olnud võimalik saada piisavalt toitaineid,” rääkis AS Scanola Baltic rapsiseemne ostujuht Indrik Unt. Tema sõnul on ettevõte praeguseks varunud üle kahe tuhande tonni talirüpsiseemet.

“Koormad tulevad iga päev. Ilmad on olnud heitlikud. Kõikjal pole veel saanud koristada,” lisas Unt.

Osaühingus Kerseli käib praegu ka taliodra koristus. “Kasvatame taliotra viiekümne hektarilisel põllul. Tänavuseks prognoositavaks saagiks on üheksa tonni hektarilt. Müüme taliotra aktsiaseltsile Baltic Agro.

Eile hakati taliotra koristama Põltsamaa vallas Mällikvere põllumajandusühistus. “Kasvatame otra `Wolmari` kahesajal hektaril. Esimene päev oli alles algus, mistõttu on raske öelda, kuidas koristus laabuma hakkab. Vili on aga valminud ebaühtlaselt, mistõttu esimese hooga saab usutavasti koristada vaid 20 protsendil põllumaal. Praegu on vara veel prognoosida saaginumbreid,” rääkis juhataja Meelis Kaljuste.

Vitsjärve põlduri juhatuse liikme Tanel Tõrvandi sõnul kavatsetakse selles põllumajandusettevõttes tuleval nädala hakata koristama varast talinisu.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus