Kõige kaunimad õied saab lillemüüjalt

Viimastel nädalatel liigub Facebookis ringi meem (karikatuurne pilt – toim) kus on üleskutse olla sama tark kui Jüri. Jüri nimelt, nagu tuhanded mehed üle veerandi maailma, ostavad naistepäevaks lilled ikka lillepoest, mitte supermarketist. Naistepäeva eel külastasime Jõgeva linna kolme lillepoodi, kus oldi pidupäevaks hästi valmistunud. Lilled saabuvad Eestisse Hollandist, kust aga nad päriselt tulevad, tihtilugu teada ei olegi.


Väike ringkäik Jõgeval andis kinnitust, et lillepoed on naistepäeva eel kihinat-kahinat täis. Arvata on, et kui pidupäev argisematele päevadele langeb, sellises ulatuses tungi ja tormi pole.
Mitmekordse Räpina ja ühekordse Luua ametikooli ettevalmistusega Eve Kivi Pae keskuse lillepoest ütles, et nende kauplus on alati lilli täis ja valik suur. „Naistepäevaks ostetakse kõiki lilli, nii roose, nartsisse, krüsanteeme kui ka tulpe,“ sõnas Kivi, lisades, et ilma lilleta poest ei lahkuta.

Väikelinnas tuntakse kliente hästi

Kõik leti taga olnud lilletundjad kiitsid nagu ühes suust oma kliente, kes on aastatega väga teadlikuks saanud. Mõni lausa tundis oma kundesid nii hästi, et võis juba härra sisenemisel asuda lilli valima ja pakkima. Nii hästi teatakse väikelinnas üksteist.
Kivi rääkis, et naistepäeval potilille väga ei osteta, see läheb kaubaks pigem emadepäeval. Oma eripära on ka teistel lillede kinkimisega tihedalt seotud pühadel, olgu siis tegemist valentini- ehk sõbrapäevaga, mis on kasvav trend, või kooli lõpetamistega. Siis on käed-jalad tööd täis ja palgatakse lisajõude.
„Eks pühapäeviti on ikka inimesed kodudes ja lilli ostmas ei käi,“ ütles Maire Parts Selveri kaubanduskeskuse lillepoest. „Reedel õnnitletakse, aga esmaspäeva peale ei jäta seda enam keegi. Meil on väljakujunenud sortiment. Kõige minevam on tulp. Erinevalt Selverist, meie kile sees lilli ei müü.“
Sellest, et suured poed on võtnud samuti nõuks lilli müüa ja teevad seda miskipärast ka siis, kui kaubanduskeskuses on lillepood olemas, lillepoodide pidajad ega ka müüjad aru ei saa. Juba see, et enne, kui taimi müüa, võiks neist ka midagi teada, on piisav argument, et kõigi vorstide ja makaronide vahel taimi ei müüdaks. Selles mõttes tasub olla juba loo algul mainitud Jüri, kes ostab sealt, kus on leti taga teenindamas ametikooli lõpetanud florist.

Lill tasub osta asjatundja käest

Lillepoodides valmistatud kimbud ja kompositsioonid on kvaliteetsed ja mõttega tehtud. Ilu on vaja osata hinnata. Alati ei ole määrav hind. Ja kui palju me neid lilli ikka ostame. Pigem osta siis juba asjatundjate käest. Väike lillepoeke ei müü toitu, ärgu siis suurpood müügu lilli. See oleks aus.
Tänavune naistepäev langeb pühapäevale ja paljudele müüjatele see väga ei meeldi. Jõgeva ärikeskuse lillepoe juhataja Eve Lill rääkis, et tavaliselt tegid mehed kaks ringi – hommikul peetakse õitega meeles kõiki töökaaslasi ja pärast tööd viiakse uhked kimbud kodustele. Seekord sellist tarbijakäitumist ette näha pole. „Saavad ühe ringiga hakkama, teine ring jääb lillepoel saamata. Ehk aga jaguneb kolme päeva peale,” säilitas Eve optimismi.
Ärikeskuse lillepood tehakse ka laupäeval ja pühapäeval juba hommikul 7.45 lahti. Teised poed, nii Selveris kui ka Pae keskuses avatakse kell 8. Pae keskus on neist kolmest kõige kauem avatud.

INDREK SARAPUU

blog comments powered by Disqus