Koidula muuseum käivitab täiskasvanute etlusvõistluse

 

Tähistamaks 150 aasta möödumist Lydia Koidula luuledebüüdist, korraldab Pärnus tegutsev Koidula muuseum koostöös Eesti kirjanike muuseumide ühinguga tänavu esimese üleriigilise Koidula luule etluskonkursi täiskasvanutele. Konkursi lõppvoor toimub emakeelepäeval, 14. märtsil Koidula muuseumis, üks eelvoorudest 7. veebruaril Jõgeval Betti Alveri muuseumis.

Lydia Koidula esimene trükivalgust näinud luuletus oli “Koddo” (“Meil aiaäärne tänavas”). See ilmus ajalehes Eesti Postimees 9. augustil (vana kalendri järgi 28. juulil) 1865 ning autori nime asemel seisis selle juures vaid täht “L”. Ka Koidula esimesed luulekogud “Waino-Lilled” (1866) ja “Emmajöe Öpik” (1867) ilmusid anonüümselt. Üldtuntuks ja rahvale omaseks said Koidula luuletused C. R. Jakobsoni “Kooli Lugemise raamatu” kaudu, mille esimene osa ilmus 1867. Jakobsonilt sai Lydia Jannsen endale ka luuletajanime Koidula.

Luule taas ausse

“Inspireerituna Koidula luuledebüüdi 150. aastapäevast ja valmistudes Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks, otsustasimegi korraldada esimese üleriigilise etluskonkursi täiskasvanutele,” ütles Koidula muuseumi juhataja Elmar Trink.

 “Tänapäevases argises ja asjalikus maailmas on luule oma positsiooni kaotamas, seda eriti täiskasvanute seas, kel on ununemas eesti luule võim ja vägi, mis sillutas teed vabadusele ja iseseisvusele. Igapäevaelus asendab raamatuid internet, inimesi kammitseb vähene kirjanduslik lugemus, üha vähem loetakse ka luulet. Mis luule avalikku esitamisse puutub, siis selleks napib täiskasvanutel motiveerivaid võimalusi: etluskonkursse korraldatakse ju põhiliselt koolinoortele.”

Tänavu esimest korda toimuva konkursi “Meil aiaäärne tänavas” eesmärgiks ongi Tringi sõnul ergutada täiskasvanute luulehuvi ja anda neile motiveeriv väljund. Konkursil osaleja peab olema vähemalt 18 aastat vana ja esitama kaks luuletust, millest üks tuleb valida Lydia Koidula ja teine mistahes autori loomingust. Etteaste kogupikkus võiks jääda 7 minuti piiridesse. Etlejaid hindab kolmeliikmeline professionaalidest koosnev žürii.

Auhinnad ja priiküüt

14. märtsil kell 12 Pärnus Koidula muuseumis (Jannseni 37) algavasse lõppvooru pääsejad valitakse välja eelvoorudes, mille korraldavad Eestimaa eri paigus tegutsevad kirjanike muuseumid: A. H. Tammsaare muuseum Tallinnas, Betti Alveri muuseum Jõgeval (koostöös Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumiga), Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseum Võrus, Oskar Lutsu majamuuseum Tartus ja Koidula muuseum Pärnus.

Konkursi Jõgeva voor saab teoks Betti Alveri muuseumis (Jaama tn 3b) 7. veebruaril algusega kell 12. Osaleda soovijatel palutakse end registreerida e-posti aadressil heli.muuseum@gmail.com . Kirja tuleb panna esineja nimi ja esitatavate luuletuste pealkirjad. Infot saab küsida ka telefonilt 5558 1072.

Eelvoorust valitakse välja üks või kaks paremat luuleesitajat, kes saavad õiguse osaleda Pärnu lõppvoorus ning kellele tagatakse tasuta sõit sinna ja tagasi. Eelvooru parematele on ette nähtud ka auhinnad. Et eelvoorud toimuvad vaid viies paigas, võib Jõgevale võistlema tulla ka etlejaid väljastpoolt meie maakonda.

7. veebruaril saab teoks ka Tallinna eelvoor. Võrus selgitatakse piirkonna paremad etlejad välja 10. veebruaril, Tartus 14. veebruaril ja Pärnus 7. märtsil.

Täiskasvanute etlusvõistluse auhinnafondi toetavad Eesti Kultuurkapital, Pärnu linn, kirjanikemuuseumid ning Eesti teatrid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus