Kohalikud võrrimehed võtsid koduselt etapilt maksimumi

Laupäeval muutus Vaimastvere küla tõeliseks võrrispordi Mekaks. Nimelt leidis seal aset Punnvõrri karikasarja 2018. aasta hooaja viimane etapp. Niisuguste sõidukite võistlust on peetud järjest oma kümme aastat, kuid suurejooneline finaal toimus sel korral Vaimastvere lähistel esimest korda.


Punnvõrrivõistlusel osalevad sõitjad sääreväristajatega, millel on vastavalt võistlusklassile erinevad tehnilised lahendused. Retroklassi masinatel võivad mehhaanikud mootori juures üsna vähe muudatusi teha, kuid open-klassi võrride mootorid on juba sedavõrd palju forsseeritud, et kiiremad mehed väänavad masinatest välja isegi 70kilomeetrise tunnikiiruse. Võrdluseks on paslik öelda, et kunagisest Riia võrritehasest väljusid masinad, mis arendasid kõige parema tahtmise juures kiirust vaid napilt 45 km/h. Mõned võistlevad ka Hiinas toodetud võrrimootorite analoogidega, võistlusklassi nimigi on tootjamaa järgi „hiinakas“

Vaimastveres toimunud hooaja lõpuetapil oli ligi sada viiskümmend osalejat sprindis ja kestvussõidus. Päev algas sprindivõistlusega, kus igas masinaklassis sõitsid võistlejad neli ringi ühtpidi ning neli teistpidi.

Kestvussõidus võistles 34 võrrimeeskonda, igaühes 2‒4 sõitjat. Neil tuli Vaimastvere keerukal ja kiirel rajal vastu pidada viis tundi.

Võistluse korraldajad, Vaimastvere võrritiimi mehed olid valmis meisterdanud 1,2 kilomeetri pikkuse raja. Seal leidus hulgaliselt hüppeid, kus kõvemad sõitjad oma sõiduvahendil mõlemad rattad maast lahti said.

Hüpped ja kukkumised

Juba kestvussõiduvõistluse esimestel ringidel juhtus hulgaliselt kukkumisi, kuid enamasti said kannatada pigem masinad kui sõitjad. Kõveraks sõidetud velgi tambiti sirgeks kuvaldade ja isegi sõidusaabastega.

Üsna võistluse alguses langes konkurentsist seni retro-klassis kolmandat kohta hoidnud Viru-Nigula meeskond. Nimelt ei pidanud nende sõiduk keerukale rajale vastu ning võrri raam murdus keskelt pooleks. Sellega oli Viru-Nigula meeste sõit sõidetud ning hooaja kokkuvõttes pidid nad leppima neljanda kohaga.

Et võistlejaid oli palju, muutus rada ajapikku pehmeks ja järjest keerulisemaks. Kuum ilm küpsetas kiirelt nii sõitjaid kui ka masinaid, sõitjate vahetusi tehti poole tunni kaupa või isegi sagedamini. Samas meelitas ilus kohale hulgaliselt pealtvaatajaid. Võistlejaidki oli sel etapil selle hooaja sõitudest kõige enam. „Kui oleks vihma sadanud, poleks siin nii arvukalt osalejaid ka olnud,“ nentis võistluse korraldaja ja päeva juht Ehtel Valk.

Poodiumile tulid kohalikud

Kõva lahingu andsid konkurentidele Vaimastvere võrrimehed, kes hoidsid enne viimast etappi kolmandat kohta. Vaimastvere võistleja Rein Pärt sõnas enne võistlust, et nad poodiumikoha kindlustamisele ei mõtle, kuid meeskond tegi ürituse korraldamise kõrvalt väga hea sõidu. Vaimastvere meeste võistkond koosseisus Rein Pärt, Raul Pärt, Roland Pärt ja Denis Kadak saavutas kodusel võistlusel viienda koha ning sellega kindlustasid nad hooaja kokkuvõttes endale kolmanda koha.

Ka teine Jõgeva kandi meeskond tegi Vaimastvere etapil hea sõidu. Kärde küla mehed Heiki Ansberg, Kaido Mannas ja Martin Reiman lõpetasid võistluse küll üheksandana, kuid tagasid retro-klassis hooaja kokkuvõttes teise koha.

Ansberg tunnistas, et sõit oli raske. „Suu ja silmad on ikka veel tolmu täis, jalad kisuvad krampi,“nentis ta pärast võistlust.

Lisaks Vaimastvere etapi ja hooaja parimate võrrisõitjate autasustamisele, kuulutati Vaimastvere etapil välja osalenute selle hooaja lemmikvõistlus. Sõitjatele meeldis enim Rait Koorti korraldatud võrrivõistlus, mis peeto mai lõpus Aovere lähistel krossirajal. Tasuks sai Rait Koort Tabivere pruulikojas Juhus valminud käsitööõlled.

Vaimastvere etapp sai hääletusel auväärse teise koha.

Veel selgitati viimasel etapil välja vanim võrrisõitja, kes sai auhinnaks Hallivilla OÜ lambanaha. Selle omanikuks sai Reedik Küünruss, kes sel aastal tähistas oma 65. sünnipäeva.

Vaimastvere võistluse korraldajad olid siiralt üllatunud toetajate rohkuse ja abivalmiduse üle ning on neile väga tänulikud. Kokku pani võistlusele õla alla ligi kakskümmend Jõgeva piirkonna ettevõtet ning sündmust võttis nõuks toetada ka suur Tartu ettevõte AS Estiko.

Ka kohalikud aitasid igati võistluse õnnestumisele kaasa. „Osa kohalikke tuli ise meile pakkuma, et äkki saavad kuidagi aidata,“ ütles võistluse korraldaja Kerle Pärt, kel jagus kõigile Vaimastvere etapist osa saanutele vaid kiidusõnu.

Et Vaimastvere võistluse võtsid nii osalejad kui ka pealtvaatajalt soojalt vastu, peavad sündmuse korraldajad juba plaani järgmiseks aastaks. „Kuna nõudmine on suur, siis tundub, et peame vist uuel aastal taas Vaimastveres etapi korraldama,“ märkis Kerle Pärt.

Punnvõrri karikasarja hooaja parimad 

Kestvussõit

Retro klass

  1. Janek Filippov/võrr nr 44
  2. Heiki Ansberg/võrr nr 78
  3. Andres Põldver/võrr nr 27

Open klass

  1. Kristjan Väljako/võrr nr 84
  2. Tenno Alamaa/võrr nr 15
  3. Rein Pärt /võrr nr 72

Hiinakas

  1. Enn Kink/võrr nr 68
  2. Jüri Saska/võrr nr 134
  3. Rait Koort/võrr nr 39

IMRE ERIMAA

blog comments powered by Disqus