Koha vaim seebi sisse

Palamuse lähedal Eerikveres asuv Raja talu on tuntud kui Oskar Lutsu „Kevade” ühe peategelase Raja Teele kodutalu. Tulevikus hakkavad talule arvatavasti tuntust lisama ka seal valmistatavad käsitööseebid.

Raja talu perenaine Sülli Reet Vaino ja Naval elav Eliko Kajak on mõlemad kunstnikud. Ent neid ühendab veel üks asjaolu: neil mõlemal on tundlik nahk, mis suvalise seebi või dušigeeliga pesemist ei kannata. Seepärast otsustasidki nad ise seepe tegema hakata, aga mitte ainult enda, vaid ka teiste inimeste jaoks, kes selliseid seepe vajavad ja hinnata oskavad. Seebitootmise käivitamiseks lõid nad osaühingu Raja Company.

Seebid valmivad Raja talu saunas ning need on tehtud hoolikalt valitud taimsetest rasvadest ja õlidest külmprotsess-meetodil. See tähendab, et õlide ja rasvade temperatuur  jääb seebitegemise käigus alla 60 kraadi, tänu millele säilivad seebis kõik õlide nahka toitvad, tasakaalustavad ning niisutavad omadused.

Oma värvi saavad Raja seebid erinevatelt taimedelt, mahladelt ja õlidelt, lõhna annavad kõrge kvaliteediga eeterlikud õlid. Sünteetilisi värv-, lõhna- ega säilitusaineid Raja seebid ei sisalda. Ka esialgu kasutatud palmirasvast on kunstnikest seebimeistrid loobunud ja seda oma „roheliste” põhimõtete pärast: palmiistanduste rajamiseks raiutakse nimelt maha vihmametsi.

Sülli Reeda ja Eliko esimene seebisari on inspireeritud, nagu nad ise ütlevad, kohavaimust ja kirjandusest: selles on näiteks tundlikule nahale mõeldud seep Arno, küpsele nahale mõeldud Katarina Rosalie, Joosep Tootsi tõrvaseep, šokolaadikoogi lõhnaga Lati Pac jne. Erineva „karakteriga” seepide väljatöötamine on naiste meelest väga loominguline tegevus. Tulevikus on neil plaanis Lutsu tegelaste sarja täiendada, aga ka uusi sarju algatada.

Otse loomulikult on Raja seebimeistrid oma kaubaga väljas 26. septembril toimuval Suurel Paunvere Väljanäitusel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus