Kogukonna hinged saavad presidendilt teenetemärgi

Jõgeva maakonnast saavad sel aastal vabariigi teenetemärgi Lembit Paal Pajusist ning Tiia Pärtelpoeg Maarja-Magdaleenast. Mõlemad teenetemärgi saajad on andnud oma kodukoha elu arengusse märkimisväärse panuse.


Vabariigi 98. aastapäeva eel saab Valgetähe IV klassi teenetemärgi põllumajandusettevõtja ja kohaliku elu edendaja Lembit Paal. Pajusis elav ja tegutsev Paal sai uudisest teada neljapäeva õhtupoolikul. “Tööpäev oli tihe. Kui arvuti taha  jõudsin, leidsin postkastist hulga õnnesoove. Ega ma algul päris hästi aru ei saanud, mille puhul mulle õnne soovitakse. Helistasin sõbrale, kes teadis öelda, et olen teenetemärgi saajate nimekirjas,” meenutas Paal.

Loomulikult tuli niisugune uudis Pajusi ABFi juhile üllatusena. Samas ei tea ta tänaseni, kes presidendile vastava ettepaneku tegi. “Ma kahtlustan, et see tuli kogukonna poolt,” ütles ta. 

Võimalusel paneb teenetemärgi rinda

Kuigi Lembit Paali teatakse peamiselt kui põllumajandusettevõtjat, on ta ka väga aktiivne osaleja kogukonnaelus. Ainuüksi eelmisel aastal oli ajalehe Vooremaa ligi kahekümnes artiklis põhjust temast rääkida. Tema eestvedamisel on korda tehtud Pajusi ait-kuivati, kus nüüd tegutseb muuseum ja korraldatakse kontserte. Tema abiga korrastati Kütimäe kalmistu värav, ta on kohaliku rehepeksupäeva korraldaja ning tema eestvõttel peeti ratsavõistlus. Kõik need ettevõtmised toimusid eelmisel aastal ning on kõigest väike osa Lembit Paali tegemistest Pajusi piirkonnas.

Kuigi oma tööde ja tegemiste hulgast ei osanud Valgetähe IV klassi teenetemärgi saaja välja tuua neid, mis vääriksid erilist tähelepanu, tunnistas ta, et kirge kogukonna ellu panustamiseks on jätkunud tal juba aastaid. “See autasu pole kindlasti aasta või kahe tegemiste eest antud, see on ikkagi tunnustus pikema perioodi eest,” avaldas ta arvamust.

Kohta, kuhu presidendilt saadud teenetemärk paigutada, pole Lembit Paalil veel välja mõeldud. “See on ikkagi selline autasu, mida avalikult eksponeerida ei ole sünnis. Selle kandmiseks on oma kindlad reeglid ning kui on põhjust ja võimalik, siis kavatsen seda ka kindlasti kanda,” rääkis teenetemärgi saaja. 

Endale kiidusõnu ei jagu

Valgetähe V klassi teenetemärgi saajate nimekirjast leiab ka Maarja rahvamaja juhataja ning  Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsi eestvedaja Tiia Pärtelpoja nime. Ta ise ei tahtnud uudist teenetemärgi saamisest algul uskuda, arvates, et tegemist on mõne tema nimekaimuga. “Mulle helistas tuttav jutuga, et olen teenetemärgi saanud. Ma ajasin vastu, et äkki pole ikka mina, sest Eestis on veel Tiia Pärtelpoja nimelisi inimesi,” rääkis ta.

Kui sai selgeks, et presidendilt saab teenetemärgi ikkagi Maarja-Magdaleena kogukonna hing, oli asjaosalise üllatus suur ning kohe tahtis ta teada, kes teda teenetemärgi saajate kandidaatide hulka üles seadis. “Üks tuttav, kes mulle lilled tõi, ütles, et ta teab küll, kes mu nime sinna üles andis, aga ta ei ütle. No küll see saladus ka ükskord päevavalgele tuleb,” ütles Tiia muiates.

Ta tunnistas, et on üsna enesekriitiline inimene ning pigem raputab endale tuhka pähe, kui pai teeb. “Mul on väga raske oma tööga rahule jääda, sest ma tean, et alati saab asju paremini teha. Pärast tehtut ei saa ma tükk aega rahu. Küsin alati tehtu kohta tagasisidet ja hinnanguid ning arvestan nendega,” iseloomustas Tiia Pärtelpoeg oma suhtumist töösse.  Kuigi Maarja-Magdaleena külaelu edendajal endale enamasti  kiidusõnu ei jagu, ei hoia ta nende arvelt kokku, kui jutt läheb kogukonnale. “Mul on väga vahvad töökaaslased ning inimesed, kes rahvamajas koos käivad. Tänu neile saavad siin asjad aetud, üksinda ei teeks ma tegelikult midagi. Maarja-Magdaleena kogukond on väga ühtehoidev,” kinnitas ta.

Kui rääkida hiljutistest saavutustest, on Tiia Pärtelpoja teeneks mullu ilmunud raamatu “Maarja-Magdaleena piirkond läbi aegade” koostamine, mida kohalik rahvas oli juba ammu oodanud. Ka selle trükise kokkupaneku au ei taha ta vaid enesele võtta. “Ma olen väga tänulik Merike Kasele, kes aitas mul raamatut koostada, ning loomulikult kõigile, kes raamatu tarvis materjali tõid,” lisas ta. Paraku jäi suur osa materjali välja ning seepärast on raamatule järge oodata. “Tahan seekord võtta selleks tööks rohkem aega. Esimene raamat tuli koostada aastaga ning sel korral ma kiirustada ei soovi,” rääkis Tiia Pärtelpoeg.

Edaspidi on tal plaanis pöörata rohkem tähelepanu Maarja-Magdaleena piirkonna lastele. Ta tahaks lasta korda teha mänguväljaku.

Suvel toimub aga maarahvaseltsi eestvõttel juba 20. Maarja-Magdaleena kodukandipäev ning viies Tabivere valla laulupäev. Nii et teenetemärgiga või ilma – tegevust jätkub Maarja-Magdaleena küla hingel alati ning tunnustused ja aumärgid pole kindlasti mitte see, mille nimel ta oma igapäevatööd teeb.

Valgetähe III klassi teenetemärgi saab ka ligi kümme aastat Jõgeva kohtusüsteemis töötanud Ott Järvesaar

Neljapäeval avaldatud vabariigi teenetemärgi saajate nimekirjas on ka endine riigikohtunik Ott Järvesaar, kellele omistatakse Valgetähe III klassi teenetemärk. Järvesaar valiti 1985. aastal Jõgeva rajooni rahvakohtu rahvakohtunikuks ning Jõgeva kohtumajas töötas ta 1993. aastani, mil ta nimetati  Tartu ringkonnakohtu kohtunikuks. Viis aastat hiljem, 1998. aastal nimetas riigikogu Ott Järvesaare riigikohtu liikmeks. Mullu 1. mail jäi Järvesaar riigikohtust pensionile.

Allikas: www.riigikohus.ee

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus