Kogu lehte enam tasuta lugeda ei saa

Märtsist hakkab Vooremaa tasuta internetis avaldama ainult oma lehe pealugu ja juhtkirja, teistest artiklitest vaid juhtlõiku.  Seni avaldasime eelmise paberlehe sisu täies mahus internetis järgmise paberlehe ilmumise päeval ehk teisipäevane leht läks internetti neljapäeval, neljapäevane laupäeval jne.

Kahjuks ei ole vähenenud reklaamitulude ajal võimalik oma püsilugejate ehk lehe tellijate arvel ülejäänutele sisu tasuta jagada. Anname endale selgelt aru, mida see samm kaasa võib tuua, kuid teisiti pole antud olukorras võimalik.

Kes on harjunud lehte internetist lugema, selle jaoks on väljatöötamisel võimalus seda ka edaspidi teha, kuid tasu eest. Kindlasti saab siis senine paberlehe tellija internetiversiooni kätte soodsamalt.

Paraku liigub meediaturg  selles suunas, et tulevikus ei ole veebis võimalik ajalehti täies mahus tasuta lugeda. Korraliku portaali tootmine nõuab ainult pisut väiksemaid kulusid, kui praegu paberlehe  tegemiseks vajalik, aga veebireklaami müük ei kata neid kulusid. Uut ärimudelit otsib ja katsetab kogu maailm, seni pole veel toimivat süsteemi leitud.

Postimees käivitas novembris internetiaadressil pluss.postimees.ee paberlehe tasulise veebiversiooni, kus on võimalik saja krooni eest kuus lugeda täies mahus kõiki artikleid. Tegemist on Postimehe kolmanda eraldi tootega. Üks neist on ajaleht, mis tuleb hommikul tellijate postkasti, teine tasuta online-väljaanne ja kolmas on koht internetis, kus on paberlehe materjalid täies mahus saadaval.

Ka enamik maakonnalehti on lõpetanud oma täieliku sisu tasuta avaldamise internetis, pannes veebi välja vaid mõne paberversiooni loo.

2. märts 2010

blog comments powered by Disqus