Kodumaised maasikad on turul

Juba eelmisel nädalal võis Jõgeva turult osta meie maakonnas kasvatatud maasikaid. Tõsi, siis oli nende kilohind veel kuue-seitsme euro kandis. Nüüd saab juba viie euroga ja kui veab, siis ka odavamalt.


Maikuine kuumus küpsetas  maasikad paar nädalat varem valmis. Torma valla maasikakasvataja, osaühingu Marimarta reklaami- ja ostu-müügijuht Janika Lindsalu müüs esmaspäeva hommikupoolikul Jõgeva turul maasikaid hinnaga 4,50 eurot kilo. Ostjate puuduse üle ta ei kurtnud. Otsa marjad niipea ei saanud, sest pühapäeval lasi ilm neid kenasti korjata.

Jõgeva turul müüs  Janika Lindsalu maasikaid esimest päeva, eelmise nädala saagiga oli turul kolm päeva  tema tütar.

Teine Torma valla maasikakasvataja Aarne Neimann ütles, et tema müüs omakasvatatud maasikaid Jõgeva turul esimest korda möödunud laupäeval.

Saagi kohta ütles Janika Lindsalu, et kui kõik kätte saaks, oleks tip-top. “Vihm tuli sõna otseses mõttes viimasel minutil. Möödunud laupäeval sadas ju lausa 24 tundi järjest, see päästis saagi ehk piltlikult öeldes maksis terve Riia linna!” lisas ta. Kui vihma poleks tulnud, oleks saak tema hinnangul väga kasinaks jäänud.

Aarne Neimann oli samuti seda meelt, et vihm päästis tänavuse saagi. “Küljes on marju piisavalt, kui vähegi ilma peab, siis tuleb päris korralik saagiaasta,” lisas ta.

Laupäevane raju ja suur vihm põhjustas ka maasikakasvatajatele parasjagu peavalu. “Sadas tugevat vihma ja päris pikka aega. Kui mari on kile peal, siis muutub see lõpuks pehmeks ja kaotab oma kaubandusliku välimuse,” tunnistas Neimann.

Tema hinnangul pole tugevaid vihmasadusid enam vaja, maa on nüüd piisavalt kastetud.

Neimanni sõnul ootavad maasikakasvatajad ainult päikest. “Vihm pani meil vanema põllu marjad ka kasvama. Kui need korralikult küpseksid, tuleks täiesti arvestatav saak,” kinnitas ta.

Neimann müüb marju kodunt, kuid käib nendega  ka Tallinnas. “Mul on kindel klientuur aastate jooksul välja kujunenud, kes ostavad peamiselt kodunt. Tallinnas aga on asutusi ja ettevõtteid, kus samuti Torma kandi marju oodatakse. Nii et paaril päeval nädalas tuleb pealinna poole sõita.”

Kokkuostjatele pole Neimann seni oma marju müünud. “Ausalt öeldes saaksin sel juhul lahti omahinnaga, siis kaob mõte ära,” tunnistas ta.

Marjade väärindamiseni pole Neimann ajapuudusel jõudnud. “Põhitöö võtab oma aja ja rohkem ma lihtsalt ei jõua,” nentis mees. Mõtteid, kuidas marju edasi töödelda, on tal küll. Seni ootavad need aega, kui peremehel rohkem mahti.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus