Põltsamaal on kombeks tähistada kohaliku muuseumi sünnipäeva koduloopäevaga. Tänavuse, muuseumi 12. sünnipäevale pühendatud koduloopäeva teemaks olid Põltsamaa linna ja piirkonna olulisemad tegelased, kes puhkavad nüüd Põltsamaa kalmistul.
Kultuurisündmusel, mille eestvedajaks oli Vilja Roots, külastati tuntud tegelaste kalme ning meenutati, mille poolest nende tegevus Põltsamaa piirkonnale oluline oli. Peatus tehti näiteks Põltsamaa esimese linnapea Martin Terrase kalmul, samuti Annikveres koolmeistrina tegutsenud ja Põltsamaal pasunakoori asutanud Reinhold Omeli ning Põltsamaa kooli kuulsa loodusainete õpetaja, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi pargi servas asuva botaanikaaia rajanud Paul Pedoste kalmul.
Kabeliaias puhkab veel Carl Peter Ludvig Maurach, kes on tuntud kui Eesti rahvusliku ärkamisaja vastane. Just seepärast, et tema vastuseis ette teada oli, ei viidud Põltsamaal valmis õmmeldud Eesti esimest sinimustvalget lippu 1884. aastal õnnistamiseks Põltsamaa kirikusse, vaid sõidutati hoopis Otepääle. Põltsamaa kalmistul puhkab ka Carl Peter Ludvig Maurachi poeg Paul Maurach, kes rehabiliteeris oma isa, saades tuntuks kui rahvasõbralik kirikuõpetaja.
Põltsamaa kalmistule on maetud ka alles taasiseseisvunud Eesti perioodil meie seast lahkunud Peeter Peets, kes tegi läbi raske teekonna Siberisse ning kelle vanemad puhkavad kaugel võõras mullas, kes aga paigaldas perekonna hauaplatsile mälestusplaadi, kus kirjas ka Siberisse jäänud pereliikmete nimed. Peeter Peetsi eestvedamisel püstitati Põltsamaa kesklinna ka mälestuskivi kõigile siitkandist Siberisse küüditatutele.
Põltsamaa kalmistule on maetud ka Heino Joost, kes oli üks Põltsamaa muuseumi asutamise idee autoritest ja kes idee teostumisele ka oluliselt kaasa aitas. Samuti on Põltsamaale maetud Põltsamaa Kihelkonnakooli juhataja Ferdinand Rusi ja Põltsamaal asuva Paala poe esimene omanik Karl Jürmann. Nimetatud kauplusest osteti teatavasti esimese sinimustvalge lipu kangas (tõsi, toona oli kaupluse omanikuks Leiberg), valmis õmmeldi lipp aga just kihelkonnakooli hoones. Veel võib Põltsamaa kalmistult leida Puhkide perekonna rahula, kuhu on maetud ka kunagine Sulustvere kooli juhataja Karl Puhk.
Seekordsel ringkäigul ei jõutud külastada nn elupuuaeda, kuhu on maetud paljud nimekad inimesed, teiste seas koduloouurija Helle Kull ning kunagine pangajuhataja, koolijuht ja põllumeeste seltsi asutaja Jaan Põldra. Praegusel ajal kõige paremini tuntud põltsamaalastest puhkavad elupuuaias kauaaegne EELK Põltsamaa koguduse õpetaja ja kiriku taastaja Herbert Kuurme ning bibliofiil Jaan Roos. Elupuuaias tehakse ringkäik täna kell 11.
Aasta pärast, Põltsamaa muuseumi järgmisel sünnipäeval uuritakse kodulugu lähemalt juba kusagil mujal. Kellel tõsisem huvi Põltsamaa kandi ajaloo vastu, leiab kindlasti palju huvipakkuvat materjali Põltsamaa muuseumist. Samas võib loota, et nii praeguste kui endiste põltsamaalaste käes on veel palju aja- ja kultuurilooliselt huvitavat materjali, millest muuseum üldse teadlik pole. Eriti huvitab Põltsamaa koduloouurijaid teave inimeste kohta, kes on maetud linnas asuvale saksa surnuaiale. Koostöös ja üksteist koduloo uurimisel abistades leitakse kindlasti järjest rohkem huvipakkuvat materjali.
TOOMAS REINPÕLD