Klientide vähesus keerab suveks sooja vee kinni

Eile suitsesid AS Eraküte katlamaja korstnad viimast päeva kevadisel kütteperioodil ning tänasest ei voola kraanist sooja vett ka ligi 500 majapidamisel, kes Erakütte teenuseid kasutavad.

Firma Jõgeva kontori juhataja Endel Variku sõnul ei ole suvel lihtsalt majanduslikult otstarbekas jätkata sooja vee pakkumist, sest nõudlus selle järele on liiga väike. ?Sooja vee müük moodustab vaid 5-6 protsenti meie teenuste müügist,? selgitas Varik. Erakütte Jõgeva kaugküttevõrgus on ligi 1800 klienti, kellest sooja vee tarbimisest teatab 490.

Kaod on liiga suured

Prognooside kohaselt on sooja vee kasutajaid suvel veelgi vähem, sest paljudes majapidamistes kasutatakse korraga kaht süsteemi ? kütteperioodil tarbitakse odavamat Erakütte sooja vett ning suvisel ajal elektriboileriga köetud vett. Samuti ei vaja suvel sooja veega varustamist mitmed firma suuremad kliendid nagu koolimajad ja lasteaiad.

Suvel varustati Jõgeva elanikke sooja veega viimati 1998. aastal. ?Proovisime siis, aga tarbimist oli vähe ning ainuüksi trassikadu oli 78%,? selgitas Varik. ?Põhimõtteliselt kütsime õhku,? lisas ta. Praegu on paljudes korterelamutes kasutusel elektriboilerid ning seetõttu lisandub suvel ka suur majakadu. ?Vesi ringleb maja torustikus ja kui selle tarbijaid on väga vähe, siis läheb suur osa energiat kaduma,? selgitas Varik. Ta lisas, et suvel vee soojendamise jätkamine mõjutaks ilmselt ka üldist aastaringset küttehinda.

Madal sissetulek on määrav

Teistes AS Eraküte teenindavates piirkondades Variku sõnul seda probleemi ei ole ning sooja vee pakkumine suvel jätkub.

?Hoiame ka siin kohalikul turul silma peal ning natuke on tarbimine tõusnud,? rääkis Varik ja avaldas lootust, et peagi saabub aeg, mil sooja vee müük suvel ka Jõgeval ära tasub. ?Praegu on Jõgeva elaniku sissetulek nii väike, et hoitakse paljude asjade arvel kokku, ka vee arvelt,? arvas Erakütte Jõgeva kontori juht. Ta tõi võrdluseks, et Soome tarbija kasutab keskmiselt kolm korda rohkem vett kui jõgevalane.

AS Eraküte Jõgeva kliendid:
Kaugküttevõrgus: 1803
Sooja tarbeveega varustatud: 1441
Teatab tarbimisest: 612
Teatab tarbimist 1-2 m3: 490
Teatab tarbimist 0 m3: 122

MARTTI KASS

blog comments powered by Disqus