Ettevõtmise eesmärk on Eesti Kirikute Nõukogu projektijuhi Nele Hendriksoni sõnul jagada inimestele kirikute ja seal toimuva kohta informatsiooni. “Ühelt poolt on projekt mõeldud selleks, et kutsuda inimesi kirikusse, teisalt aga selleks, et kirikud oleksid lahti ja annaksid võimaluse end külastada,? ütles Hendrikson.
Projekti raames välja antud bro?üür sisaldab informatsiooni suveperioodil avatud kirikute, nende aja- ja arhitektuuriloolise tähtsuse ja lahtiolekuaegade kohta. Samuti leiab trükisest kirikute kontaktandmed, info jumalateenistuste ja palvuste kohta ning pühakodade pakutavad telkimis- ja majutusvõimalused.
Informatsioon trükistes on nii eesti kui inglise keeles. “Projekt on mõeldud kõigile ? nii eestlastele kui ka turistidele, sellepärast ka kahekeelne teatmik,? lausus Hendrikson.
Projektis osaleb 276 kirikut üle Eesti, trükises on ära toodud 208 pühakoda. Jõgevamaa 20 kirikust on bro?üüris koha leidnud 14. Kaasatud on kõik Eesti kristlikud kirikud ? 11 konfessiooni.
“Teatmikku jõudsid kaunimad ja rohkem avatud kirikud; oluline oli ka, et esindatud saaks kõik 11 konfessiooni,? põhjendas Hendrikson valikut. Ta lisas, et kõik kirikud ei mahtunud teatmikku ka puhtalt tehnilistel põhjustel ? klamberköide võimaldab piiratud lehtede arvu.
Sellel, miks osad kirikud projektis üldse ei osale, on Hendriksoni sõnul mitmeid põhjusi. Näiteks ei ole mõnel kirikul inimest, kes saaks vajadusel hoones olla, või pole hoone korras.
Projekti ei koordineeri otseselt keegi, iga kirik otsustab ise, kui aktiivselt kaasa lööb. “Iga kogudus peab ise selle eest vastutama, et uksed ettenähtud ajal lahti oleksid, keegi seda kontrollima ei hakka. See on kiriku valik, kas asja võetakse tõsiselt või mitte. On ka kohti, kus kontaktisik, kes peaks projekti kiriku tasandil organiseerima, ei tea asjast suurt midagi,? rääkis Hendrikson.
Kursi Maarja-Eliisabeti kiriku õpetaja Sulev Sova sõnul on projekt igati tervitatav ning hea võimalus kirikuga tutvumiseks nii turistidele kui ka ümberkaudsetele elanikele. “Tänu projektile on kiriku uks kogu aeg lahti ning lisaks teelistele on võimalus kirikut külastada ka kohalikel elanikel, kes võib-olla sõidavad iga päev kirikust mööda, aga pole saanud sisse tulla, sest uks on lukus,? rääkis ta.
Kokku trükitakse 30 000 bro?üüri, projekti eelarve on ligi 200 000 krooni, millest poole katab Kirikute Nõukogu oma vahenditega, teine pool aga tuleb sponsoritelt, ütles Hendrikson.
Tasuta jagatava trükise “Teeliste kirikud 2007? võib iga soovija saada turismiinfopunktidest, projektiga liitunud kirikutest või suurematest Tallinna hotellidest.
LIIS ROHTMETS
Projektis osalevad Jõgevamaa kirikud:
EELK Jõgeva kirik
EELK Kodavere Mihkli kirik
EELK Kursi Maarja-Eliisabeti kirik
EELK Laiuse Püha Jüri kirik
EELK Maarja-Magdaleena kirik
EELK Mustvee kirik
EELK Palamuse Püha Bartholomeuse kirik
EELK Põltsamaa Niguliste kirik
EELK Torma Neitsi Maarja kirik
EELK Äksi kirik
EAÕK Kaarepere vaga Suzdali Eufimi ja vaga Egiptuse Maria kirik
EAÕK Põltsamaa Pühavaimu kirik
EKNK Põltsamaa Jordani Koguduse hoone
AKEL Jõgeva adventkoguduse palvemaja
AKEL Põltsamaa adventkoguduse palvemaja
MPEÕK Mustvee Püha Nikolause kirik
EVKL Kükita vanausuliste palvemaja
EVKL Mustvee vanausuliste palvemaja
EVKL Piirissaare vanausuliste palvemaja
EVKL Raja vanausuliste palvemaja