KIRI:Head Palamuse inimesed!

Üks Palamuse kooli õpetaja on hakkama saanud inetu teoga ? solvanud südamest puudega inimest! Ta ei teinud seda nelja silma all, vaid bussis, st avalikus kohas, kus oli ka teisi inimesi, st pealtnägijaid! Inimene, keda solvati, ei tahtnud millegagi vihjata sellele, et ta kõiki õpetajaid selliseks peab. Vastupidi: ta tahtis rõhutada, et poleks mingil juhul õpetajalt kui noorte inimeste kasvatajalt nii ebaeetilist käitumist oodanud. Kõik see, mis järgnes 31. märtsi Vooremaas avaldatud puudega inimese kirjale Palamusel, meenutab õudusunenägu.

Kõigepealt tembeldati süüdlaseks Lea Isotamm, sest just pealkirjas oli mainitud Isotamme nime. Luts ja Isotamm on tõesti Palamuse kõige tuntumad inimesed. Paraku.

Palamuse inimene, kes suudab endale ette kujutada, et Lea Isotamm võib kellegi peale bussis käratada, peaks kõigepealt mõtlema, mida ta suust välja ajab! Selles kirjas oli tõepoolest olemas puudega inimest solvanud õpetaja nimi. Mina, Vooremaa peatoimetaja Helve Laasik, jätsin selle nime välja! Minu peamiseks motiiviks oli, et see inimene peab oma tunde vähemasti kooliaasta lõpuni edasi andma. Ma ei õigusta tema tegu, kaugel sellest. Ma ei varjanud selle õpetaja nime Palamuse Gümnaasiumi direktori eest ja teatasin talle ka oma käitumismotiividest.

Valdi Reinas väidab, et kõik teised Palamuse õpetajad olevat end süüdlasena tundnud. Ma ei tahaks seda kuidagi uskuda! Kui Te pole iial ühtegi inimest solvanud, pole ju põhjust end ka süüdlasena tunda? Järelikult?

Inimesed, lugege ikka kiri lõpuni! Jutt oli seal ühest õpetajast, mitte kõikidest! See ei ole üldistus, kui kirja all seisab, et toimetusel on puudega inimest solvanu nimi teada! Aga seda kohta enam lugema ei vaevutud! Kõigepealt kallati solgiämber pähe Lea Isotammele ja võib olla veel kellelegi, kes asjasse kohe üldse ei puutu!

Kahjuks tuli ka Palamusel ilmsiks üsna tüüpiline pealiskaudse reageerimise sündroom: leida kohe süüdlane, see kiiresti solgiga üle kallata, üles puua ? ja asi lahendatud!

Kui Valdi Reinas näeb üldistust selles, kus seda pole, on see tema probleem ja ta peaks ise kõigepealt mõtlema, enne kui asub kirja kirjutama! Kui tal on vaja süüdlast, keda oksa riputada, siis nüüd on tal see nimi teada!

Kahjuks ei ole see lugu ainus pedagoogiga juhtunu, mida meil on klaarida tulnud.

HELVE LAASIK
Vooremaa peatoimetaja

blog comments powered by Disqus