KIRI: Teed ja rajad

Hiljuti olid Jõgeva kultuurikeskuse juures ametis töömehed, kes ladusid kõrgendatud alale Hea Vaimu ümber parki läbivat kõnniteed, mis suurte vihmade ajal kippus vee alla jääma. Nüüd võib sealt igal ajal kuiva jalaga läbi saada.

Võib küll, aga… Plaatidest teega peaaegu rööbiti kulgev porine ?postimaantee? on eriti noorte hulgas ikkagi populaarsem. Juhtusin parki mõni päev pärast kõnnitee parandamist, kui koolilapsed parajasti koju läksid. Oli vihmane ilm, ?postimaantee? üsna porine, kuid keegi ei eelistanud plaatidest kõnniteed. Et mitte päris porri astuda, tallati muru. Tänavusel soojal ja vihmasel sügisel porirada aina laieneb.

Kõik katsed keelumärkide või üleskündmisega seda rada likvideerida pole tulemusi andnud. Tuleb ikka linnarahva armastatud teele ametlik tunnustus anda ja see korda teha, nagu mõni aasta tagasi samasuguse olukorra puhul Betti Alveri pargis sündis.

Tahtsin veel tähelepanu juhtida vihmaveejärvedele, mis on tekkinud Tähe tänavas ning Rohu tänava majade 2 ja 4 ning 4 ja 6 ristumiskohal.

Eriti vägev on järv majade 4 ja 2 vahel. See on ilmselt nii sügav, et mõned autojuhid ei tihka sealt enam läbi sõita ja pööravad mõni aasta tagasi rajatud haljasalale. Hävib muru, autorataste jäljed on juba ohtlikult lähedal ühele noorele puule.

Vihmaveejärv eksisteeris hiljuti ka Suurel tänaval kesklinnas otse ülekäiguraja ees. Nüüd on see killustikuga täidetud ja tänava ületamiseks pole enam vaja ohtlikke ringe teha ega muru tallata. Ehk teeks nii ka Tähe tänaval?

Herbert Sööde

blog comments powered by Disqus