Kiri: Kus on moraal?

Ehkki on teada, et seadusega on keelatud alaealistel viibida alkoholi- ja narkojoobes ning suitsetada avalikus kohas, näib, et seadust siiski ei täideta. Möödunud laupäeval peeti Palamusel diskorite suvepäevi, millele sattusin üsna juhuslikult.

Esmalt hakkasid mulle silma platsil ringi jalutavad noored, kel oli pläru suus ning nad jalutasid julgelt mööda laululava territooriumi ringi, kartmata, et neid võidaks trahvida. Hiljem, kui diskorid lavale jõudsid, hakkasid noored suitsetama keset tantsupõrandat, mõtlemata sellele, et nad võivad oma suitsuga põletada teisi inimesi või et rahva seas on allergikuid. Suitsetada soovijad oleksid võinud vähemalt pidutsejatest eemalduda ning kuhugi eraldatud paika minna. Vaadates noori 14-16 aastasi tüdrukuid suitsetamas, läks süda pahaks ning minus tekkis ka küsimus, kas emadel siis ei ole tänapäeval enam nii palju aega, et vaadata, mida tema lapseohtu tütar teeb? Näib, et ei ole.

Umbes südaöö paiku hakkasid aga noored järjest rohkem purju jääma. Pääslate ustel ilutsesid sildid: “Üritusele on keelatud kaasa võtta klaastaaras jooke ning alkohoolseid jooke.” See sildike näis mitte paika pidavat, tundus, et see oli moe pärast üles pandud. Julgen arvata, et nii mõnelgi peolisel oli alkohol kaasas või nad hankisid selle lauluväljaku kõrvalt telgist. On seadus, mis keelab alla 21-aastastel alkoholi osta, aga sellest telgist said kesvamärjukest osta kõik, kel hing seda juua ihkas. Milleks need seadused on?

Samas on hämmastav vaadata, kui rahulikult suhtuvad alkoholijoobes noortesse platsil ringi jalutavad turvamehed. Ei tee märkusi, ei korja neilt pudeleid ära. Nad peaksid olema platsil selleks, et tagada politsei asemel korda, aga seda nad ei tee. Nad vaatavad lihtsalt pealt, kuidas noored tarbivad alkoholi ja suitsetavad. Nad on alaealised ning neid saaks seetõttu trahvida. Kui mitte neid, siis nende vanemaid. Turvamehed võiksid rohkem pöörata tähelepanu ka sellele, et noored pahedest eemale hoiaksid.

Kõikjal räägitakse sellest, et noored kipuvad minema ülekäte: varastavad, ropendavad, suitsetavad iga nurga peal ja tuiavad purjus peaga mööda asulaid ringi. Minu arvates võiksid turvamehed neid vähemalt peo ajal korrale kutsuda. Või kus Sa ikka sõna sekka julged öelda, pärast lüüakse nägu sisse või antakse peksa.

Ka see alkoholimüügi punkt peaks sealt likvideeritama. Saan aru, noortel läheb tantsides kõht tühjaks, aga selleks on ju sealsamas läheduses baar “Lible juures”, kus saab end kostitada, polegi vaja igasugused müügipunkte. Pidu on ka ilma alkoholita tore ning inimesed suudavad ka ilma selleta end hästi ning lõbusalt tunda.

Täiskasvanud piduline
(kirja autor on toimetusel teada)

blog comments powered by Disqus