Kirev lõikuskuu Põltsamaa noortekeskuses

Augustikuu keskel muutus muidu nii tasase ja rahuliku Põltsamaa linna elu vähemalt selle südames asuvas noortekeskuses kiireks ja kihavaks kui sipelgapesa. Veinipealinna kogunesid viie erineva riigi noored, et üheskoos noortevahetusele “Strongest when united“ / “Koostöös peitub jõud” elu sisse puhuda.

Üheteistkümnendal augustil noortemajja kogunenud kolmteist Eesti rühma liiget ei osanud veel aimatagi, milline “hullumaja puhvet” järgmine dekaad olema saab. Linnaelanikele, kes noorte plaanidega veel kursis polnud, võis tunduda, et tegemist on massirahutustega. Kõiksugu viperusi trotsides võõrustasime 24 välismaalast neljast riigist: Rootsist, Ungarist, Slovakkiast ning Itaaliast.

Noorterühmad on üks värvikam kui teine. Võib öelda, et ligi kaheksa kuu pikkune ettevalmistustöö (projekti kirjutamine, organiseerimine jne) sai väljundi augustis noortevahetuse näol.

Planeerimise rütmis

Esimene projektipäev möödus paljuski veel planeerimise rütmis – telefonid olid punased, arvutid tahtsid üle kuumeneda ning noortemajast kiviviske kaugusel asuvast toidupoest sai toidukraami lausa kärude viisi kohale veetud. Õhtuks saabusid Põltsamaale kahe naaberriigi noored – slovakid ning ungarlased.

Pärast paari piljarditurniiri noortekeskuses võtsime hilisõhtul vastu ka Itaalia noorterühma, kes kergest kehakinnitusest ära ei öelnud.

12. augustil ootas meid ees esimene väljasõit — Tallinna rahvusvahelisele noortepäevale. Hommikupoole jõudsime Põltsamaal lausuda tervitussõnad, viia läbi esimesed tutvumismängud.

Kuueliikmeline tüdrukuteseltskond liitus meiega Tallinna lennujaamas ning täieliku noortevahetuse seltskonnaga sukeldusime paljude teiste eesti noorte hulka Sportland Arenal. Järgmise päeva hommik oli suures osas plaanitud osalejate vahel soojade sõbrasuhete arendamiseks. Viisime läbi mitmeid meeskonnatöömänge, tutvustasime programmi, noortepassi, filmimise süsteemi, loosisime igaühele salasõbra ning disainisime endale fantaasiaküllased postkastid, mis noortekeskuse seintele kuni projekti lõpuni üles jäid.

Koostöös peitub jõud

Lossihoovis pakkusime oma abi Põltsamaa Festi ettevalmistustel. Paigutasime kontserdiks kohale pingid, korrastasime lavaesise, panime valmis kontserdikavad, värvisime linnas silda, pargis pinke ning koristasime prügi. Paari tunniga sai ühiselt väga palju tööd ära tehtud ning tunnetatud, et koostöös peitub jõud!

Hiljem võis noortekeskuses tunda imehead söögilõhna – nimelt tegid ungari poisid ettevalmistusi rahvusõhtuks ning olid ametis guljaši keetmisega. Suppi saime kõik maitsta koos keelt põletavate kastmetega.

Laupäeva hommik algas bussisõiduga Tartu suunas. Külastasime Tartu Anne noortekeskust, kus rootslastest neiud viisid läbi oma töötoa. Pärastlõunane aeg oli vaba ning igaüks sai võimaluse Tartut avastada. Tagasi Põltsamaale naastes kiirustasime seal toimuvale Festile. Välismaalastele jäi arusaamatuks etenduse sisu, kuid folk-džässmuusikat viljelevast ansamblist Paabel oli noortel ainult head rääkida.

Pühapäevast kujunes väga töökas päev. Slovakid ja itaallased viisid läbi oma õpitoad, mille sisu oli samuti seotud meeskonnatööga: maha sai peetud simulatsioon ning “silla ehitamise” mäng.

Iga päeva lõpus toimus suur kirjade lugemine. Postkasti sai igaüks jätta kirju projektiga seonduvatest muredest ja ka rõõmudest. Kirjutaja võis anonüümseks jääda. Sellest kujunes lustakas ja huvitav tegevus kogu nädalaks.

Esmaspäev ja teisipäev tõid noortevahetuse kavasse hoopis teise rütmi. Noori juhtisid Briti nõukogu esindajad, kes viisid kultuurikeskuses läbi tulevikulinna mängu. Taoline ettevõtmine on Põltsamaal juba korra toimunud, kuid nüüd oli tegemist esimese rahvusvahelise mänguga Eestis. Erineva taustaga noored pakkusid kahe tööpäeva jooksul ideid, kuidas elu Põltsamaal tulevikus paremaks muuta.

Seiklusmäng Patarei vanglas

Noortevahetuse tippsündmuseks sai kahtlemata esmaspäevaöine käik Tallinna Patarei vanglasse, kus meid ootas atraktiivne seiklusmäng. Ilma täpsustava infota andsime noortele käsu bussi minna. Seda suurem oli üllatus, kui kogu seltskond end pealinnas Patarei vangla ees end sõidukist maha laadima pidi. Öistest katsumustest trellide taga ei saa me kahjuks mängu põnevuse huvides suuremat pajatada, kuid võime öelda vaid üht – see öö ja mäng liitsid osalejaid rohkem kui mis tahes muu tegevus. Tagasi veinipealinna jõudsime siis, kui kohalikud elanikud juba tööle tõttasid ja päike ammu taevas säras.

Teisipäevasel tulevikulinnamängu päeval valmistati ette joonised ja plaanid eelnevalt välja nuputatud ideedest ning küsiti linnaelanikelt arvamusi. Tööprotsessi lõpuks sai iga võistkond oma mõtteid kaaslastele presenteerida ning valiti välja üks võiduidee.

Eelviimane projektipäev oli mõeldud kokkuvõtete tegemiseks ning senitehtu hindamiseks. Mitmesuguseid meetodeid kasutades uurisime noorte arvamusi ning saime tagasisidet möödunud päevade kohta. Kindlasti võtame sellest analüüsist kaasa nii mõndagi olulist, et järgmise projekti puhul mitte enam samu vigu korrata. Näiteks läks noortekeskuses lausa kaks korda elekter ära ning mõnel päeval ei osanud me vihmaga arvestada.

Nüüdseks, kui noortevahetusest on möödas juba üle kuu, on vaja veel teha järeltöid. Noortekeskuses on üleval vastavateemaline fotonäitus, samuti on ettevalmistamisel  noortevahetust kajastavad trükised, mida jagatakse tulevikus tasuta. Valmimas on ka projektiteemaline film ning juba varsti toimub noortekeskuses vastavasisuline infopäev.

Projektis osalenud noored suhtlevad omavahel ka praegu ja on lootust uuteks projektideks.

iii

TUULi KAERAMAA, KADI NOOL noorteühendusest Juventus

blog comments powered by Disqus