Kinobuss esimest korda Tabiveres

“Sõidame mööda Eestimaad alates 2001. aastast, seega kuuendat hooaega, ja tuli idee, et midagi peaks meie programmis muutuma, et ettevõtmine tuleks looduse ja selle hoidmisega siduda. Ka hiljutised suured merereostused ja paljude veelindude hukkumine kallutasid mõtet sinnapoole. Nii oleme sel suvel külastanud Eestimaa mererandu ja järveääri, ka saari. Tabiveres pidasime muidugi silmas Saadjärve randa ja on paratamatu, et jaheda ja vihmase ilma tõttu hoopis ruumis sees pidime laagrisse jääma. Peame oma ettevõtmise juures oluliseks, et rahval oleks lahe olla, eriti lastel töötubades. Ja seetõttu ei olnud mõtet üritada iga hinna eest vabasse õhku jääda, kuigi järve ääres oleks kena ilmaga muidugi etem olnud,” rääkis Kinobussi kuraator Mikk Rand 22. augusti õhtul Tabivere rahvamajas. Veel tunnistas ta, et kui igal pool mujal Eestimaal on nad igal suvel külastuspaika vahetanud, siis Jõgevamaa puhul  oli  senini traditsiooniks, et tuldi viimase kohana Palamusele, seoti üritus siin Theodor Lutsu filmipäevadega. ?Tunnistan, et sellist harjumust järgides jäi ülejäänud Jõgevamaa justkui vaeslapse ossa,? ütles Mikk.

Lapsed asusid õhinal tegutsema. Valmisid esimesed plastiliinist multifilmitegelased ja taustapildid, et lõpuks oma isiklikku filmi näha. Täiskasvanuid liikus esialgu hõredalt ringi, aga ka sellele asjaolule oli Mikul oma seletus: ?Me oleme aastaid seda programmi teinud ja juba teame, et nii ongi. Kõigepealt tulevad lapsed multikaid vaatama ja töötubadesse, õhtu poole hakkavad tekkima ka suured, kes täispikki filme näha loodavad.?

Esimest suve rändab koos Kinobussiga ka Teadusbuss. Hea suhtlemis- ja esinemisoskusega noormeeste trikitamine ja populaarteaduslikud füüsikakatsed lisasid rüblikute silmadesse veelgi sära. Ka isasid ei jätnud hõõglambitrikid ja füüsikute korraldatud pisikesed plahvatused kaugeltki külmaks. Pisut mureliku näoga oli aeg-ajalt vaid rahvamaja juhataja Tiina Tegelmann, kes mõlemad külalisbussid ise kohale kutsunud. Et kas ikka jätavad uuele majale katuse peale. Huvitavate nähtuste olemus seletati noorele auditooriumile muidugi kenasti lahti ega unustatud meelde tuletada: kodus neid järele teha ei tohi!

?Päris igale poole pole füüsikud meiega tulla saanud. Aga Teadusbussi rändamisel on sama eesmärk, mis Kinobussil ?  avardada noorte inimeste maailmapilti,” ütles Mikk Rand.

Õhtu pimenedes hakkas rahvamaja juurde tulnud filmihuvilistest sumisema. Uuriti ajakava, plaaniti, mida vaadata.

Ööfilmideks valis publik “Libahundi needuse” ja “Kuldrannakese”.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus