Kinnisvara hinnatõus on jõudnud meie maakonda

2017. aasta sügisel moodustati uus Jõgeva vald, mille käigus ühinesid Jõgeva linn, Jõgeva vald, Palamuse vald ja Torma vald. Sellega kaasnes valla elanikkonna suurenemine ning ka valla pindala suurenes umbes poole võrra.


Maa-ameti statistikale tuginedes valdade ühinemisega antud piirkonnas kinnisvaratehingute arvu kasvu ei toimunud. Valdav enamus ehk üle poole korteriomandite ostu-müügi tehingutest tehakse valla- ja maakonnakeskuses Jõgeva linnas.

Jõgeva linnas tehti 2017. aastal kokku 129 korteriomandi ostu-müügitehingut mediaanhinnaga 212 €/m². 2018. aastal on Jõgeva linnas kokku müüdud 104 korteriomandit, mis on umbes 20 protsenti vähem, kui eelneval aastal.

Küll oli aga võrreldes 2017. aastaga märgata mediaanhinna tõusu 2018. aastal ligi 20 protsenti. 2018. aastal oli mediaanhind 266 €/m². Ka 2019. aastal on jätkunud mediaanhinna tõus (mediaanhind 288 €/m²).

Huvi suuremate korterite vastu

Jõgeva linnas on endiselt huvi olnud kahe- ja kolmetoaliste korterite vastu ning üle poole korteriomandite tehingutest tehakse just nende korteritega. Jõgeva linnas jäävad rahuldavas seisukorras kahetoaliste keskküttega korterite hinnad valdavalt vahemikku 10 000–15 000 eurot, kolmetoaliste rahuldavas seisukorras korterite hinnad 15 000–20 000 eurot.

Keskmises seisukorras kahetoaliste keskküttega korterite tehinguhinnad jäävad valdavalt vahemikku 15 000–20 000 eurot, kolmetoaliste keskmises seisukorras korterite hinnad 20 000– 25 000 eurot. Väga heas seisukorras kolmetoaliste korterite hinnad ulatuvad 30 000 euroni. Nõudlus ühetoaliste korterite vastu on endiselt madal.

Alates 2017. aastast on märgata vaikselt kasvavat huvi neljatoaliste korterite vastu, kuid avalikus pakkumises neljatoaliste korterite osakaal on väga madal. Näiteks 2018. aastal tehti kõige kallim tehing just neljatoalise korteriga, mille hind ulatus 40 000 euroni, kuid üldiselt jäävad neljatoaliste korterite tehinguhinnad 30 000 euro ümber.

  1. aastal suurt tehingute kasvu oli märgata Jõgeva vallas Kuremaa alevikus. Kui enne 2018. aastat tehti Kuremaa alevikus keskmiselt kuni kuus korteriomandi tehingut, siis 2018. aastal tehti korteriomandi tehinguid pisut üle kümne. Samuti on Kuremaa alevikus korterite mediaanhind jõudnud peaaegu samale tasemele Jõgeva linnaga.

Hinnatase võib lähiajal kasvada

Kuremaa alevik on hinnatud asula – olemas on lasteaed-algkool, kauplus, perearstikeskus, ujula koos mini-spaaga ning Kuremaa järv. Samuti on Kuremaal hea bussiühendus valla- ja maakonnakeskusega, mis tagab inimestele võimaluse elada linnast eemal, kuid käia keskuses tööl. Sel aastal aga Kuremaa alevikus suurt tehingute arvu tõusu oodata ei ole, kuna pakkumiste arv on vähenenud ning korterite arv piiratud.

Uusarendused Jõgeva vallas puuduvad ja uusi elamispindasid ei lisandu. Lähitulevikus Jõgeva valla korteriturul pakkumiste arvu ning olulist tehingute arvu kasvu oodata ei ole. Korterite hinnatase võib aga lähitulevikus teatud piirini kasvada. Samuti võib suureneda huvi üürikorterite järele. Esmalt ostetakse turult heas seisukorras korterid, mis võivad keskmist hinnataset veidi tõsta. Seejärel hakatakse ostma veel saadaolevaid kehvemas seisukorras kortereid, mis võivad hinnataseme taas alla viia, kuna uusi kortereid turule juurde ei teki.

Sander Lillo, Arco Vara Kinnisvarabüroo kutseline hindaja

blog comments powered by Disqus