Kiltsi lossi pole unustatud

Kiltsi loss Lääne-Virumaal Väike-Maarja vallas pole seal asuva kooli direktori Lembit Keeruse arvates aga sugugi unustatud. Loss on huvilistele avatud aasta ringi, siin toimuvad loomelaagrid, kus saab ise proovida viltimist, klaasitööd ja palju muud.

Ürituse raames on kavas mitmesugused etteasted kooli õpilaste poolt, müüakse suveniire ning avatud on näitused ja töötoad.

Kakssada aastat vana medal

Aja- ja kultuuriloos on Kiltsi lossil eriline koht. 19. sajandil kuulus loss von Krusensternide suguvõsale. Adam Johann von Krusensterni juhtimisel teostus vene esimene ümbermaailmareis, mille põhjal reisi juht “Lõunamere atlase koostas. Lossis võib tutvuda ka pildinäitusega sellest reisist. Kakssada aastat tagasi toimunud reisi eest autasustati Adam von Krusensterni medaliga, mida võib samuti Kiltsis näha.

Unustatud mõisate külastusmängu päevadel on väljas ka Kiltsi kooli vilistlaste Sirje Ohaka ning vendade Priit ja Martin Petrovi kunstitööd. Ning näha võib ka alles hiljuti rohkem kui kümne värvikihi alt puhastatud terviklikku ruutmeetri suurust seinamaali, mis pärineb lossi ehitusaegadest.

Sini-puna-kollane perekonnalipp

Krusensterni perekonna tähtpäevadel lehvib lossi ees lipumastis sinise-punase-kollasetriibuline perekonnalipp, mis kingiti Kiltsi koolile viimasel suguvõsa kokkutulekul. See on teadaolevalt ainuke kord, mil perekonnalipp mujale kingiti.

Kiltsi Põhikoolis õpib praegu 104 õpilast, mis on direktori Lembit Keeruse sõnul põhikooli kohta üsna suur arv, kuid õpilaste arv langeb ? nagu mujalgi maakoolides. Õpilased aitavad külastuspäevade korraldamisele meelsasti kaasa ja on oma kooli üle äärmiselt uhked, öeldes, et igaüks ei saa nii ilusas koolimajas õppida. Ka direktori arvates jääb see kool sealt lahkunud õpilastele ikka armsaks kodukooliks. Mitmed vilistlased külastavad siiani kooli üsna sageli ja löövad kaasa sealsetel heategevusüritustel ning loomelaagrites.

Puurmani ja Adavere

Jõgevamaa mõisatest osalevad Unustatud mõisate projektis ka Puurmani ja Adavere kool. Puurmani lossis toimuvad külastuspäevadel tutvustavad esitlused ja giidiga jalutuskäigud. Lisaks on üles pandud  stendid pealkirjadega ?Julius Kuperjanov? ja ?Meie kool?, käsitöö- ja joonistusnäitused. Saab sõita kaarikuga ja Pedja jõel paadiga. Külastuspäevadel esinevad Puurmani Keskkooli õpilased.  30. juuni keskpäeval toimub jahiseltsi Gustav trofeede näitus ja puukujude saagimine.  23. juunil annab kontserdi Tiit Peterson.

Adavere mõisas on üleval käsitöönäitused. Käsitöötubades saab näha ja proovida vaipade ja vitraa?ide valmistamist. Samuti tehakse mõisat tutvustavaid ringkäike ning mitmeid  esitlusi.

Jõgeva lähistelt ootavad külalisi
Jõgevamaal: Adavere ja Puurmani mõis
Lääne-Virumaal: Kiltsi, Muuga, Mõdriku, Vasta ja Vohnja mõis
Ida-Virumaal: Illuka ja Maidla mõis
Viljandimaal: Heimtali, Kärstna, Olustvere, Pärsti, Suislepa, Suure-Kõpu, Õisu ja Vana-Võidu mõis

EEVA PAJUMÄGI

blog comments powered by Disqus