Kiisud kriipisid liuväljal jääd

Kui Mustvee maantee hokiväljak ja poorditagune on tavaliselt hokimängijaid ja -fänne täis, siis seekord ajab siin litrit taga kõigest mõni mängija. Nooremaid pealtvaatajaid üllatab nende iidamast-aadamast hokivarustus, vanematelele tulevad aga nende uisud, õla- ja säärekaitsmed, riietus ja muu varustus vägagi tuttav ette ? just selline kui mitte kehvem hokivarustus oli Jõgeva esimängijatel veel kolm- nelikümmend aastat tagasi. Jääl liuglev seltskond on üldse kirev: klounid, inglid, Pipid ja Punamütsikesed, röövlid, arstid… Kassid, koerad, ahvid, jänesed, hundid, karud ? nagu oleks terve loomaaed jääle lahti lastud. Ja siis tritsutab keset platsi habetunud vanamees, jääpuur ja sikuti kaasas ning üritab kalu püüda. See tuletab meelde üht ammust lugu, kui hommikuhämaruses Peipsi veerde jõudnud ja pikal sõidul külmarohtu võtnud paar lätlasest kalameest hakkasid kohe bussist maha tulles jäässe auku raiuma. Jooksnud siis üks mutike neid hurjutama: “Mida te, va sindrinahad mu kapsamaad songite, järveni jääb veel oma pool kilomeetrit maad.”

Varsti lööbki hokiväljakule tulnud kalamees, kes on väga hokiveteran Raimo Jõgari moodi, käega, paneb oma kodinad kokku ning annab ruumi teistele karnevalilistele. Esinemisprogrammi alustavad ahvikostüümi kandvad Kaisa Krikmann ja Estrit Aasmaa. Iluuisutamine on neile mõlemale kütkestav hobi : Kaisa on teinud seda juba tosin talve, seda Rita Ottensoni eeskujul ja juhendamisel. Õpetaja Rita ongi seisnud hea selle eest, et ka Jõgeval oleks iluuisutajaid. Igal nädalavahetustel liugleb koos temaga kümmekond neidu ja mõned poisidki. Neid köidab küll rohkem hoki, kui Jõgeval on hokivaimustus nakatanud ka tüdrukuid. “Iga päev käime väljakul ? kiiver peas, kaigas käes. Hokit õpetab meile Kaido Poom ja eks me võta ka poiste meeskonnalt õppust. Huvilisi tüdrukuid tuleb üha juurde ja tahamegi kokku ajada oma naiskonna,” loodab kuuenda klassi tüdruk Estrit.

Arvukas publik hoiab lausa hinge kinni, kui Anna-Maria Vahur teeb oma esinemiskavas hüppeid ja pöördeid. Ei ta kuku – Jõgeva Gümnaasiumi esimese klassi tüdruk sai uisud juba kolmeaastaselt alla. Maikuust saati käib ta iluuisutamise tundides Tartus Kajaka Spordiklubis. Olümpia ajal jälgiski ta telekast erilise huviga just naiste uisutamist. Kõvasti elas ta kaasa Glebovale, kelle demonstratsioonesinemist oli ta näinud paar kuud varem Tartus.

Mitu tundi kestnud lustakas jääpidu ei piirdu üksnes Kaisa, Estriti, Birgiti, Harri, Elisabeti, Marleeni, Aureelia, Anna-Maria jt esinemiste ja maskitralliga: võisteldakse hokilitri täpsusvisetes väikesesse väravasse ja selles, milline paar jõuab uisutades hoida kõige kauem palli õhus. Korraldatakse teisigi osavusmänge. “Fantastiline, et Jõgeval on nõnda palju uisutamise- ja hokihuvilisi. Selles, et selline asi siin üldse toimub, on väga suur teene Kaido Poomil ja teistel entusiastidel,” jääb ürituse üks kaasaaitaja ja iluuisutamise õpetaja Rita Ottenson oma hobitegevuse osas tagasihoidlikuks.

“Tänu Coca-Cola, Jägermeistri, Rakvere Lihakombinaadi, Jõgeva linna ja teiste toetusele sai üritus tehtud ning osalejatele oli ka auhindu ja meeneid jagada. Tuleb ka järgmine, juba neljas jääkarneval, aga seda juba uuel aastal,” lubab karnevali põhikorraldaja, Spordiklubi Pedja juhatuse esimees Kaido Poom.

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus