Kiirabibrigaad kõndis mõnisada meetrit patsiendi koduni jalgsi

Painkülas elav Kalju Leino vajab sageli arstiabi. ?Mind vaevavad tasakaaluhäired, eelmisel reedel kaotasin kodu lähedal põllul teadvuse ja hooldaja kutsus kiirabi,? rääkis kuuekümnendates aastates mees.

Patsiendi koduni viiv tee läbib 90 meetri ulatuses Lembit Lehtmele kuuluvat kinnistut. Eraomanik on sulgenud tee lukustatud tõkkepuuga. Kui meedikud nägid lukustatud tõkkepuud, läksid nad Kalju Leino juurde jalgsi.

Kiirabivelsker Ene Vitkin selgitas, et nad kõndisid mõnisada meetrit. Kui kohale jõudsime, oli patsient toibunud. Istus voodis ja suhtles meiega. Haiglasse viimist ta ei vajanud. Kirjutasime talle ravimid ning seekordne visiit oli sellega lõppenud,? kirjeldas velsker olukorda.

Lõpuks jõudis patsiendi koduõule ka kiirabi auto. Autojuht Aivar Kriiska oli omal riisikol tõkkepuu poldi lahti kruvinud ning edasi sõitnud.

?Olnuks patsiendi tervislik seisund kriitilisem või eluohtlikum, võinuksime jalgsi kõndides tema juurde ka liiga hilja jõuda. Vaeva ja ajakulu nõudnuks ka kanderaamil haigega autoni kõndimine,? ütles Ene Viitkin.

Tema sõnul kestis visiit Kalju Leino juurde suletud tõkkepuust tingitud sekelduste tõttu kümmekond minutit kauem, kui sellises seisundis patsiendiga tegelemine. tavaliselt aega võtab. ?Saanuksime kohe uue väljakutse, jäänuksime järgmise abivajaja juurde hiljaks. Kiirabi vajava haige elu päästmine sõltub aga sageli minutitest,? tõdes Viitkin.

?Eravaldusse ei tohi võõrad omaniku loata minna. Olukorda, kus tõkkepuuga on suletud tee, mis viib kaasinimeste majani, ei saa aga normaalseks pidada. Vaja oleks ikka mingi inimlik lahendus leida. Näiteks võiks olla silt eravaldus ja ka tõkkepuu, mida ei maksaks aga lukustada,? oli meditsiinitöötaja hämmastunud.

Kalju Leino ütles, et pole teada, millal ta jälle kiirabi vajab. “Tee minu koduni võiks ikka lahti olla. Kui ma ka võtme saaksin, poleks mul sellest kasu, sest ega ma jõua ju haigena ise tõkkepuud avama minna. Hooldajat ei pruugi aga alati kodus olla,? rääkis ta.

Lembit Lehtmele kuuluva kinnistu läbimisega on raskusi olnud ka Painkülas elavatel Kersti ja Valdo Meil ning nende lastel. Olukorra lahendamiseks esitas Meide elukoha Tammeotsa kinnistu omanik Jõgeva Maakohtusse hagi.

? Ma ei saa oma erateed muuta üldkasutavaks teeks, sest siis kõik sõidavad ja ainult mina pean remontima. Praegu on tõkkepuu avamiseks üks võti meie ja teine Meide perel. Kolmapäeval peaksime kätte saama kohtuotsuse, siis selgub, kuidas kohus reguleerib minu kinnistule jääva tee läbimist. Kiirabitöötajad võinuks vaadata praegust Jõgevamaa teede kaarti ja sõita Pakaste sillani ja mööda silda minna Kalju Leino koduni. See maa oleks tunduvalt lühem, kui minna üle minu kinnistu. Kui on vaja minu teed kasutada, on mõni meie pere liikmetest kohal ja avab tõkkepuu, ? lausus Lembit Lehtme.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus