Kiigemetsa Kool sai vajaliku abivahendi

Põltsamaa Viskiklubi ja Kaitseliidu Jõgeva malev kogusid hiljutise ühisaktsiooni käigus raha Kiigemetsa Koolile reguleeritava kõrgusega manuaalteraapialaua soetamiseks. Üleeile kutsus kool lahked annetajad nende raha eest soetatud seadet oma silmaga kaema.

 

13 000 krooni maksev manuaalteraapialaud telliti OÜst Equa ja selle peal saab kooli hooldusklassis õppivaid liikumispuudega lapsi ka riietada ja nende ihupuhtuse eest hoolitseda. Seade on tehtud tavalise massaazhilaua baasil, ent vastavalt kooli vajadustele laiem ja pikem. Varem oli samal otstarbel kasutusel tavaline tekiga kaetud laud, uue laua kunstnahast kate on aga kergemini puhastatav ja laud ise mugavam nii lapsele kui ka kooli töötajatele, kes liikumispuudega lastega tegelevad.

„Kõige olulisem on aga see, et laua kõrgust saab puldist reguleerida,” ütles Kiigemetsa Kooli hooldusklassi õpetaja Ulvi Vare. „Töötajad, kes liikumispuudega lapsega tegelevad, on ju erinevat kasvu. Igaüks meist saab nüüd laua just talle sobivale kõrgusele tõsta või langetada ning säästa oma selga liigsest väsimisest.”

Kiigemetsa Kooli direktori Urmas Paju sõnul kattis manuaalteraapialaua maksumusest umbes 80 protsenti Põltsamaa Viskiklubi, ülejäänu tuli Kaitseliidu Jõgeva malevalt ja väike summa jäi tasuda ka koolil endal. Kogu ettevõtmine sai aga alguse sellest, et Põltsamaa Viskiklubi liikmed otsustasid mulluste jõulude eel majandussurutisele vaatamata heategevuskontserdi korraldada ning pidasid vajalikuks toetada just Kiigemetsa Kooli. Kui klubi president uurimas käis, mida koolil kõige rohkem vaja oleks, tehti lahti koolis sisse seatud nn soovide vihik ning leiti, et esimeses järjekorras oleks vaja just sellist reguleeritava kõrgusega lauda.

Ümberkorraldused pesuruumis

Laud saadi kätte juba mõni aeg tagasi, aga enne, kui lahked annetajad seda vaatama kutsuda, tahtis kool ühele poole saada ümberkorraldustega pesuruumis, kus laud nüüd seisab. Üleeile oligi kooli töötajatel rõõm näidata ka ümber ehitatud pesuruumi, kuhu paigaldati põrandaküte ning vanni asemel dušid ja dušiiste ning mille uksed ratastooli ja invatõstukiga ligi pääsemiseks laiemaks tehti. Pesuruum ehitati ümber kooli enda vahenditest.

„Tänu ümberkorraldustele saame nüüd paremini kasutada ka mullu sügisel Saksamaa Husumi Lions-klubi poolt kingitud invatõstukit, ütles Ulvi Vare. „Kui alt kinni ehitatud vannile sellega ligi sõita ei saanud, siis dušile pääseme kenasti juurde. Nüüd ei pea me liikumispuudega lapsi enam kahevahel duši alla või manuaalteraapialauale tassima, vaid selle tööga saab hakkama üks inimene oma seljale liiga tegemata.”

Urmas Paju sõnul olid nii invatõstuk kui ka reguleeritava kõrgusega laud kooli töötajate ammused unistused, ent kaua aega tundus, et unistusteks need jäävadki. Tänu Palamuse Lions-klubi Saksamaa sõprusklubile hakkasid aga asjad liikuma ning Põltsamaa Viskiklubi ja Kaitseliidu Jõgeva maleva kingitus kujunes husumlaste kingitusele loogiliseks jätkuks.

Vastuseks kooli direktori ja hooldusklassi õpilaste tänusõnadele ütles viskiklubi president Henri Pook, et õigupoolest on ka viskiklubil põhjust Kiigemetsa Koolile tänulik olla: selle eest, et nad andsid võimaluse aidata ja andmisrõõmu kogeda: see on ju üks suuremaid rõõme.

„Meie ühekordne väike pingutus on ju tegelikult üsna väike selle suure ja pideva töö kõrval, mida Kiigemetsa Kooli töötajad puudega laste eest hoolitsemisel teevad,” ütles Pook.

Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik kapten Janno Rosenberg lisas, et temal ja kolleegidelgi oli hea meel kooli aidata.

„Kahju, et ettevõtmisega hiljem liitudes jäi meie panus väiksemaks, kui see oleks võinud olla,” ütles Rosenberg.

Ühest kasvab välja teine

12-liikmeline Põltsamaa Viskiklubi on varemgi puudega lapsi aidanud: nende poolt 2007. aasta mais Põltsamaa lossihoovis korraldatud kontserdil kogutud rahaga toetati autismiga seotud probleeme käsitleva raamatu „Ma olen eriline!“ väljaandmist. Seekordne heategevuskontsert leidis aset detsembri keskel Põltsamaa lossi konvendisaalis ning sellel musitseerisid Jaak Johanson ja Jaak Tuksam.

„Oleme tänulikud kõigile, kes kontserdil annetusi tegid ning kes enne ja pärast kontserti vastavale pangaarvele annetusraha üle kandsid,” ütles Henri Pook.

Üleeilsel kokkusaamisel arutati sedagi, mis võiks olla järgmine vajalik asi, mille soetamisel viskiklubi, Kaitseliidu kohalik malev ja teised heatahtlikud organisatsioonid Kiigemetsa Koolile appi võiksid tulla. Pärast väikest järelemõtlemist ütles Ulvi Vare, et hooldusklassi ruumis võiks olla moodulitest kokku käiv, hästi teisaldatav ja pestava kattega diivan, millel istudes lapsed mängida saaksid: selle klassi lastel käibki kogu õppimine läbi mängu.

Kiigemetsa Kooli hooldusklassis, kus õpivad selle kooli kõige raskema puudega lapsed, on praegu kuus õpilast. Üldse on koolis õpilasi saja ringis. Kaitseliidu Jõgeva malev ongi peale hooldusklassi laste jõudnud midagi ära teha ka teiste selle kooli laste heaks. Koolis on nimelt sisustamisel poiste teematuba ja sinna ülespanekuks andsid kaitseliitlased tüki moondamisvõrku.

„Nii head asjad tihti sünnivadki: ühe ettevõtmise käigus tekkinud kontaktide pinnal tekivad uued mõtted ja uued võimalused neid teoks teha,” ütles Urmas Paju.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus