Kihnu lammaste villa töödeldakse Äksis

 

Äksi villatööstusse tuuakse  töötlemiseks villa ka Kihnu saare taludest.

 Äksi Villatööstuse eestvedaja, füüsilisest isikust ettevõtja Tiit Voogla sõnul kedratakse neil Kihnust toodud villast lõnga juba üle kolme aasta. „Kihnus kasvatatakse peaaegu igas väiksemas talus lambaid. Üks tegusam kihnlane kogub piirkonna majapidamistest villa kokku ja toob meile töödelda. Tundub, et Kihnu lammaste vill on mõneti pehmem  ja libedam kui mandril kasvanud lammastel. Villa tuuakse meile ka Hiiumaalt ja teisteltki saartelt ja üldse mitmelt poolt üle Eesti,” rääkis Voogla.  

„Märkimisväärse osa Äksis kedratud lõngast ostavad Tallinna käsitööettevõtjad. Kampsuneid ja muid rõivaid müüvad nad peamiselt pealinnas Müürivahe tänaval, kus ostjateks enamasti turistid,” lisas Voogla.  

Villatööstus rajati Äksi juba 19. sajandi esimesel poolel pastori, literaadi ja keelemehe Otto Wilhelm Masingu algatusel. Villa töötlemine Äksis oli ka Saadjärve kolhoosi üks kõrvaltegevusi. Majand muretses omal ajal siia Lätist ligi sada aastat vanad villa töötlemismasinad, mis tänaseni on vastu pidanud. Üheksakümnendate aastate algusest jätkasid traditsioonilist ettevõtlust FIE-d  Tiit Voogla ja Ain Põldsaar. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus