Kevadväsimuse vastu aitavad jalutuskäigud, vitamiinid ja tervislik toit

Perearst Maie Männiku sõnul tuleb kevadväsimus sellest, et meie organismi energiavarud on otsakorral. Arst paneb kevadväsimuse üle kurtvatele inimestele südamele, et nad võimalikult palju värskes õhus viibiksid. Päev läbi kontorilaua taga istunud inimesed kiirustavad koju ja istuvad diivanile televiisori ette. Ei tugitoolisport ega -meelelahutus suuda paraku väsimuse vastu aidata. Sellepärast on väga oluline vähemalt pool tundigi looduses viibida või õues jalutada.

Sportimine aitab

Kui asutused ja ettevõtted on oma puhkusegraafikud nii sättinud, et inimesed ka talvel mõned päevad ehk kuni nädala puhata saavad, on kõik hästi. Talvepuhkus on samamoodi akude laadimiseks nagu suvepuhkuski. Ja tänavu võib veel märtsiski suusad alla panna ja talverõõme nautida. Kel suuski käepärast pole, võib lihtsalt pikema jalutuskäigu teha.

Abi saab ka kindlast päevakavast. Rütmiline eluviis aitab säilitada jõuvarusid, mis vägisi enne sooja kevadet kipuvad lõppema. Oluline on õigel ajal magama minna. Täiskasvanu peaks saama vähemalt seitse tundi magada, lapsed aga üheksa-kümme tundi.

Vitamiinirikas toit

Kindlasti on enamik tarvitanud kompleksvitamiine ja peredes on juba mitu purki tühjaks söödud. Lisavitamiinideta oleks meil väga raske talve üle elada, sellepärast tasuks apteegist läbi minna ja tühja purgi asemele uus varuda.

Pingutust nõudvaks eksamisessiooniks või pärast rasket haigust võib organismi turgutamiseks osta taimedel põhinevaid ravimeid. Väga pingelisel perioodil võib tarvitada Kisandra tablette. Väga hästi mõjuvad ka astelpaju külmutatud marjad või siirup. Apteekide käsimüügilettides pakutakse kõikvõimalikke turgutajaid, nii et targem on apteekriga nõu pidada.

Hoolega tuleks jälgida oma menüüd, rohkesti peaks kevadväsimuse vältimiseks sööma värskeid puu- ja köögivilju. Eelistada tasuks eestimaiseid, kui neid veel müügil peaks olema või kodus keldris leiduma. Maie Männik soovitab kapsast, porgandit ja kaalikat, aga ka õunu.

Väga paljud eelistavad talvel ja varakevadel solaariumiskäiku. Osa inimesi kinnitavad, et saavad solaariumist oma valguse- ja päikesevajaduse kätte. Maie Männik rõhutab dermatoloogide soovitusi, et üle kümne korra aastas pole kasulik solaariumi külastada.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus