Kevadtorm 2011 ehk reaalsed lahingud ilma ainsagi kuulita

Saamaks selgust, mis Kevadtormil tegelikult toimub ning mida see endast kujutab, võtsimegi kätte ja läksime vaatama – nii lähedale, kui võimalik.

Ladusalt laabunud koostöö tulemusena istusime möödunud nädala neljapäeval Tartu-Räpina maanteel Võnnu ristis kaitsevärvi maastikuautosse, kus meid võõrustas ja kogu ringkäiku korraldas 1. jalaväebrigaadi teabeohvitser – nooremleitnant Eero Salmann. Mööda kruusateed õppelahingupaika sõites valitses suurt tolmusaba koguvas maasturis mõnda aega vaikus.

“Nii, nagu koolis on lõpueksamid, on ka sõduritel enne reservi minekut suur eksamiõppus. Kui kaitseväelane asub teenima sõjaväes, alustab ta õpet jaotasandil. Kokku kaheksa või 11 kuud kestev teenistus aga kulmineerub brigaaditasemel lahingõppusega, kus tuleb juba omavahel koostööd teha, et erinevates väeüksustes väljaõppe saanud allüksused oleksid võimelised võitlema ühtse jalaväepataljonina kõigis maaväe lahinguliikides,” rääkis Salmann.

Metsateele jõudnud, pidasime auto kinni ning otsustasime retke jätkata jalgsi. “Siin võib iga hetk lahing alata, nentis Salmann, jälgides samal ajal hoolikalt metsaalust. Jõudsime käia mõnisada meetrit, kui hakkas silma oskuslikult maskeerunud reamees Ustav Jõhvist Viru Jalaväepataljonist. Ta pidas hoolikalt valvet ning koos kaitseväe teabeohvitseriga otsustasime meiegi end tema kõrvale sättida. Kuulipildurina väljaõppe saanud noormees oli siin juba tund aega valves istunud. Õppusi võtab ta täie tõsidusega. Mõttetut passimist pataljonis polevat, kogu aeg on mingi tegevus käimas. Samuti polnud sõdurpoisil põhjust olme üle kurta: süüa saab väga hästi, ja õhtuti, kui otsene õppetegevus läbi, saab relvavendadega lõbusaid muljeid vahetada.

Korraga hakkas veidi eemal üksikuid püssipauke kostma ning sõdurpoiss kiirustas eemale metsa oma teenistusülesannet täitma. 

Sõda keset küla

Jooksime koos teabeohvitseriga laskude suunas. Metsast välja, väikesesse külla nimega Metsavahe. Nüüd oli kuulda juba mitme automaatrelva katkendlikku valanguteseeriat. Kui me lõpuks ümber hoonenurga jõudsime, ragisesid juba kümned püssid. Vaatepilt lõi esialgu tummaks: keset külateed seisid  militaarsed maastikuautod, mille seest ja kõrvalt tulistati  metsaga kaetud mäe poole. Sama agressiivne tulistamine kostis ka metsast. Õhus oli tunda teravat püssirohulõhna, lendasid padrunihülsid, teele varisesid maskeeringutes, automaatidega relvastatud mehed. Kõik käis ohtra karjumise ja käskude saatel – vaatepilt lahingust tundus jahmatav ja liigagi realistlik!

Enne, kui üleüldse mõistsime, mis toimus, valitses külateel taas vaikus. Kuulda oli vaid tühjade sõjamasinate mootorite tuksumine ning jalge all kõlisesid padrunihülsid. Salmann ütles,  et Metsavahe külas harjutas Viru Jalaväekompanii viivituslahingut.

Suurtükituld me ei näinudki. Eero Salmanni sõnul on haubitsate laskeulatus suur ja seega ei saa neid Lõuna-Eestis õppuste käigus kasutada.

Eesti on väike, võimsate kahuritega saab tulistada vaid suurtel polügoonidel. Seepärast sõidavadki kahurväelased vahepeal keskpolügoonile, teevad oma lahingustsenaariumile vastavad laskmised ja tulevad siis tagasi. Õppustel osaleb ka õhuvägi oma kopteritega, mis toetavad õhust maaväge. Nii olidki seda võimalust kasutanud Kevadtorm 2011 tinglikud vaenlased, kes mõni tund enne meie kogetud lahingut uurisid Viru Jalaväekompanii positsioone ja asukohta. Oma osa etendab siin ka Pioneeripataljon, kes metsa väga meisterlikult puidust pettemakette ehitab.

Külarahvast õppused ei häiri

Silma jäi talu õuel askeldanud mees. Astusime ligi ning uurisime, kuidas tema just lõppenud sõjaepisoodi suhtub. Möldripalu talu peremees Rein Arumäe jutust tundus, et ta on veidi pettunudki: kui tänavu peeti lahing talu kõrval, siis eelmisel aastal käis sõjategevus otse tema õuel ja automaatrelvad tärisesid suisa akende all. Seda olevat hästi põnev vaadata olnud. Ja maaomanikuna polevat tal ka midagi kurta: eelnevalt küsitakse alati luba ja peale õppusi korrastatakse lahingualad: korjatakse kokku padrunihülsid ning aetakse kinni maskeerumiskraavid. Enamasti pole teisedki kohalikud sõjalise õppetegevuse vastu ning Arumäe teadis rääkida naabruses elavast vanemast Teise maailmasõja veteranist, kes palus oma värskelt küntud põllule paigaldada oma lemmikud – suurekaliibrilised kahurid. “Isegi koerad on ära harjunud ning tühja enam ei haugu. Lähevad kuuri alla edasi magama, kui kära väljakannatamatuks muutub,” rehmas taluperemees jutu lõpuks kuuri poole, kus tõepoolest kaks karu välimusega koeravolaskit magasid, koonud päikse poole seatud.

“Kevadtorm 2012 ettevalmistus juba käib ning suur töö on seejuures saada nõusolek maaomanikelt ja seal elavatelt inimestelt. Kui ikka ei soovita oma maa-alale armeed, siis sinna me ka kunagi ei lähe ja märgime need kohad oma kaardil ka vastavalt,” teatas Salmann, kui end autosse seadsime, et järgmisse lahingupaika jõuda.

Tema eelnenud jutu tõestuseks olidki mõne teeäärsed krundi piirid puna-valgete lintidega märgitud.

“Suhted kohalikega on väga head. Loomulikult äratavad militaarvormis sõdurpoisid huvi ka kohalikes tüdrukutes ja õnnelikud on ka poisiklutid, kes  juhust kasutavad ja endale tasahilju mõne tühja ja deformeerunud padrunikesta taskusse poetavad.”

Mööda metsateid taas autoga tolmupilvi üles keerutades jõudsime täiesti lagedale ja suurele väljale, kus oli end sisse seadnud kõrgete raadiomastidega varustatud sideauto.  Selgus, et kaks paari päeva pärast reservi minevat rõõmsat Paldiskist kohale sõitnud ajateenijat loevad lausa tunde, mil nad armeest priiks saavad. Lisaks tunnistasid nad, et ei jõua kuidagi ära oodata sooja lõunat ning kiitsid üksteise võidu, kui hea toit on kaitseväes. Vähemagi kahjutundeta kinkisid nad meile rahvakeeli Nato-pakiks hüütava poolteisekilose kuivtoidupaki, millega täismees 24 tundi söönud olema peaks. Võtsime selle tänuga vastu.

Salmanni sõnul lahendatakse tänapäeva lahingud vaid mõne lasuga ning kõige olulisem on hoopis strateegia. Kõige selle juures on tähtis info – kus on vaenlane, millised on tema relvad, millistel positsioonidel on omad ning kui kiirelt saab jõude ümber paigutada. Teabe kiire liikumine staapi ja selle töötlemine ongi eduka lahingu võti. Kõige suuremat elevust on Kevadtormi ajal tekitanud just kohanimed: Hammaste, Emmaste, Himmaste ning Mammaste kõlavad raadiosides küllaltki sarnaselt ning seoses sellega olevat ka väiksemaid segadusi ette tulnud.

Istusime taas džiipi, et otsida edasi reaalset lahingtegevust.   

Ajakirjanikest ja külalistest puudust ei olnud

Meedia huvi on olnud ootamatult suur. “Kohal on käinud ka mitmed suuremad telekanalid ning tähtsatest külalistest puudust pole,” märkis teabeohvitser.

Jõudsime soomukitega pikitud lagendiku äärde. Korraga avastasime ennast lagendikult, kus ühel pool teed olid ennast sisse seadnud vastaseid mängivad kaitseväelased Scoutspataljonist, kes end just rünnakule asutasid. Ja rünnak algas veel enne, kui me autost välja hüpata jõudsime! Meist jooksid mööda karmide nägudega ja kõrvulukustava raginaga automaatidest tulistavad ründajad, kes üle lageda platsi püüdsid jõuda. Neid katsid kraavist kuulipildujate, automaatrelvade ning snaiperpüssidega kümned üksusekaaslased. Kui lagendiku serval seisnud  soomustransportöör Pasi oma 12,7 mm kuulipildujaga tulistama hakkas, oli tõepoolest tunne, et asi on naljast kaugel. Ainsana ei lasknud ennast õppelahingust segada traktor, kes, ader sabas, rahulikult oma tööpostile sõitis.

Laskemoonaks on ju tegelikult paukpadrunid ning ka relvatorud on otsast lukustatud. Turvalisus ning kord on Kevadtormil väga olulised.  

Päeva põnevamad hetked nähtud ning ringkäik tehtud, sõidutati meid tagasi Tartu-Räpina maanteele. Sõidu ajal rääkis Salmann, et ka äsjane ringkäik oli neile õppeharjutus. Teatavasti osalevad tänapäeval lahingutes ja sõjaolukordades rohkelt ka ajakirjanikud, kes kajastavad sõjasündmusi. Seega said nemad nüüd meediaesindajate turvamist ja kaitsmist õppida.

“Tegelikult oli meil ka reaalne oht õppelahingute käigus pantvangi sattuda…,” ütles nooremleitnant  kavalalt silma pilgutades, kui  lahkudes kätt surusime.  

Kevadtorm 2011

Kevadtorm koosneb kolmest osast

*Esimene osa on ümberpaiknemine

*Teine osa – koostegevusõpe, mille käigus harjutavad erinevad üksused kolme lahinguliiki — nagu viivitust, kaitset ja rünnakut

*Kolmanda osa ehk lahinguülesannete täitmise käigus hinnatakse jalaväepataljone ja koostööd teiste brigaadi allüksustega, samuti võimet tegutseda erinevates lahinguolukordades

*Õppusel osaleb 800 autot, ligi 30 soomukit, 8 haubitsat, kaks kopterit, üks lennuk, õhutõrjekahurid, raketisüsteemid ning miinipildujad

*Kokku on 4.-20. maini kestva õppusega seotud ligi 4500 inimest staabi- ja sidepataljonist, suurtükiväepataljonist, õhutõrjepataljonist, pioneeripataljonist

*Lisaks jalaväepataljoni mehitamisele tulevad Viru jalaväepataljonist brigaadi jaoks tankitõrjujad, Kuperjanovi jalaväepataljonist luurajad ja vahipataljonist sõjaväepolitsei ajateenijad

*1. jalaväebrigaadi ajateenijad mehitavad brigaadi staabikompanii ja tagalapataljoni

*Kaitseliidu Tartu, Põlva, Võrumaa ja Sakala maleva kaitseliitlastest ja reservväelastest koostatud üksused osalevad õppusel 1. jalaväebrigaadi koosseisus tegutsevas maakaitsepataljonis

*Eelmisel nädalal käis Kevadtormi vaatamas peaminister Andrus Ansip

*Kohal on käinud kaitseminister, Riigikogu riigikaitsekomisjon

*Väliskülalistest on tähtsamad olnud Ameerika Ühendriikide Marylandi osariigi Rahvuskaardi ülem James A. Adkins  ja Briti maaväe ülema abi

*Loodetavasti külastab õppust ka president Toomas Hendrik Ilves

*Kevadtorm peetakse tänavu Tartu-, Põlva- ja Võrumaal

i

ANDRES NIINEMÄE, pereportaal.eu

blog comments powered by Disqus