Ent on palju neid, kes oma muredes ei märka ühes kevadega tärgata. Alati pole asi rahas, vaid teinekord võib olla mõnel inimesel kõik lihtsalt «üle pea» kasvanud. Näiteid taolise olukorra kohta oskab nimetada kindlasti igaüks. Ühe konkreetse näitena võime öelda, et keeruline on toime tulla vanadel inimestel, kes on kibeda saatuse tahtel üksi jäänud.
Võssakasvanud aiast ei käi jõud üle
Eakad inimesed ei suuda oma viltuvajunud aedadest ning väljakasvanud hekkidest enam ise jagu saada. Maailm nende ümber on kokku surutud ning aknast ei näe kaugemale kui oma võssa kasvanud aeda. Aasta aasta järel muutub see maailma üha ahtamaks ning teerajad kitsukesemaks. Loodus sööb lihtsalt nii selle aia kui ka aias elava inimese usu ja lootuse.
Vasturohuks pakun valdade juhtivatele jõududele mõtlemisaineks ning läbiarutamiseks noorte inimeste kaasamise heakorrastusse. Maainimesena olen mitmeid kordi märganud, kuidas noormehed ja neiud peale kooli väiksemates keskustes endale tegevust ei leia ning niisama aega lobisedes surnuks löövad.
Selle asemel võiks ju mõni tubli autojuht need noormehed mõnesse sellisesse aeda tööle sõidutada ning veel tublim selle valla töömees poistele tööd kätte näidata, et tabada vähemalt viis kärbest ühe hoobiga:
Noored saaksid vanu aidata
Aed saaks uue näo, tänu sellele avardub inimese vaateväli. Seoses võimalusega kaugemale vaadata tekib inimesel uue informatsiooni läbimõtlemise võimalus, mis annab omakorda võimaluse puhata ning korrastada üksluiseks muutunud mõttemaailma.
Valgus pääseb nii aeda kui ka aknast sisse ning inimesel tekib tahtmine ka kodu üldiselt korda sättida ning kardinad pesta, sest peale selle, et puhtad kardinad akna ees ilusad on, on need ka uues olukorras kõigile nähtavad! Koristamine aga annab tegevust ning inimene hakkab liikuma.
Liikumine mõjutab positiivselt vereringet, südame ja ka aju tegevust. Seda oskavad arstid minust paremini selgitada. Igal juhul on ka liikumine üks depressiooniga (ükskõikse, unesarnase seisundiga) võitlemise vorme.
Vallale on kindlasti oluline, et kohalikud inimesed end mahajäetuna ei tunneks ja oluline on kindlasti veel ka see, et vald puhas ja korras püsiks. Puhas ning korras keskkond õpetab meie lastele hoolt. Igale inimesele on oluline vaadata ilu, sest see mõjutab ja kosutab neis peituvat ilumeelt, läbi selle meele aga suhtumist kõigesse.
Noori tuleks tööle ergutada
Noormeestele või ka neiudele annab see võimaluse õppida koostööd ning ka kehaliselt ennast heasse vormi viia. Vähe sellest, nad õpivad ka lihtsalt tööd tegema! Kasutegur mõttekalt kulutatud vabast ajast on kindlasti suurem kui tegevusetult ringi juhmida.
Pealegi, see ei maksa suurt midagi. Vald peaks soetama taolisteks aktsioonideks hekikäärid, sae, kirve, rehad, kindad neidudele jne. Kindlasti pole selle korraldamine suur probleem. Toit pole ka kindlasti kõige suurem mure, eriti kui kaasata kevadisse heakorrastusaktsiooni ka teisi vallas elavaid inimesi.
Omalt poolt pakuksin aktsiooni nimeks «Silmad fookusesse!» Ma ei hakka pikalt seda nimevalikut põhjendama, ütlen vaid, et selle aktsiooni puhul oleks osavõtja jaoks tegu nii oma elukeskkonna teravdatud nägemise kui ka enesesse vaatamisega.
Mina usun, et alati ei pea kõike raha eest tegema ning oleneb valla juhtivatest jõududest, kuidas noori tööle ergutada. Peaasi, et hoo sisse saab.
Lõpetuseks tahaksin öelda, et tänasel kevadel, mil ühinesime Euroopa Liiduga ning istutame oma kodumaale miljon uut puud, oleks vast ka õige aeg vana ning tarbetult vedelev rauakolu ära vedada. Seda nii teeäärsetest mahajäetud paikadest kui ka aedadest.
Tehkem ilule rohkem ruumi nii eneste kui teiste jaoks. Murdkem läbi!
Siiri Sisask, Riigikogu liige, Res Publica