“Kevade” teatriversioone tutvustav näitus jõudis Soome

Soomes Turu konservatooriumi hoones avati kaks nädalat tagasi Oskar Lutsu 125. sünniaastapäevale ja Kevade” esmatrüki ilmumise sajandale aastapäevale pühendatud näitus “Kevade” teatrilavadel”. Turu kirjandus- ja teatrihuvilised saavad mullu Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumis koostatud väljapanekut vaadata 11. detsembrini.

Nimetatud muuseumi arendus- ja projektijuhi Janek Varblase eestvedamisel valminud väljapanek kõneleb sõnas ja pildis seitsmeteistkümnest eri aegadel ja erinevates kutselistes teatrites välja toodud Kevade” lavastusest. Neist viisteist on esietendunud Eesti teatrites, ülejäänud Turu Linnateatris (1958) ja Riia Noorsooteatris (1980).

Juba näitust koostades oli plaan see ka Soome ja Lätti viia. Seda silmas pidades lasti näituse tekstiline ja pildiline info trükkida neljale suurele rullikeeratavale pannoole, mille alused on tänu nutikale konstruktsioonile kergesti kokkupandavad ja teisaldatavad. Pannoodel olevad tekstid lasti aga tõlkida ka läti ja soome keelde. Näitust täiendab audio- ja videomaterjal. Seda saadi arhiividest, ent seda koguti ka Kevade” lavastustes mänginud eesti, läti ja soome näitlejaid intervjueerides.

Toominga osatäitja käis avamisel

Vormilt innovaatilise näitusekomplekti esimeseks eksponeerimispaigaks oli mõistagi Palamuse kihelkonnakoolimuuseum: seal oli see väljas mullu septembris ja oktoobris. Tänavu märtsis viidi näitus Riiga, kus seda näidati Läti kirjandus- ja muusikamuuseumis. Edasi rändas väljapanek Dundagas tegutsevasse Kubala koolmuuseumi ja Druviena koolmuuseumi.

Kui Lätis läks näituse eksponeerimispaikade leidmine suhteliselt ladusalt, siis Soomes võttis see veidi enam aega. Et Turu Linnateatril vaba ekspositsioonipinda pakkuda polnud, tuli otsida muid võimalusi. Varsinais-Suomi maakonna Eesti seltsi vahendusel saigi Palamuse muuseumi rahvas kontakti Turu konservatooriumiga ning selle õppeasutuse hoones Kevade”-teemalist teatrinäitust nüüd vaadata saabki.

Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi direktori Arne Tegelmanni sõnul viibis näituse avamisel kohalikke Eesti-huvilisi ja Palamuse sõpruskoguduse, Kaarina koguduse (Kaarina asub üsna Turu lähedal) esindajaid. Kohale tuli ka Turu Linnateatri Kevade” lavastuses Toomingat mänginud Vesa Raiskio. Kui ta selles tükis episoodilises rollis kaasa tegi, oli ta veel asjaarmastaja, hiljem läks aga näitekunsti õppima ja töötas professionaalse näitlejana.

Juubel sai väärikalt tähistatud

Kui Kevade” teatriversioone tutvustav näitus Turus maha võetakse, toob transpordifirma Schenker selle Tallinna. Et pannoode kokkupandavad alused on laenatud Eesti Panga muuseumist, viiakse kogu näitusekomplekt esialgu sinna hoiule. Palamuse muuseumi rahvas toob sealt pärast oma osa, st pannood ära.

Kui ka Turu näitus mööda saab, võime mullu alanud Kevade” ilmumise sajanda aastapäeva tähistamisele joone alla tõmmata,” ütles Arne Tegelmann. Tähtpäev sai väärikalt tähistatud ja näituse põhiosa – kvaliteetselt teostatud informatiivsed pannood, mis kujundati Reklaamikompaniis ja trükiti OÜs Suunainfo  – jäävad muuseumile alles. Samuti jäävad meile alles eesti, soome ja läti näitlejatega tehtud videointervjuud, millest näituse juures suutsime ära kasutada ainult väikese osa. Seda huvitavat kultuuriloolist materjali jagame meeleldi Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga. Kui Kevade” filmi tegemisega seotud faktid ja mälestused on siin ja seal ikka ja jälle kajastamist leidnud, siis Janek Varblase juhtimisel koostatud näitus tõi esile Kevade” pikema, aga vähem tuntud teekonna teatrilavadel.”

Eesti Kultuurkapitali ja Palamuse vallavalitsuse toetusel valminud näitus  ““Kevade” teatrilavadel” tõi Palamuse kihelkonnakoolimuuseumile mäletatavasti ka tunnustuse: tänavu jaanuari lõpus Tallinnas Lennusadamas toimunud Eesti Muuseumide Aastaauhindade galal anti muuseumile  “Kevade”-teemalise näituseprojekti eest üle eripreemia, millega tõsteti esile rahvusvahelise dimensiooni toomist kohalikku muuseumi.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus