Kes raatsis, võis osta ka rääbist

 

Peipsi ääres peeti möödunud laupäeval kala- ja veefestivali ning laata. Laadalettidelt ei puudunud ka Peipsi rääbis. Iseasi, kes seda osta raatsis.

 

 

Üks suitsurääbist pakkunud firma oli BBC Grupp Tartust. Kilo maksis 19 eurot, aga vaatamata soolasele hinnale nägin oma silmaga, kuidas üks klient kaks kilo ära ostis.

“No väga kiiresti meil rääbisemüük siiski ei edene: viiest kaasa võetud kastist on müüdud ainult kaks ja kolmas on käsil,” ütles müüja Eve. “Aga see on ka viimane rääbis, mida sel hooajal pakkuda saame, sest rohkem kalurid sel aastal Peipsist rääbist püüda ei tohi.”

Peale suitsukala kauples BBC Grupp kodusingi ja suitsuvorsti ning kodukalja ja –õllega, kusjuures pudelid kangema ja lahjema joogiga toodi välja otse külmikust. Mõni ime siis, et kaljale ja õllele kuuma ilmaga rohkesti tahtjaid jagus.

Üks teine laadamüüja kurtis siiski, et sel aastal kaup hästi ei läinud, sest laadapäevaks polnud eakatel ostjatel pension veel käes.

“Kui pensionipäev värskelt olnud, võetakse pikemalt mõtlemata kolm latti vorsti, kui olemata, mõeldakse ühegi juures,” tõdes kogenud laadamüüja.

Valel laadal

Mõne kaupleja kehvas müügiedus oli aga süüdi hoopis asjaolu, et ta oli n-ö valele laadale sattunud. Vaivara valla mees Leo Liiv tuli Kasepääle näiteks kärutäie vanade elektrimootorite ja enda meisterdatud bensiinimootoriga kreissaega.

“Mul oli omal ajal kodus ainult ühefaasiline vool ja sõbral ka,“ seletas Liiv. “Et elektriline kreissaag ühe faasiga käima ei läinud, tegin endale ja sõbrale sae, mille paneb tööle traktori käivitusmootor. Sõber saagi endale ei tahtnud, nüüd mõtlesin, et müün selle maha. Aga igal laadal on oma eripära. Minu kaup sobiks rohkem mõnele vanavaralaadale.”

Kui ütlesin mehele, et Jõgeval peeti just samal päeval vanavaralaata, oli ta päris nördinud: oleks ta seda teadnud, oleks ta hoopis Jõgevale läinud!

Allan Lõhmus OÜst Marineworld ütles seevastu, et kala- ja veefestivali laat on nende firma jaoks just õige laat. Marineworld on kodumaine paaditootja ja Kasepäälgi oli neil üks kena veesõiduk müügiks kaasas. Teine paat sõidutas huvilisi Peipsi peal.

“Üks mees läks just koju raha tooma, nii et tagasi me seda müügiks kaasa võetud paati ilmselt viima ei pea,” ütles Allan Lõhmus. „Meil läheb laatadel üldse hästi: oleme lõbus seltskond ja pakume alati laadahinda.”

Auhinnaks angerjad

Laadaplatsile tõid vahepeal elevust taidlejate etteasted ja võistlused. Kalapüügivõistlusel oli, nagu ikka, võimalik suurest veevannist oma käega angerjaid püüda. Parematele olid auhinnaks needsamad kalad. Omedulanna Maris Jõgi võis pärast võistlust koju minna kahe kena kalaga.

“Olen siinsel kalapüügivõistlusel osalenud juba neljal-viiel aastal,” ütles Maris. “See on niisamagi lõbus, aga kui pärast veel angerjad koju viia saad, on veelgi lõbusam. Eks ma kodus vaata, kas nad lähevad suitsu või purki. Angerjal pole õnneks hambaid, millega ta käsitsi püüdjat rünnata võiks. Ja märjakssaamine on sellise palava ilmaga pigem boonus. Nagu näete, on mul kleit vaevalt viis minutit pärast võistlust juba kuiv.”

Festivali traditsioonilise kalasupikonkursi võitis seekord Rapla firma E&I Team OÜ, kes festivalipublikule päev otsa ka muud toitu pakkus. Auhinnaks said nad Marineworldi poolt välja pandud uhke laevamudeli. Võidusupi oli selle autor Evi keetnud kartulist, porgandist, sibulast, köögivilja- ja kalapuljongist ning lõhest.

Porgandid ja sibulad olid enne praetud ja kalaliha koos nahaga kuumutatud ning seejärel puhastatud,” rääkis Evi. Aga kõige tähtsam on kalasupi juures till: seda tuleb sinna kõvasti panna. See annab supile hoopis teise maitse. Sama lugu on, muuseas, ka hernesupiga: sellessegi sobib till ülihästi.”

Teise ja kolmanda koha said supikonkursil Kõnnujõe talu koorene lõhesupp ja Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu kohasupp.

Õhtul sai festivalipublik Peipsi äärsel laululaval koos Reet Linna, Are Jaama ja Tõnu Raadikuga laulda ning tantsida ansambli Justament saatel.

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus