Kes areneda tahab, peab investeerima

Palamusel tegutsev OÜ Auto ja Metall on viimasel ajal jõudsalt tehnikat soetanud. Firma juht ja omanik Indrek Õim teab, et investeerimine on seotud riskiga, ent ilma selleta pole võimalik areneda.


OÜs Auto ja Metall valmistatavate toodete nimistu on päris pikk. Tuntuimaks ja minevamaks kaubaartikliks on tugevad ja vastupidavad kallurikastid, mille tegemisel on firmal kuueteist aasta pikkune kogemus. Tänavu talvel telliti rohkesti ka veokitele ja haagistele paigaldatavaid metsaveoposte. Keevitamist on sellises ettevõttes, teadagi, palju. Tänu neljale uuele keevitusaparaadile ja keevitusrobotile saab see töö nüüd tehtud kiiremini ja kvaliteetsemalt.

Keevitusaparaate sundis välja vahetama nende kõrge tööiga: senised aparaadid olid käigus olnud 15-20 aastat. Kaks uut aparaati ostis firma paari aasta eest üksnes oma rahaga, järgmiste jaoks taotleti Jõgevamaa Koostöökoja kaudu Leader-toetust. Algselt kavatseti toetusega osta kolm aparaati, ent kui esimene soetatud ja ära proovitud oli, avaldasid keevitajad arvamust, et rohkem selliseid osta ei tasu.

“Siis otsustasimegi, et kahe odavama asemel võtame ühe kallima,” ütles Indrek Õim. “Toetuse saamise tingimused sellist ümbermängimist õnneks võimaldasid ja tänu sellele saime täiuslikuma aparaadi, millega saab ka alumiiniumi ja roostevaba terast keevitada. See aparaat teeb pritsmevaba keevitust ja toodete järelpuhastus pole enam vajalik.”

Möödunud suvel ostis Auto ja Metall endale keevitusroboti, millega saab teha kiiresti ja kvaliteetselt pikki keevitusõmblusi. Käsitsi töötades suudab keevitaja ühe jutiga ära teha vaid umbes paarikümne sentimeetri pikkuse õmbluse, seejärel tuleb keevitusaparaadi käpp tekkinud lihaspingete tõttu käest panna. Robot on suuteline sedasama käppa aga meetrite kaupa ühtlases tempos edasi liigutama. Tänu sellele läheb töö jõudsamalt ning õmblus on ilus ja ühtlane.

“Kõige tuntavama ajavõidu annab robot metsaveopostide tootmisel,” selgitas Indrek Õim. “Kui varem kulus keevitajal ühe postide komplekti tegemiseks kaks ja pool päeva, siis nüüd saab ta selle valmis seitsme tunniga. Aga robotist on abi ka paljude muude toodete valmistamisel. Roboti poom võimaldaks isegi 14 meetri pikkust keevitusõmblust teha, aga nii pikka pole meil senini vaja olnud.”

Keevitusrobot osteti Soomest, kus see oli ühes pankrotti läinud ettevõttes mõne aasta kasutusel olnud. Päris uue eest oleks tulnud välja käia tunduvalt suurem summa.

Kiiremini ja odavamalt

Möödunud aasta lõpus täienes masinapark veel ühe olulise seadmega: CNC- ehk arvprogrammjuhtimisega plasmalõikepingiga, mille töölaua mõõt on 2,5 x 6 meetrit. Selle abil lõigatakse nüüd välja kõik vajalikud detailid.

“Varem lõikasime lihtsamad asjad välja kohapeal, keerulisemad lasksime lõigata mõnes firmas, kus CNC-pink olemas. Paraku tuli teisest firmast tellides arvestada paarinädalase ooteajaga. Nüüd saavad kõik detailid, mida vajame, kohe valmis ning meil pole vaja raha kulutada lõikamisteenuse ega detailide transpordi peale,” sõnas Indrek Õim. “Lisaks sellele saame nüüd ise teistele firmadele lõikamisteenust pakkuda. Tulevikus tahame soetada pingile ka gaasilõikepea: siis saame lõigata kuni 200 millimeetri paksust metalli. Praegu on piiriks 32 millimeetrit.”

Lõikepink osteti pangaliisinguga. Sissemaksu tasumiseks andis raha KredEx. Firmajuht tõdes, et nii suurt investeeringut ei saa teha asja enne põhjalikult kaalumata. Aga tagantjärele on Indrek Õim väga rahul, et lõikepink soetatud sai: tööd on sellel rohkesti ja küll see siis kuus välja käidava liisingumakse ka tasa teenib.

OÜ Auto ja Metall on Palamusel kunagises Kevade kolhoosi töökojas tegutsenud 1999. aastast alates. Algul olid Indrek Õimul ka soomlastest äripartnerid, ent seitse aastat tagasi ostis ta nende osaluse välja ja on nüüd firma ainuomanik. Õigupoolest on firmast Auto ja Metall keeruline eraldi kõnelda, sest see on tihedalt läbi põimunud teise samale omanikule kuuluva firmaga, mis kannab nime OÜ Starmast. Asjad on lihtsalt “ajalooliselt” nii kujunenud. Vanem tootmishoone (ehk endine kolhoosi töökoda) kuulub Autole ja Metallile, 2011. aastal selle külge rajatud uus tootmishall (see ehitati valmis maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse abil) Starmastile. Ka neliteist töötajat, kelle hulgas peale kohalike Jõgeva ja Torma valla elanikke, jagunevad kahe firma vahel. Tootmisvahendid samuti. CNC-lõikepink on näiteks Starmasti oma.

Treener andis idee

Kaksikfirma teeb ka allhanketöid. Allhanke korras valmistatud kolmetonniseid väiketraktori haagiseid võib leida kogu Skandinaaviast. Põnevaid väljakutseid on pakkunud ka koostöö mõnede Eesti firmadega. Näiteks on Auto ja Metall teinud spetsiaalseid kallurikaste teehooldeautodele. Selle firma töömeestele võivad tänulikud olla ka Jõgevamaa päästjad: nende firmas on uuenduskuuri läbi teinud nii mõnigi päästeauto.

Palamuse kaksikfirmast peavad lugu ka loomakasvatajad. Juba aastaid toodetakse seal mitmesuguseid farmis või karjamaal vajalikke tarvikuid: söödasõimi ja –platse, kogumisaedu, fikseerimispuure jne. Vajadusel valmistatakse ka metallkonstruktsioone ehitustele.

“Loomakasvatuses vajalike tarvikute tootmiseni poleks me kunagi jõudnud, kui mu kunagine jalgrattatreener Kalev Raudsepp poleks oma Valgamaal asuvas kodutalus loomi pidama hakanud,” ütles Indrek Õim. “Kalev siis ütleski, et kuule, miks ma pean selliseid asju välismaa firmadelt ostma, sa võid mulle need ju ise ka valmis teha. Ning tõepoolest: teisedki loomakasvatajad ostavad selliseid kaupu enamasti toetuste eest. Peavad need summad siis Eestist välja rändama?”

Viimasel ajal on rohkesti juttu olnud sellest, et loomakasvatajatel on rasked ajad ning paljud plaanivad n-ö pillid kotti panna.

“Ei pane nad nii väga midagi,” ütles Indrek Õim oma kogemuste põhjal. “Või kui lõpetavad piimakarja pidamise, siis võtavad asemele lihaveised, keda saab pidada karjamaal. Ja siis tulevadki nad meilt karjamaatarvikuid tellima.”

Ka Indrek Õimul mõlkus kunagi mõte pillid kotti panna ja oma firmaga lõpparve teha.

“2008. aastal, kui turg n-ö kokku kukkus, oli küll tunne, et edasi mässamine on mõttetu. Vahepeal oli tellimusi õige napilt ja töötajaid palgal ainult neli. Aga siis hakkasid ajad tasapisi muutuma ja nüüd on tööd piisavalt. Ole ainult mees ja tee ära,” ütles ta.   

Indrek Õimule kuuluvad firmad

* OÜ Auto ja Metall on asutatud 1999. aastal ning on spetsialiseerunud kallurikastide ja veoautode pealisehituste valmistamisele. Lisaks keevitatakse ja värvitakse metallkonstruktsioone vastavalt kliendi vajadustele.

* OÜ Starmast on asutatud 2003. aastal ning valmistab mitmesuguseid loomakasvatajatele vajalikke tooteid: automaatjootjaid, kergaedu, söödasõimi ja –piirdeid, haagiseid ja saane jne.

* Firmad tegutsevad Palamusel kunagises Kevade kolhoosi töökojas ja selle külge 2011. aastal rajatud uues tootmishallis.

* Kahes firmas on kokku 14 töötajat.

* Firmad pakuvad ka liivapritsi-, värvimis-, keevitus- ja plasmalõikusteenust.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus