Keelpillilaager alustab pühapäeval

 

Viimastel aastatel võiks Põltsamaa suvisel ajal pigem pillimängupealinna tiitlit kanda. Lisaks hiljuti lõppenud puhkpilli suvelaagrile alustavad  eeloleval pühapäeval laagriga noored keelpillimängijad.

Põltsamaa Muusikakooli direktor Anne Kaus ütles, et nemad alustasid ettevalmistustööga keelpillimängijate suvekooliks juba siis, kui puhkpillimängijate suvekool alles tegutses. “Ega me siin kolleegidega polegi vahepeal saanud mahti hinge tõmmata,” lausus ta.

Keelpillimängijad kogunevad tänavu suvisesse laagrisse juba kuueteistkümnendat korda, kitarristid on suvisel ajal Põltsamaal kokkumängimist harjutamas seitsmendat korda. Keelpillimängijad ja kitarristid harjutavad pillimängu ühel ja samal ajal, samuti annavad nad laagri lõppedes ühise kontserdi. Kummalgi on pillimängu harjutamiseks erinev tunniplaan ja erinevad õppejõud.

Keelpilli koondorkestrit juhatab Hiie Taks, teda abistab Annela Läänelaid Heino Elleri nimelisest Tartu Muusikakoolist. Kitarriste juhendavad klassikalise poole peal Julia Kahro-Reinman Saku Muusikakoolist ning džässi poole pealt on kitarristide juhendajaks Reigo Tõnisson.  Nii nagu puhkpillilaagriski, pole ka tänavust keelpillilaagrit juhendamas välisdirigente.  

Kitarrimuusikat saab kuulata ööklubiski

Juba esmaspäeval on  muusikahuvilistel võimalik kuulata kitarriduo esinemist. Mängivad Kristiina Jalakas ja Ian Watt Šotimaalt. Keelpillimängijate seltskonnas on tänavu kaasa mängimas Soome tööle asunud viiuldaja Maano Männi, kes toob kaasa oma sealse sõbra ja kolleegi Mikhail Zatini.

Need kaks viiuldajat astuvad järgmisel teisipäeval üles Põltsamaa ööklubis “Pardon”. Sellise ettepaneku tegi  muusikutele ööklubi omanik. Ööklubis mängitakse lisaks  klassikale ka džässmuusikat ning klassikalise muusika improvisatsioone. 

Tähelepanuväärselt andeks noor muusik

Kõige nooremad laagris osalevad muusikud on Põltsamaa Muusikakooli 10-11-aastased viiuliõpilased, ent valdavalt võetakse noori laagrisse alates 12. eluaastast.

“Arvestada tuleb sellega, et noortel tuleb nädal aega kodust eemal olla ning seejuures päris tõsist tööd teha,” märkis Anne Kaus. “Meil on põhjust karta, et väiksemad lapsed ei pea sellisele pingele vastu. Hommikul kell pool kümme on meil siin juba kõik pillimängijad kohal. Kodus lapsed ju suvisel ajal niisugust elu ei ela.”

Erandina on väljastpoolt tulemas üks üheteistkümneaastane kitarrist. Ent see noormees on elanud kontserdielu juba alates viiendast eluaastast ning praegu mängib ta kaasa mitmetes bändides.

“Sel noormehel on tänaseks päevaks välja teenitud selline saavutuste loetelu, mida paljudel täiskasvanutelgi ette pole näidata,” iseloomustas Anne Kaus ühte keelpillilaagrisse saabuvat tõeliselt andekat noort muusikut.

Keelpillimängijate puhul ongi iseloomulik, et nemad on kõik muusikakoolide õpilased. Puhkpillilaagris mängisid kaasa ka sellised noored, kes pillimängu õppimisel otsest muusikakooli haridust ja pillimänguoskust ei oma. Keelpillimängijatelt eeldatakse vähemalt kolme aasta pikkust pillimängukogemust muusikakoolis, kuid paljudel noortel on tunduvalt pikem staaž. Keelpillimängijate seas on Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli ja Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli õpilasi ning õppureid teistestki muusikakoolidest. Samas on ka keelpillimängijate oskused üsna erineval tasemel. 

Sihiks kahekümnes suvelaager

Keelpillimängijatest moodustatakse kohapeal ka valikorkester ja nemad õpivad selgeks keerulisema repertuaari. Keelpillimängijate suvekoolis on õppetöö korraldamine mõnevõrra keerulisem, kui see puhkpillimängijate puhul oli. Ka kitarristidest moodustatakse ansambel ja neid on koos juhendajatega kokku 25. Keelpillimängijaid koguneb Põltsamaale umbes 60. Ka keelpillimängijate suvekool annab neljapäeval kirikukontserdi, kus astuvad üles solistid,  ansamblid ning suur orkester. Reedel toimub Põltsamaa kultuurikeskuses lõppkontsert.

Anne Kaus kinnitas, et koos palju aastaid suvekoolis kaasa teinud pedagoogidega tahavad nad vähemalt kahekümnenda suvekoolini jõuda.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus