Keele- ja kultuurilaager Tabivere vallas

Juba mitmeid aastaid on J.V. Veski nimeline Maarja Põhikool osalenud Comenius-projektis ja tänu sellele on koolil palju tuttavaid ka väljaspool Eestit. Idee korraldada koos Berliini õpilastega keelelaager oli juba ammu, võimalikuks osutus see aga alles tänu LC Tabivere algatusele eesotsas Aare Aunapiga ja kooli hoolekogu liikme Sirje Simmo aktiivsusele, kes kirjutas rahastamist saanud projekti. Projekti toetas Jõgevamaa Koostöökoda. Keelelaager peeti Maarja põhikoolis 27. – 30. maini.         

Laagris osalesid Maarja põhikooli ja Berliini Grundschule im Beerwinkel kooli õpilased. Saksa laste Vicky Steieri, Annika Hoffmanni, Tina Barzi ja Kathi Kähmi saatjateks oli inglise keele õpetaja Ulla Ondratschek ja muusikaõpetaja Nikolas Hübner. Maarja põhikooli õpilastest olid põhilisteks võõrustajateks Hanka Merila, Ly Liblikas, Margit Orma, Alger Ansip, Leho Laurend ja Nikolai Tihovski, kes osalesid koos saksa noortega mitmetes tegevustes.

Sakslased saabusid pühapäeval. Kõigepealt külastati Tartut, jalutati Raekoja platsil, käidi teaduskeskuses Ahhaa ja Aura Veekeskuses. Alguses suhtusid külalised meie teaduskeskusse eelarvamusega ja justkui ei soovinudki sinna minna. See osutus aga kõigile nii põnevaks, et hiljem ei tahtnud nad sealt lahkuda.

Esmaspäeval oldi kõigepealt ajalootunnis, kus õpetaja Janek Varblas jutustas  sakslastele veidi Eesti ajaloost. Järgmises tunnis kutsusid külalised võõrustajaid laulma omaloodud laule, millega nad olid esinenud oma kooli teatritükis. Jako Taniloo ja Oskar Jõgeva õppisid õpetaja Ulla abiga pähe laulu “Our planet earth”. Pärastpoole sõideti Peipsi järve äärde, roniti vaatetorni, kust oli näha Piirissaar, külastati piirivalvet ja sõideti kaatriga. See meeldis kõigile väga.

Reisi järgmine sihtpunkt oli Alatskivi loss, mille kaunis ümbruses peeti piknik. Käidi  armastusepuu ehk truuduse tamme juures, kus üks saksa tütarlaps graveeris puutüvele enda ja oma poiss-sõbra nimetähed. Jalutati Punase allika juurde, pesti seal silmi ja joodi värskendavat allikavett. Palamusel tutvustati külalistele kihelkonnakoolimuuseumi. Ka sealse ajalootunni viis läbi meie kooli ajalooõpetaja Janek Varblas, kuid seekord rääkis ta inglise keeles.

Käsitööaidas meisterdati endale ehteid, käidi ka kirikus. Palamuse meeldis külalistele väga, eriti kirik ja muuseum. Mälestuseks ostsid saksa tüdrukud kaasa “Kevade” filmi.

Kolmas laagripäev algas ehete meisterdamisega. Samal päeval toimus kontsert, kus esinesid nii meie kooli õpilased kui ka külalised saksa, eesti, vene ja inglise keeles. Nii saadi hea võimalus võõrkeeleoskust praktiseerida. Lauldi saksa õpetajate Niko ja Ulla õpetatud laule, hiljem võeti ette hariv jalutuskäik. Õpilased rääkisid külalistele Maarja-Magdaleena ajaloost, seejärel sõideti Elistvere loomaparki. Sealt suunduti jalgsi Vudila Mängumaale. Vudilas meeldis kõigile paadi- ja vesirattasõit, hüppamine ning ingliskeelsete laulude laulmine.

Kõik õhtud olid sisustatud mängude, eesti rahvatantsude õppimise ja muu põnevaga. Juhendasid Karin Joassaar, Ariana Mikiver-Rooba ja Rutt Taniloo. Jõuti teha teatevõistlus, mis lõppes viigiga 4:4. Oli väga lõbus.

Saksa õpetaja Ulla kinnitusel sõbrunesid lapsed kiiresti, suheldi nii inglise, saksa ja vene keeles kui ka käte-jalgadega. Ta toonitas, et tänu sellele kohtumisele õpiti üksteiselt väga palju, kusjuures tekkisid  ka uued projekti-ideed, mida ehk tulevikus täide viia saab. Õpetaja Niko rääkis, et ta on esimest korda Eestis ja vaimustus meie maast kohe, sest siin on nii palju kultuuri ja huvitavat ajalugu. Talle oli sümpaatne ka  Maarja-Magdaleena ümbruse uskumatult kaunis maastik. Ta rõhutas, et kui tullakse linnast, kus elab 3,5 miljonit elanikku, on siinne paik tõesti midagi väga erilist.

Ka saksa õpilastele meeldis meie juures. Tina Barz ütles, et Eesti on väga ilus ja ta hakkab seda igatsema. Vicky Steier märkis, et siin oli tõesti väga mõnus. Kathi Kähm kinnitas, et ei taha ära sõita ja jääb seda reisi igatsema. Annika Stoffmann lisas, et võõrustajad tegid nende heaks nii palju ja neil on tunne, et peaksid eesti lastele ka midagi head tegema.

Maarja põhikooli õpilastele oli see väga positiivne kogemus. Saadi proovile panna oma keeleoskus ja leida väga häid sõpru. 30. mail pidid saksa sõbrad lahkuma. Mälestuseks tehti ühiseid fotosid.

Õnneks saavad noored Facebooki abil suhtlemist jätkata. 

i

MARGIT ORMA, HANKA MERILA, KRISTINA-REETMARIE PÄRTIN

blog comments powered by Disqus