Kebeli talu pererahva toimetused põrgu väravas

Aastaid tagasi valis talu endale pererahva. Ruth ja Tõnu olid endale kodukohta juba kaua otsinud. Seda püüti teha kõiki oma soove arvestades ja nii mõnigi koht oli täiesti sobiv, kuid saatus sättis neid elama siiski põrgu väravasse.

Pererahva sõnul on see parim ja ilusam paik maailmas. Sellega on nõus igaüks, kes nende õuele satub. Muidugi miski sellest ilust ei ole tulnud lihtsalt. Maja oli vaja põhjalikult remontida ja ka õues oli praeguse haljendava muru ja iluaia asemel korralik võsa. Tööd on tehtud palju ja ikka ainult oma perega. Koht ise on neile kaasa aidanud.

Traditsiooniliselt ebatraditsiooniline

Kõike, mida Ruth ja Tõnu koos peretütre Kertuga ette ka ei võta pole mingilgi moel tavaline. Kui tuleb midagi ära teha, siis istutakse koos maha ja läbi arutades tulevad fantaasiarikkad ja kummalised mõtted, mida hakatakse kohe ellu viima. Ükski raskus pole takistuseks, kui on tahtmine ja pealehakkamine. Kõrvaltvaatajaid paneb imestama see energia ja kust need ideed tekivad. Pererahva sõnul on imelik, kui lihtsalt nurka konutama jääda. Elu saab hoopis uued mõõtmed, kui teha kõike, mida armastad ja nii oled õnnelik.

Jahimehest pereisa toob saagi koju ja nagu vanadel koopaaegadel kombeks ei lasta millelgi raisku minna. Nahad muidugi parkimiseks, liha söögiks, aga et kuldsete kätega pereema teeb loomade hambad ja luud eheteks on paljudele uudiseks. Ta õpetab seda tegema ka kõiki soovijaid ja neid jagub. Kui teha midagi oma käega, siis annad esemele ka oma hinge ja väärtustad seda. Mägrarasv, kopranõre, nõretinktuur ja muud raviva toimega tooted jõuavad nendeni, kes seda väga vajavad. Abivajajad jõuavad ise õuele, kuid kindlasti ei maksa alahinnata nn suust suhu reklaami.

Pererahvale teeb muret see, et ostjate hulk on küll suurenenud, aga teadlikkus vähenenud. Tullakse küsima, et tahaks väga kopranõre tinktuuri ja kui uurida, et milleks ja saades vastuse, et ei tea täpselt, aga väga tahaks, siis see pole õige. Igaks juhuks kapinurka väärtuslikku kraami varuda pole mõtet.

Pole midagi, mida põrgu väravast ei leiaks

Kui Kebeli talu üles leitakse ja avaldatakse soovi mingi tegevuse läbiviimiseks, siis saab väga õpetliku ja aktiivse meelelahutuse. Tuleb soovija ja ütleb, et ta ise ka ei tea, mida tahab, aga peavad olema kanuud, raadiosaatjad, nii suurele seltskonnale ja nii pikalt, siis lüngad täidab juba pererahvas. Ja jälle on valminud midagi erilist. Teemamängud, ürituste korraldamine ja läbiviimine nii kohapeal, kui ka väljaspool talu, erinevad töötoad, laagrite tegevuste läbiviimine ja viimasel ajal üha populaarsemaks muutuvad kanuumatkad on ainult mõned ülesloetud tegevused.

Kõik see võttis suure osa ajast ja selle aasta eriolukord andis võimaluse korraks aeg maha võtta ja kodule rohkem tähelepanu pöörata. Iluaed, mittetraditsioonilised aiakujud, põllusaadused ja loomad-linnud, kõik jälle õigel ajal õiges kohas. Koerad ja kassid on tavaline loomavalik. Edasi tulid rebased, siis jälle tavalisemad vutid, kanad, pardid ja küülikud. Viimaste tõttu on tekkinud Ruthil uus hobi -hommikune küülikupüüdmine. Kui on soovi, siis saab igaüks pika ja põhjaliku seletuse, et kuidas ja miks ja kõik tundub loogiline.

Ja jutustada pereisa oskab. Kõige paremini jahiga seotud teemadest. Saab lausa tellida koolitusi ja õpitubasid koos nahkade, koljude ja muu metsavaraga. Õpetusi on vaja jagada, sest kõige rohkem tekib inimestel hirm tundmatuse ees. Tõnu korraldatud metsaeksimise koolitused on kasulikud just seetõttu, et ei tekiks paanikat, mis ongi kõige hullem, mis juhtuda saab. Säilitades külma närvi ja osates kuulata hääli saab tihti ise metsast välja. Muidugi, kui selleks hääleks ei ole õudusfilmidest tuntud öökullihõige või rongakraaks ja edasi hakkabki peas kummitama „Nukitsamehe“ tunnusmeloodia.

Aastaid tööalaselt päästeoperatsioonidel osalev pereisa Tõnu räägib juhtumist, kus ööseks metsa eksinud mees külmetas ja ei saanud lõket teha, sest tikke polnud kaasas ja kui otsijad ta leidsid, siis võttis taskust sigareti ja pani välgumihklist selle põlema…

Põrgu väravas on tulemas eriline päev

Kui jälgida Kebeli tegemisi, siis saab sellest augustis saabuvast päevast teada. Mõned märksõnad erilisusest on Kuurimoori kuur, ketramine, ragulkaga laskmine, kuldkalalt soovi soovimise võimalus ja muidugi pererahva enda kätega ehitatud põrgu eeskoda köeb terve päev.

Kebeli talu elanikud tunnevad, et kui nad oma tegemistega suudavad pakkuda midagi toredat ja põnevat, mis inimeste silmad särama panevad, siis nad on teinud midagi suurt ja maailm on tunduvalt parem paik. Veel teeb neid eriliseks see, et mitte midagi ei tehta lihtsalt selleks, et kellelegi meeldida, vaid ikka selleks, et ise rahul ja õnnelik olla. Ja see annab ka põrgu väravas elamisele ja selle valvamisele just selle erilise miski, mida igaüks meist leida tahaks ja otsida võiks.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus