Kauplusautod tõmbavad tegevust koomale

“Oleme tõesti tärmini peale pannud, et meile kuuluv autokauplus Tare lõpetab oma sõidud augustikuuga ära,” kinnitab kuuldusi Jõgeva Majandusühistu juhataja Toomas Vahur. Praegu on auto remondis ja pärast seda asub veel mõneks ajaks oma tavalisi ringe tegema. Toomas Vahuri kinnitusel on masin lihtsalt nii vana ja kulunud, et ei läbi kardetavasti enam tehnilist ülevaatustki.

Omavalitsuste rida

     Jõgeva majandusühistu on asunud asjast teavitama ka omavalitsusi, kelle piirides autokauplus Tare seni rahvast teenindas. “Selle masina ostsime kunagi Soomest. Viimasel ajal ongi ta rohkem remondis kui käigus. Uue soetamine oleks mõeldamatu, meie jõud sellest igatahes üle ei käi. Saame inimeste murest aru küll, aga me ei saa tegelda sotsiaalprobleemidega, peame ju ikkagi äritegevust arendama. Järjest oleme korda saanud maapoed, suuremad linnakauplused vajavad remonti,” leiab Toomas Vahur ning lisab, et see, kuidas piirkonna külade inimesed toidukraami kätte saavad, peaks olema eelkõige kohaliku omavalitsuse otsustada. Kas pannakse käiku lisabussiringid, millega rahvas kauplustesse saab, või leitakse mingi muu lahendus.

     Majandusühistu autokaupluse Tare marsruut läbib praegu kokku seitset maakonna valda. Autokauplusi on teatavasti ringi liikumas peale selle veel, need aga kuuluvad enamasti erafirmadele ning on pärit peamiselt väljastpoolt Jõgevamaad. Maikuus lõpetas sõidud Koigi vallast Päinurmest käinud Marime TMA kauplusauto, mis teenindas peamiselt Põltsamaa ümbrust. Järvamaale jäi üks kolmandik selle kauplusauto marsruudist, ülejäänud sõiduring oli Jõgevamaal. Erafirma Marime TMA omaniku Tiit Lehtsalu kinnitusel oli küsitud mõlema maakonna omavalitsustelt inimeste teenindamise eest hüvitist, kuid vastu olid olnud eelkõige Jõgevamaa omavalitsusjuhid, Järvamaa omavalitsustega oleks ehk isegi kaubale saadud. Koigi vald leidis ajutise lahenduse oma rahvale selles, et ei kärbitud vähemalt suvist bussiliiklust nii palju kui varasematel aastatel.

Kuidas kusagil

     Järvamaalt pärit kauplusauto teenindas teiste seas ka Pikknurme küla rahvast Puurmani vallas. Valla paljudes teistes  külades nagu Jõunes, Härjanurmes, Tammikul, Tõrves, Kursis ja mujal käis aga Jõgeva majandusühistu autokauplus Tare. Seepärast pöördus vallavalitsus pärast Järvamaa autoringi ärajäämist Jõgeva majandusühistu poole palvega pikendada Tare sõiduringi ka Pikknurme. Siis aga selgus, et ka see autokauplus varsti enam ei sõida. “Üks lahendus on leida vallal oma transport rahva kauplustesse sõidutamiseks. Pikknurme küla inimestega kohtume sellel kuul, kui arutusele tuleb küla arengukava, ja otsustame, mis saab edasi. Sellise hajaasustusega piirkondades nagu meil on autokauplused väga vajalikud. Igale poole ju kauplust ehitada ei jõua. Ühistranspordiga on asjad, nagu on. Ja pealegi on bussipiletid ju kallid. Kui see hind toidukraamile juurde lisada, läheb igapäevane leib ikka maainimesele üsna palju maksma. Tundub, et asi ei puuduta mitte üksi meie valda. Siin peaks juba omavalitsuste liit pead kokku panema ja koostöös midagi ette võtma,” leidis Puurmani vallavanem Rauno Kuus. Samasugusel seisukohal olid ka Saare vallavanem Jüri Morozov ja Palamuse vallavanem Urmas Astel. “Kahtlemata on autokaupluse ärajäämine paljude inimeste jaoks suur probleem. Praegu meile veel majandusühistust selle kohta ametlikku teadet pole saabunud. Kui kauplusauto tõepoolest sõidud lõpetab, peame leidma mingi lahenduse,” ütles Urmas Astel. 

     Torma ja Jõgeva valla piirkondi teenindab esialgse kokkuleppe kohaselt vähemalt selle aasta lõpuni OÜ Ketteki kauplusauto Rakkest. Kütusehindade tõusuga seoses kerkis kauplusauto probleem vahepeal üpris tõsiselt päevakorda. “Kauplusauto ring on meie vallas päris pikk ja see puudutab paljusid inimesi. Firma taotles vallast kompensatsiooni ja praegu on igatahes kokkulepe selline, et selle aasta lõpuni käib kauplusauto sama ringi edasi. Minu teada saadi samasugusele kokkuleppele ka Jõgeva valla juhtidega,” selgitas Torma vallasekretär Tiiu Lindsalu.

     Ilmselt on kõik ülaltoodud lahendused ajutised. Autokaupluste sõiduringe aga jääb järjest vähemaks. Inimeste mure on suur ja ootab konkreetseid ja kiireid lahendusi.

     VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus