Kaupa lapiraamatust soolatüükasalvini

Käsitöömüüjaid oli laadal lähemalt ja kaugemalt. Nagu ikka, oli suure kaubavalikuga väljas kohalik Kiwwja Lapiselts. Kõige usinamalt osteti pajalappe.

“Täna pakume ka linasest dekoratiivriidest pajalappe 35 krooniga. Tavaliselt on need kallimad,” ütles Kiwwja leti taga seisnud Erika Nõgene.

Pakkuda oli Kiwwja naistel aga ka vahvaid jõuluteemalisi diivanipatju, pudeliümbriseid, käpiknukke, pisiperele sobivaid riidest palle ning isegi lapitehnikas pildiraamatuid.

Peale Kiwwja seltsi oli lapitöödega väljas ka lapitöömeister Katre Arula. Tema selle laada “hitiks” olid kaunid õhulised kunstlilled, mis mõeldud lisandiks daamide pidulikule riietusele.

“Kõrvetan vuaalkangast välja lõigatud õielehtede servi küünlaleegi kohal, siis nad enam ei hargne ja tõmbuvad kenasti kaardu ka,” selgitas Katre Arula lahti enda leiutatud tehnoloogia.

Tema seitsmeaastane tütar Triinu müüs aga õnnelepatriinusid: väikesi kivikesi, mille ta lepatriinusarnasteks oli maalinud.

“Meesterahvad on eriti altid neid ostma: väike lepatriinudega tüdruk läheb neile vist hinge,” muigas Katre. Lepatriinude hind oli ka nii soodne, et rahapuudus ei saanud küll kedagi ostmast takistada.

Jõulusalm kaasa

Noori müüjaid oli laadal veelgi: Põltsamaa Ühisgümnaasiumi neiud Kertu Nool ja Kertu Kesküla müüsid oma koolivendade puutöid ning III a klassi õpilaste meisterdatud liivakaarte.

“Poiste puutöödest lähevad kõige paremini võinoad ja pildiraamid,” tõdesid kaks Kertut. “Aga kaks jalapinki oleme ka juba ära müünud.”

Hästi läksid ka “kolmandike” jõulukaardid, mis kaunistatud liimikihile kantud peene ja helkiva Piusalt pärit liivaga. Mis kõige vahvam ? kaardile sai kaasa valida ka kenale sakiliste servadega lehekesele trükitud jõulusalmi. Muidu istud pool tundi ajusid sügades laua taga ja lõpuks kirjutad ikka “Rõõmsaid jõule ja head uut aastat!”…

Harjumaal Nissi vallas tegutsev perefirma Aarüll Keraamika oli Põltsamaal esindatud Aare Freimanni isikus. Lustakaid keraamilisi loomi, millel justkui natuke hingesugulust karikaturist Urmas Nemvaltsi Mürakaru-koomiksi tegelastega, mõtleb ta välja koos abikaasa Ülle Singiga.

“Paberile joonistada pole neid loomi enne mõtet, sest kolmemõõtmelisena kukub asi niikuinii pisut teistsugune välja kui kahemõõtmelisel joonisel,” ütles Aare Freimann. “Teeme neid ikka nii, nagu käte vahel välja tuleb.”

Ja välja tuleb uskumatult naljakas ning üksiti dekoratiivne. Kui Põltsamaal oli Aarüll Keraamika väljas esimest korda, siis Paunvere Väljanäitusel on firma tuntud tegija.

Seltskonnatee

Lisaks käsitööle sai laadalt osta ka loodustooteid. Tartu teaduspargis tegutsev OÜ Tervix müüs näiteks astelpajusiirupit, -õli ja -salvi, seedimist soodustavat ja kondiitritoodete maitsestamiseks sobivat võilillesiirupit, haiget kurku ravivat ja lihatoitude maitsestamiseks sobivat kuusevõrsesiirupit ning igasuguseid taimesalve. Vereurmarohusalv aitab näiteks konnasilmade ja soolatüügaste vastu. Kaup oli põnev ja seda, mis seespidiseks kasutamiseks mõeldud, sai ka maitsta, nii et uudistajaid ja ostjaid jätkus.

Põltsamaa proua Marje maitseaine- ja taimeteelett oli samuti populaarne. Muuhulgas äratas tema valikus tähelepanu eri ürtidest kokku segatud seltskonnatee.

“Eks ma püüan igaks laadaks midagi uut välja mõelda,” muigas Marje. “Mulluseks laadaks segasin näiteks kokku NATO tee ja eurotee. NATO tees olid tugevama maitsega komponendid, nagu raudrohi jne, eurotee oli aga mahedama maitsega.”

Nagu ikka, kuulutati ka kaheksandal Põltsamaa kodukäsitöölaadal publiku hääletussedelite põhjal välja parim kaup ja parim kaupleja. Parima kauba tiitli pälvisid Aarüll Keraamika saviloomad, parima kaupleja oma Tõrukese lasteaia esindus.

Koduse käsitöölaada korraldamine on Põltsamaa käsitööseltsil nüüd edukalt seljataga, ent töisele aastale saavad nad joone alla tõmmata alles siis, kui homne õhtul Tallinnast tagasi jõuavad: homme, Riigikogu tänavusel eelviimasel tööpäeval, korraldab Põltsamaa käsitööselts nimelt Riigikogu tööruumides väikese jõululaada. Aga sellest saab Vooremaast lugeda edaspidi.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus