Kaunid kodud ja unustamatud elamused

Jõgevamaal on juba paljude aastate jooksul ametliku ajaarvamise järgi hiliskevadel, aga ilmastikku silmas pidades suve hakul ringi sõitnud komisjon, mis hindab maakonna kauneid kodusid ja muid objekte. Nii ka tänavu.


Teisipäeval Jõgevamaa kauneid kodusid hinnanud komisjoni tegevust juhtis Jõgevamaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse poolt määratud Jõgevamaa Kauni kodu koordinaator Tiina Tegelmann. Tema abilisteks kaunite kodude ja teiste objektide hindamisel olid Palamuse puukooli omanik ja haljastusspetsialist Urve Rillo ning Jõgeva linnaaednik Taivo Paeveer.

Ehedus koos suitsusaunaga

Jõgeva vallas hakkas positiivselt silma Kassinurme külas Piibe maantee ääres asuv kaunis kodu, mille kenasid hooneid ja maitsekalt haljastatud ümbrust varemgi tunnustatud on. Väga võimsa mulje jättis Mustvee vallas Voore külas asuv perekond Koppeli 1,5 hektarilisel maa-alal paiknev majapidamine, kus pilku püüavad kaasaegsed õlgkatusega ehitised, korvpalli ja tenniseväljak, disgolfi mängimise plats, väike „paadisadam“ jpm.

Väga omapärase elamuse osaliseks said komisjoni liikmed Avinurmes Kiissa külas asuvas perekond Koroli suvekodus Vana-Jaani talus. Uhkeid hooneid ning silmatorkavat haljastust seal küll polnud, aga kunagisele Eesti talumajapidamisele omane ehedus koos suitsusauna, talumajale omase hõngu, tubade asetuse, kunagiste tööriistade jmt. pakkus tõelist nostalgiat. Tegelmann arvas, et seal võiks Jõgeva maakonna kultuuritöötajate infopäeva teoks teha. Taluperenaine oli valmis idee teostamist omalt poolt toetama. Kena mulje jättis ka Põltsamaa valla Umbusi külas asuv Puha talu, kus ajaloolised hooned uue näo olid saanud ja ümbrus lihtne, aga samas igati kena välja näeb.

Puurmani alevikus on väga kena kodu perekond Kingul, mis on hea näide sellest kuidas ka väikesele maalapile väga maitseka ja kauni haljastuse saab rajada. 
Tiina Tegelmann ja Urve Rillo avastasid enda jaoks väga omapärase paigana Kütimäel asuva kalmistu, mida kaaluti hiljem ühe kandidaadina presidendilt tunnustuse saamiseks. Jõgeva vallas elavaid komisjoni liikmeid üllatas positiivselt Pajusi külakeskus, kus mitmed vanad hooned uue ilme on saanud.

Kaunidust tuleb juurde

Põltsamaal väärib esiletõstmist perekond Porkaneni kodu, mida ilmestab asukoht otse jõe kaldal, samuti kena kodu Pajusi maanteel, kus komisjoni liikmeid paelus tarbe- ja iluaia harmooniline kokku sobitumine. 
Tegelmanni sõnul oli esitatud majapidamiste ja ettevõtete hulgas väga eriilmelisi objekte. „Hea meel on sellest, et ringi sõites hakkas silma mitmeid objekte, mida hindamiseks küll esitatud polnud, kuid mis minu hinnangul esile tõstmist väärivad. Meeldiv on tõdeda, et inimesed jutustavad lisaks ilu loomisele oskuslikult oma kodupaiga lugu, kuidas nad lähenevad kodukoha teemale ja oma juurtele.

Läheme tagasi oma eelkäijate radadele ja see teeb rõõmu. Seda saime eriliselt tunda Avinurmes Kiissa talus, kus endisaegne ehedus esile tuli,“ rääkis kaunite kodude hindamiskomisjoni juht.

Samas arvab ta, et komisjoni koosseisu võiks kuuluda ka niisugune inimene, kes on pädev tööstuste ja tööstusmaastike hindamisel. Ka kultuuripärandi objekte võiks eraldi hinnata, mis tõusis esile just Kütimäe kalmistut silmas pidades. Komisjoni juhi sõnul plaanib ta septembrikuus infopäeva korraldada, kus osaleksid nii omavalitsuste esindajad, hindamiskomisjoni liikmed kui ka Eesti Kodukaunistamise ühenduse esindajad.

„Ainuüksi teisipäevane ringsõit tõestas, et kauneid kodusid on juurde tekkimas. Kodukaunistamise teemaga ollakse minu hinnangul õigel teel ja nii muutuvad meie ümber järjest kaunimaks kodud, ettevõtete-asutuste ümbrus ja kogu meid ümbritsev keskkond,“ arutles Tiina Tegelmann.

TOOMAS REINPÕLD 

blog comments powered by Disqus