Kaugemad peokülalised on juba kohal

Pühapäeval peetakse Jõgeva staadionil teist Eesti Naiste Tantsupidu, millel osaleb umbes 4800 tantsijat. Kui enamik neist saabub Jõgevamaale homme, siis väliseestlaste rühmad on juba kohal ning teevad täna Jõgeva staadionil esimese proovigi.


Väliseestlaste naisrühmad on tulnud siia Kanadast, Inglismaalt, Iirimaalt, Luksemburgist, Norrast ja Soomest. Norrast on koguni kaks rühma. Seitsmest väliseesti rühmast kuus koosnevad enamasti naistest, kes suhteliselt lühikest aega piiri taga elanud ja töötanud. Vancouveri (Kanada) tantsijad on aga sõja ajal võõrsile rännanute järeltulijad, kellest kõik ilmselt eesti keeltki ei räägi.

Lisaks väliseestlaste rühmadele on kohal ka külalisrühm Leedust Jonava linnast, Läti tantsijad (kaks Rauna rühma) saabuvad homme. Väliseestlastele ja leedulastele korraldatakse täna pärastlõunal ekskursioon Jõgeva ümbruse vaatamisväärsetesse paikadesse.

“96 külalist sõidavad ringi neljaks grupiks jagatuna, aga Palamusel saab kogu seltskond vahepeal ka kokku,” ütles naiste tantsupeo korraldusjuht ja pealavastaja assistent, folklooriseltsi Jõgevahe Pere eestvedaja Airi Rütter.

Kergitavad kaabut

Kui tuhanded rahvatantsijad homme Jõgevamaale saabuvad, tervitavad neid juba maakonna piiril meie maakonna tantsu- ja laulumehed. Tervitajaid jätkub kõigi Jõgevamaale suubuvate teede äärde.

“Busse suisa kinni ei peeta, sest see hakkaks liiklust häirima, aga kaabudega lehvitatakse kõikidele lipukesega tähistatud bussidele küll,” ütles Airi Rütter.

Homme kell 11 algavad mitmes Jõgevamaa paigas asuvatel väljakutel tantsupeo eelproovid. Enne proovi algust tervitavad tantsijaid igal pool omavalitsusjuhid ja laulumehed. Homne päev lõpeb aga simmanitega. Need algavad kell 21 Jõgeva simmaniõuel ehk Piiri tn koolimaja tagusel spordiväljakul, kuhu on püstitatud suur telk, Põltsamaa lossihoovis, Laiuse lossivaremetes ja Palamuse pargis. Simmanitele kogunevad vastavasse piirkonda majutatud tantsurühmad, ent sinna on oodatud ka kohalik rahvas.

Karl ja Carl

Et tänavu möödub 130 aastat eesti rahvatansu suurkuju Anna Raudkatsi sünnist ja 90 aastat tema koostatud kogumiku “Eesti rahvatantsud” ilmumisest, tantsitakse kõigil simmanitel Anna Raudkatsi kogutud ja kirja pandud tantse. Neid esitavad rahvatantsijad, ent jalga keerutada saab ka publik ning seda mitut laadi muusika saatel. Jõgeval astuvad näiteks üles ansambel Kruuv ning Jõgeva muusikakooli rahvapillikollektiivid Tuustar ja Nöpsid, Palamusel ansambel Moisekatziq, Laiusel Toomas Lunge, Indrek Kalda, Paul Kristjan Kalda ja puhkpillimuusikud, Põltsamaal linnaorkester ja Konguta rahvamuusikud. Õhtut juhivad kohaliku koloriidiga tegelased: Laiusel Karl XII (Arlet Palmiste) ja Carl Robert Jakobson (Janek Varblas), Palamusel Teele (Anete Saar) ja Imelik (Karmo Toome), Jõgeval Toots (Kristjan Annuk) ning Põltsamaal Liivimaa talupoeg 16. sajandist (Meelis Külaots).

“Simmanite eesmärk on muu hulgas see, et mujalt tulnud tantsijad saaksid mingi ülevaate piirkonnast, kuhu nad sattunud on,” sõnas Airi Rütter.

Laupäeval eelproovid jätkuvad, hommikupoolikul ikka veel eri väljakutel, õhtuks tulevad aga kõik tantsijad juba Jõgeva staadionile kokku. Ka laupäevane proovipäev lõpeb simmaniga, aga siis läheb pidu lahti ainult Jõgeva simmaniõues. Seal saab tantsida ansamblite Kukerpillid ja Tuustar saatel. Pühapäev on siis juba “päris” peopäev: kell 11 algab peaproov-kontsert, kell 15 ja 19 aga esimene ja teine põhikontsert. Teisest kontserdist tehakse ka teleülekanne.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus